Koniec chromowanych wydechów już za chwilę – UE wprowadza zakaz chromowania

-

Unia Europejska rozważa zakaz sprzedaży nowych i chromowania używanych elementów z użyciem chromu sześciowartościowego. Miałby on wejść w życie już w 2024 roku. Dla dużych producentów części do aut i motocykli oraz zakładów galwanicznych będzie to oznaczało konieczność całkowitego przejścia na mniej szkodliwe technologie, dla małych – być może nawet zakończenie działalności.

Wszystko dla zdrowia

Przyczyna zakazu ma być prozaiczna – zdrowie publiczne. Proces wytwarzania najczęściej używanego do kąpieli galwanicznych chromu sześciowartościowego, jak i nakładania go na inne metale, jest niesamowicie szkodliwy dla otoczenia. Oficjalnie wspomina się o tym, że powstałe w tym procesie pary są około 500 razy bardziej rakotwórcze niż na przykład spaliny z silnika wysokoprężnego. Podobnie z odpadami powstałymi w procesie takiego chromowania. Są one toksyczne i bardzo drogie w utylizacji.

Unia Europejska chce zmian – ograniczenie prędkości do 30 km/h w mieście i 120 km/h na autostradzie | Motovoyager

Jeśli wspomniany zakaz wejdzie w życie, to będzie miał potężny wpływ na branżę motoryzacyjną i nie tylko. Chromowanie to nie tylko proces, który ma poprawić estetykę niektórych elementów. Jest również wykorzystywane jako zabezpieczenie antykorozyjne. Chrom sześciowartościowy daje najlepszy efekt wizualny i najlepszą ochronę przed korozją. Od lat stosuje się go nie tylko w branży motoryzacyjnej, ale też lotniczej i kosmicznej.

Co zamiast?

W produkcji nowych i obróbce starych elementów w branży motoryzacyjnej mamy na szczęście alternatywy. Jedną z nich jest użycie chromu trójwartościowego. Technologia ta jest dużo mniej szkodliwa dla zdrowia i środowiska, wymaga jednak sporych inwestycji, m.in. w nowe maszyny. Ponadto efekt końcowy nie jest tak estetyczny i wytrzymały, jak przy użyciu chromu sześciowartościowego. Jest to problem zwłaszcza dla branży lotniczej, dlatego prawdopodobnie dla niej okres przejściowy zostanie wydłużony.

Wydechom brakuje gulgotu

Jest jeszcze niklowanie. Puryści zapewne się obruszą, ale wyniki badań pokazują, że powierzchnie niklowane wykazują się bardzo podobnymi właściwościami jak te chromowane.

Według mnie najbardziej dotknięci będą miłośnicy klasycznej armatury, korzystający z usług małych zakładów galwanicznych. Być może w ogóle kończą się czasy maszyn ociekających chromem… Z drugiej strony, jestem fanem ciemnych kolorów. Ja tam za chromowanym wydechem tęsknił nie będę. A wy?

Unia mówi oszustom: dość! Odzież motocyklowa musi posiadać stosowny certyfikat | Motovoyager

32 KOMENTARZE

  1. Skurwys… Ludzie dalej cichutko siedzą, a to wszystko dąży do totalitaryzmu i permanentnej kontroli. Wszystko pod płaszczykiem ekologi i naszego dobra. Haa tfuu.

  2. Szkoda gadać niedługo okaże die ze woda o czystość której tak walczą Vi idioci okaże się szkodliwa i zakazane picia wody tylko europarlamentarzyści muszą dostać odpowiednio duuuuzs łapówkę. Pozdrawiam zdrowo myślących

  3. Za chwilę będzie zakaz używania kolorów tylko biały, szary i czarny albo nie po burzliwej debacie zostawia tylko szary.

  4. Ekofaszysci i skorumpowane gni@$&dy. Jestem zwolennikiem EU ale pomysły typu fit for 55, 15 minutes cities, czy teraz gwanizowanie to czysty idiotyzm. Czyżby niebo nad EU miało magiczne granice dla gazów atmosferycznych? Podpowiem. Chiny, które w ostatnich 10 latach zwiększyły wydobycie węgla 300x, Indie oraz USA leją ciepłym moczem na regulacje euro kołchozu. Zapytajcie samych siebie gdzie sens gdzie logika? Podpowiem. W kieszeniach euro decydentów.

  5. Po prostu unijni kretyni. Wszystko zaszufladkować, zakazywać, nakazywać, spełniać wymogi…. Gdzie tu radość z życia?! Fajnie to chyba już było…

    • Masz rację,zakaz sprzedaży aut z silnikami spalinowymi,ale jak zaproponowałem natychmiastowy zakaz importu aut z USA ,5,czy większe silniki bez katalizatora czy DPF to wyrzucili mój komentarz.

  6. Jestem za Pol-exitem!! Gdzie tu demokracja jeśli wszystkiego się zakazuje i nakazuje!! Precz z tą Unią zdemoralizowaną przez LGBT ,Lewactwo i Eko-nienormalnych!!!

  7. Oglądnijcie sobie film Erin Brockovich. Film na faktach, w którym pokazują jak “bezpieczny” jest chrom 6 wartościowy.

  8. Bardzo dobrze, jestem za ochroną zdrowia i poprawą życia, jak pryszczatym kondoniarzom nie pasuje to rossja czeka, wyjazd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY