Polisa OC powinna być przypisana do kierowcy, nie samochodu – twierdzą dwaj posłowie PiS. Zdaniem polityków rozwiązanie takie byłoby bardziej sprawiedliwe i korzystniejsze dla właścicieli samochodów.

Polisa odpowiedzialności cywilnej (OC) przypisana do kierowcy obowiązuje między innymi w Wielkiej Brytanii. Podstawową korzyścią dla kierowcy jest możliwość użytkowania wielu pojazdów bez konieczności opłacania polisy OC dla każdego z nich.

Rozwiązanie to ma jednak również wady – ubezpieczonym pojazdem może poruszać się tylko osoba, która zawarła ubezpieczenie. Jeśli samochodem ma jeździć więcej niż jeden kierowca, trzeba wpisać go do polisy, co zwykle znacząco podnosi składkę.

Taki typ polisy bardzo mocno ogranicza też zjawisko pożyczania pojazdów znajomym – szkoda spowodowana przez kierowcę, który nie figuruje w polisie jest podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania.

Posłowie Adam Ołdakowski i Jerzy Gosiewski (Prawo i Sprawiedliwość) chcieliby wprowadzenia podobnych rozwiązań ubezpieczeniowych w Polsce. Polisa OC przypisana do kierowcy byłaby korzystna dla motocyklistów, którzy nie mogliby ubezpieczyć jednoślad na głównej polisie.

Choć wydawać by się mogło, że zaproponowane przez posłów rozwiązanie pociągnie za sobą obniżki cen polis, specjaliści od ubezpieczeń studzą zapał. Ich zdaniem ubezpieczyciele skalkulują składki w taki sposób, by zabezpieczyć się przed ewentualnymi stratami.

1 KOMENTARZ

  1. “Rozwiązanie to ma jednak również wady – ubezpieczonym pojazdem może poruszać się tylko osoba, która zawarła ubezpieczenie” – autor artykułu wogóle nie wie o czym pisze!!! “Ubezpieczonym pojazdem” – właśnie w tym rozwiązaniu to nie pojazd ma być ubezpieczany tylko kierowca ma mieć OC czyli jak sama nazwa wskazuje Odpowiedzialność Cywilna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.