Posiadanie pojazdu i poruszanie się nim po drogach zawsze związane jest z ryzykiem stłuczki albo wypadku. Dlatego tak istotne znaczenie ma zakup właściwego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych, dzięki którym unikniesz odpowiedzialności finansowej w razie uszkodzenia pojazdu (swojego lub osoby trzeciej) czy nawet uszczerbku na zdrowiu. Jeżeli planujesz wybór ubezpieczyciela, powinieneś to wiedzieć.
Ubezpieczenie OC to obowiązek
Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu musi wykupić ubezpieczenie OC. W jego ramach ubezpieczyciel przejmuje odpowiedzialność finansową i wypłaca świadczenia osobom trzecim w razie uszkodzenia ich samochodu lub spowodowania uszczerbku na zdrowiu przez ubezpieczonego sprawcę.
Jeżeli posiadasz auto i jest ono zarejestrowane (bez względu na to, czy z niego korzystasz czy też nie), musisz wykupić polisę OC. Jeśli pojazd choć przez jeden dzień pozostanie bez polisy, możesz zapłacić karę finansową nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wysokość grzywny zależeć będzie przede wszystkim od rodzaju pojazdu oraz okresu pozostawania pojazdu bez ubezpieczenia.
Ważne ubezpieczenia dodatkowe
Chociaż wielu kierowców za zbędne uważa dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne, warto je wykupić. Pamiętaj jednak, że ubezpieczenie OC wcale nie chroni twojego pojazdu. Tymczasem polisa AC – w zależności od wybranego wariantu – może zagwarantować ci np. wypłatę świadczenia w razie uszkodzenia pojazdu (przez osoby trzecie lub zwierzęta), zniszczenia auta na skutek klęsk żywiołowych (np. powodzi) czy kradzieży. Dzięki temu ubezpieczyciel przejmie na siebie finansową odpowiedzialność, jeśli twój pojazd zostanie zniszczony lub uszkodzony.
Możesz wziąć pod uwagę również ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków), ubezpieczenie szyb, autocasco i inne oferowane przez konkretnych ubezpieczycieli.
Kalkulator – ubezpieczenie OC AC
Nie musisz decydować się na „pierwsze lepsze” ubezpieczenie komunikacyjne, ponieważ oferty poszczególnych firm ubezpieczeniowych różnią się od siebie. Inna polityka cenowa czy różnorodny sposób oceny ryzyka ubezpieczeniowego wpływa na wysokość płaconej składki. Dlatego też warto porównać oferty poszczególnych ubezpieczycieli, wybierając najlepszy wariant.
W analizie ofertowej pomóc może proste i skuteczne narzędzie internetowe – kalkulator. Ubezpieczenie OC AC wyliczy w ciągu kilku chwil – wystarczy, że podasz odpowiednie dane swoje i pojazdu. Mając szacunkowe dane cenowe, możesz szybko porównać konkretne oferty i wybrać tę najlepszą.
Sprawdź, czy możesz wypowiedzieć umowę OC
Umowa OC zawierana jest na 12 miesięcy. Istnieją jednak sytuacje, w których ubezpieczenie można wypowiedzieć.
- Jeśli kupujesz używany samochód z aktualną polisą OC, możesz zrezygnować z ubezpieczyciela na rzecz atrakcyjniejszej oferty.
- Jeżeli umowa OC została automatycznie przedłużona, możesz wypowiedzieć jej prolongatę.
- Jeśli wykupiłeś ubezpieczenie w trybie direct, masz prawo do wypowiedzenia umowy w ciągu 30 dni od daty podpisania.
We wszystkich przypadkach koniecznością jest złożenie pisemnego oświadczenia.