Według danych kalkulatora OC Mubi w czerwcu br. średnia składka OC w Polsce wyniosła 862,12 zł. Spore różnice w jej wysokości odnotowano między miastami wojewódzkimi – najmniej za polisę zapłacili mieszkańcy Opola (720 zł), najwięcej z kolei, niestety, wrocławianie (1080,93 zł). Najtańsze OC zakupione zostało przez mieszkańca Ostrowąs (woj. dolnośląskie), właściciela auta marki Fiat 126p – za swoje ubezpieczenie zapłacił on tylko 311 zł. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób najszybciej sprawdzić, czy za swoje OC nie przepłacasz, a także podpowiadamy, jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego.

 

Składka OC – cały szereg istotnych zmiennych

Uśrednione dane, które podaliśmy w akapicie powyżej, mogą pomóc Ci zorientować się mniej więcej w wysokości składek OC. Dlaczego mniej więcej? Ponieważ cena tej polisy zależy od całego szeregu zmiennych i niezmiernie rzadko kwoty podawane w tego rodzaju statystykach (a także w rankingach ubezpieczeń) odpowiadać będą Twojemu akurat przypadkowi. Weźmy chociażby markę auta – według danych ze wspomnianego już kalkulatora OC Mubi właściciele chryslerów za swoje OC płacili w czerwcu średnio 1041,33 zł, ale już posiadacze aut marki Dacia – 650,65 zł. Młodzi kierowcy (18-25 lat) z kolei na polisę wydawali aż 1694,12 zł, ale już ci, którzy dla swoich aut znaleźli współwłaściciela – 1369,32 zł. Mężczyźni za OC płacili średnio 861,13 zł, a kobiety 868,06 zł (niby różnica nie tak duża, ale jednak wciąż jest…). 

Porównaj OC i wybierz najlepszą ofertę

Aby szybko dowiedzieć się, czy za swoje OC nie przepłacasz, a przy okazji uzyskać informację o ofertach tej polisy od innych towarzystw ubezpieczeniowych, porównaj ubezpieczenie samochodu na Mubi.pl. Mubi to porównywarka ubezpieczeń – zaawansowane i całkowicie darmowe narzędzie, w którym po wypełnieniu krótkiego formularza otrzymasz propozycje ubezpieczenia OC z kilku (lub więcej) różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Jej działanie wyjaśnia w telewizyjnej reklamie znany rajdowiec Krzysztof Hołowczyc – być może miałeś już okazję trafić na ten spot. Wszystkie oferty polisy OC, które otrzymasz w porównywarce Mubi, będą nie tylko aktualne, ale również idealnie do Ciebie dopasowane, bowiem stworzone zostaną na podstawie informacji, które sam wpiszesz w formularzu. Bez problemu porównasz je ze sobą, wybierzesz tę najbardziej atrakcyjną i kupisz OC przez Internet. 

Ojcowie nie zawsze mają rację…

Pan Damian, 23-letni kierowca z Wrocławia, właściciel kilkuletniej Toyoty Auris, o porównywarce ubezpieczeń dowiedział się od znajomego ze studiów, który już kilka tygodni wcześniej wypróbował to narzędzie i znalazł dzięki niemu dużo tańsze OC dla swojej Skody Fabii. 

Miałem auto od trzech lat i każdego roku ubezpieczałem je w tym samym towarzystwie, co mój ojciec, który twierdził, że to najlepsze OC na rynku. Nie zastanawiałem się nad tym aż tak – po prostu przyjąłem do wiadomości, że jako młody kierowca muszę płacić więcej i tyle. A jeśli miałem mieć najlepsze OC, to logiczne, że moja składka była jeszcze wyższa. Z błędu wyprowadził mnie dopiero konsultant Mubi, do którego zadzwoniłem. Poradził mi, bym wybrał najtańszą dostępną polisę. Na szczęście moje ówczesne ubezpieczenie miało niedługo stracić ważność, więc jeszcze zanim wymówiłem umowę (musiałem to zrobić, bo każdego roku polisa przedłużała się automatycznie), kupiłem OC w porównywarce Mubi. Po opłaceniu składki wszystkie potrzebne dokumenty przyszły na moją skrzynkę e-mail. Nie tylko zaoszczędziłem pieniądze (ponad 400 zł) i czas, ale na dodatek kupiłem ubezpieczenie bez wychodzenia z domu i bez spotykania się z agentem – mówi pan Damian. 

Ojciec pana Damiana z pewnością chciał dla syna dobrze, ale w jednym się mylił – w praktyce nie ma czegoś takiego jak najlepsze OC. Zakres tej obowiązkowej polisy reguluje ustawa, więc i tak zawsze działa ona w ten sam sposób i chroni przed dokładnie tymi samymi zdarzeniami. Dlatego kupując OC, w pierwszej kolejności powinieneś kierować się właśnie niską ceną. Im mniej zapłacisz za swoją polisę – tym lepiej. Uważaj też na dodatki do OC w postaci gratisów (np. NNW) czy zniżek na inne ubezpieczenia (AC, assistance) – są one z pewnością czymś miłym, jeśli jednak dany ubezpieczyciel ustali kwotę składki na naprawdę wysokim poziomie, to i tak ostatecznie za swoje OC przepłacisz. 

Regres ubezpieczeniowy – czym jest i jak go uniknąć?

Zakres OC jest stały, ale stałe są również wyłączenia, które dotyczą tej polisy. Chodzi tu o sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo zastosować wobec Ciebie tak zwany regres ubezpieczeniowy, czyli zażądać zwrotu kosztów, które samo poniosło, wypłacając odszkodowanie na rzecz osoby poszkodowanej. Może to zrobić, jeśli na przykład jako biorący udział w kolizji lub wypadku uciekniesz z miejsca zdarzenia, prowadziłeś auto bez uprawnień albo też pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. O tym, w jakich jeszcze sytuacjach TU może zastosować regres ubezpieczeniowy, jak go uniknąć i jak napisać odwołanie od decyzji przeczytasz w napisanym przez eksperta Mubi poradniku “Regres ubezpieczeniowy – jak go uniknąć?”. Znajdziesz w nim dodatkowo odpowiedzi na wiele innych pytań, m.in. czy w regresie nalicza się odsetki, czy regres się przedawnia oraz czy dziedziczy się go po zmarłym sprawcy wypadku.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.