Przed takim dylematem – co wybrać, skuter czy motocykl – staje wielu początkujących fanów jednośladów. W jego rozstrzygnięciu pomoże nam odpowiedź na zasadnicze pytanie, czyli do czego będziemy wykorzystywać nasz wymarzony pojazd?

Dlaczego i dla kogo powstał skuter?

Za prababkę wszystkich skuterów uważa się włoską Vespę. W wersji produkcyjnej powstała w 1946 roku i w jej konstrukcji zawarto wiele innowacyjnych rozwiązań. Pełna obudowa, wraz z przednią owiewką, miała chronić kierowcę przed wpływem wiatru, deszczu. Schowane elementy silnika, przeniesienia napędu, koła zakryte głębokimi błotnikami miały zaś dawać ochronę przed ewentualnym zabrudzeniem ubrania. Dzięki temu Vespą można było jeździć w zwykłym, codziennym stroju.

vespa125 skuter czy motocykl

Aby trafić do możliwie, jak najszerszego grona odbiorców konstruktorzy starali się maksymalnie uprościć obsługę Vespy, m.in. poprzez zastosowanie nieskomplikowanego silnika dwusuwowego oraz użycie manetki do zmiany biegów.

Od strony technologicznej starano się dążyć do maksymalnej redukcji kosztów. Vespa okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę i znalazła rzesze nabywców, nie tylko we Włoszech, ale też w zrujnowanej wojną Europie, a z czasem i na całym świecie. W ciągu kilku pierwszych lat jej produkcja zwiększyła się z około 2,5 tysiąca sztuk rocznie, do… ponad 170 tysięcy, włączając w to kraje, które nabyły licencje.

Vespa znalazła wielu naśladowców, a popularność skuterów nadal nie słabnie. Są świetnym rozwiązaniem na zakorkowane miasta, chętnie wykorzystywanymi przez kurierów, czy dostawców pizzy.

Suzuki Burgman 650 ABS Executive

Z czasem zaczęto konstruować skutery z silnikami większych pojemności: 400, czy nawet 650 cm3. Ich zakup wiąże się ze znacząco wyższym wydatkiem, ale komfort, dynamika jazdy, są na o wiele wyższym poziomie, niż w przypadku tańszych modeli.

Wady i zalety skutera

Najważniejszymi atutami współczesnych skuterów (zwłaszcza tych o silnikach małych pojemności) są niewielkie koszty zakupu, małe wymiary (mniejszy problem z parkowaniem, mały ciężar, łatwość prowadzenia), prostota obsługi, na co wpływ ma m.in. przekładnia bezstopniowa.

lambretta skuter czy motocykl

Przekładnia ta zapewnia płynność jazdy oraz dobrą dynamikę podczas ruszania, ale jej działanie wiąże się ze stratami podczas przekazywania napędu (nawet do ok. 10 %, podczas gdy w przypadku skrzyni manualnej straty osiągają poziom do ok. 5 %). Owiewki skutera lepiej chronią kierowcę przed czynnikami atmosferycznymi. Skutery zapewniają też komfort jazdy, a na chłodniejsze dni można je wyposażyć w ocieplające koce, mufki, itp.

schowek na kask w skuterze

Większość skuterów posiada również pojemne schowki pod siedzeniem (na kask i ewentualnie kurtkę), oraz mniejsze skrytki w obudowie. Za zakupem skutera przemawiają również niskie zużycie paliwa i prostsza obsługa podczas jazdy, niż w przypadku motocykli.

Pełna odzież motocyklowa ma być obowiązkowa również dla prowadzących skutery

Wadą skuterów jest większa masa, co jest wynikiem stosowania rozbudowanych owiewek. Ma to odczuwalny wpływ na osiągi pojazdu. Przede wszystkim zaś wadą są mniejsze koła, niż w przypadku motocykli. O ile, przy dobrych drogach nie ma to większego znaczenia, to na pewno jazda skuterem po gorszych trasach, usłanych dziurami i koleinami, da nam się bardziej we znaki, niż gdybyśmy poruszali się motocyklem.

Może jednak motocykl?

kawasaki skuter czy motocykl

Pomimo tego, iż skuter posiada wiele niezaprzeczalnych zalet, to jednak nie jest pojazdem tak uniwersalnym, jak motocykl. Poza lepszymi osiągami, motocykle dysponują stabilniejszym zawieszeniem, wytrzymalszą ramą. Wraz z większymi kołami dają one gwarancję lepszego, pewniejszego prowadzenia. Nie bez znaczenia jest też fakt, że pozycja na motocyklu bardziej wiąże kierowcę z maszyną – podnóżki dają solidne oparcie stopom, a dodatkowo nogami można objąć zbiornik paliwa.

Motocykle lepiej radzą sobie z wszelkimi nierównościami na drogach. Również ich przydatność do turystyki jest większa – także dzięki większemu zbiornikowi paliwa, większej prędkości podróży. Manualna skrzyni biegów dla wielu z nas oznacza zaś większą frajdę z jazdy, a dodatkowo pozwala lepiej wykorzystać charakterystykę silnika.

Skuter czy motocykl?

Jeżeli szukacie typowo miejskiego pojazdu, nie marzycie o dalszych wypadach za miasto, to na pewno lepszym, praktyczniejszym rozwiązaniem będzie skuter. Potwierdzeniem jest fakt, że skutery są podstawowymi środkami transportu wszelkiej maści dostawców przesyłek małogabarytowych, na krótkich dystansach.

honda pcx125skuter czy motocykl

Gotowość do jazdy osiągają w krótszym czasie, małe rozmiary to zaś wielka zaleta, przy pokonywaniu korków, parkowaniu.

Jeżeli zaś szukacie pojazdu uniwersalnego, dynamiczniejszego, na którym moglibyśmy pokonywać trasy które spędzają wam sen z powiek – wybierzcie motocykl. Na pewno się nie zawiedziecie.

kweeway rkf125 skuter czy motocykl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.