Reklama

Premier, Mateusz Morawiecki, wywołał burzę swoim expose, wygłoszonym w sejmie 19 listopada. Zawarł w nim bardzo dużo pomysłów na zmiany w prawie, między innymi dotyczących poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach.

Nie chcieliśmy pisać artykułów sensacyjnych, opierających się jedynie na słowach premiera, strasząc was mogącymi wejść w życie nowymi przepisami. Postanowiliśmy odczekać jakiś czas i zebrać tylko najbardziej prawdopodobne scenariusze możliwych zmian w prawie drogowym. Oto sześć nowych przepisów, które zapewne już niedługo wejdą w życie:

Zarobki powiązane z wysokością mandatów

Istnieją silne przesłanki, że premier będzie dążył do powiązania wysokości mandatów z zarobkami kierowców. Bogatsi za to samo przewinienie zapłacą więcej, biedniejsi mniej.

Wyższe mandaty za niebezpieczne wykroczenia

Wzrosną mandaty za najniebezpieczniejsze przewinienia, takie jak: wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, przejazd na czerwonym świetle, przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym.

Konfiskata pojazdu za drogowe przestępstwa

Za przestępstwo drogowe, takie jak spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu, będzie można stracić pojazd.

Nie płacisz mandatów, nie wyzerują ci się punkty karne

Punkty karne nie będą się samoczynnie resetowały po roku od ich otrzymania, jeżeli kierowca będzie zalegał z płatnościami za mandaty. Więcej o tym zagadnieniu przeczytasz w artykule: Punkty karne nie będą się przedawniać po roku…

Pierwszeństwo dla pieszych

Piesi uzyskają pierwszeństwo przed pasami. – Nie może tak być, że najbardziej niebezpiecznym miejscem na polskich drogach jest przejście dla pieszych. Według badań piesi w większości zachowują się uważnie na pasach. Wprowadzimy pierwszeństwo dla pieszych jeszcze przed ich wejściem na przejście – powiedział premier.

Nawet 2000 zł mandatu za przekroczenie prędkości

Przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h, oprócz dotkliwej konfiskaty prawa jazdy, kosztować będzie nas aż 2000 zł. To ma zbliżyć Polskę do standardów wysokości mandatów panujących w UE.

Mandaty za drobne wykroczenia bez zmian

Mandaty za mniejsze wykroczenia, bezpośrednio nie zagrażające zdrowiu i życiu, zostaną na dotychczasowym poziomie.

Kiedy możemy się spodziewać wejścia w życie nowych przepisów? Najprawdopodobniej już w połowie 2020 roku. Co myślicie o takich zmianach? Wpłyną korzystnie na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach?

3 KOMENTARZE

  1. Matoł-populista! Pierwszeństwo pieszych ,to zwiększenie emisji spalin, zużycie tlenu, zwiększenie ilości szkodliwych pyłów. Niedżwiedzia przysługa, a piesi będa się pakować pod auta bez jakiegokolwiek odruchu bezpieczeństwa, skoro nie mając go, wchodzą bez oglądania się. Pieszy nie ma 100 kg. przeciętnie i dla niego trzeba będzie zatrzymać 40t. Tira ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.