Uzyskanie odszkodowania po szkodzie, zwłaszcza z winy innego kierowcy, wcale nie musi być długie i żmudne. Czasem udaje się skrócić proces przyznawania rekompensaty i zmniejszyć ilość formalności do minimum. Dotyczy to jednak przede wszystkim stłuczek o niewielkiej skali zniszczeń.

Kolizja a wypadek – czym się różnią?

Choć często zamiennie używa się określeń kolizja i wypadek, nie są to pojęcia tożsame. Wypadek ma miejsce wtedy, gdy któryś z uczestników zdarzenia drogowego ucierpiał w jego wyniku. Wówczas konieczne jest wezwanie policji, a do jej przyjazdu nie należy ruszać pojazdów z miejsc, w których się znalazły, zachowując przy tym maksymalne bezpieczeństwo, zarówno swoje, jak i innych uczestników ruchu drogowego, np. przejeżdżających tą drogą pojazdów.

O kolizji lub stłuczce można mówić z kolei w momencie, gdy doszło do zdarzenia drogowego, w którym nie ucierpiał poważnie żaden człowiek. Straty zarówno sprawcy, jak i poszkodowanego kończą się zatem na uszkodzeniach samochodu lub innego rodzaju mienia, np. ogrodzenia lub części infrastruktury drogowej. Po takim zdarzeniu należy usunąć z jezdni pojazdy uczestniczące w stłuczce i postawić je w takim miejscu, w którym nie będą stwarzały zagrożenia dla innych osób. Nie trzeba też wzywać policji. Wystarczy spisanie oświadczenia sprawcy i poszkodowanego, które przyda się temu drugiemu podczas dochodzenia roszczeń z ubezpieczenia OC.

Osoby, które spowodowały kolizję lub wypadek, muszą liczyć się ze wzrostem składki ubezpieczeniowej w kolejnym roku polisowym. Ile w jego przypadku wyniesie najtańsze OC? Można się tego dowiedzieć, korzystając z kalkulatora OC i wchodząc na https://mubi.pl/najtansze-oc/.

Jak wygląda standardowy proces likwidacji szkody po stłuczce?

Jeśli doszło do stłuczki, po której sprawca podpisał oświadczenie, przyznając się do winy, pokrzywdzony może ubiegać się o odszkodowanie z jego OC.  Aby otrzymać pieniądze, które pozwolą naprawić uszkodzony w kolizji samochód, należy udać się do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca ma wykupione OC i złożyć wniosek, w którym zostaną określone żądania pokrzywdzonego.

Ubezpieczyciel rozpatrzy sprawę i wypłaci odszkodowanie. Od zgłoszenia szkody do wypłaty odszkodowania może minąć 30 dni, bo tyle TU mają na wypłatę należnych pokrzywdzonym pieniędzy. Istnieją jednak sposoby na przyspieszenie procedury odszkodowawczej w niektórych przypadkach.

Co zrobić, żeby szybciej otrzymać odszkodowanie po stłuczce?

Jak pisze autor artykułu pod tytułem Jak uzyskać odszkodowanie za stłuczkę?, dostępnego na https://mubi.pl/poradniki/jak-uzyskac-odszkodowanie-za-stluczke/, termin otrzymania odszkodowania z OC sprawcy nie musi być tak odległy. Proces przyznawania odszkodowania można przyspieszyć, korzystając z bezpośredniej likwidacji szkody lub z uproszczonej likwidacji szkody.

Bezpośrednia likwidacja szkody, czyli odszkodowanie od własnego ubezpieczyciela

Zasadniczo ubezpieczenie OC nie zapewnia ochrony osobie, która je wykupiła. Można jednak otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy, kontaktując się ze swoim ubezpieczycielem. Wówczas to on wypłaca rekompensatę swojemu klientowi, a sam stara się odzyskać pieniądze od towarzystwa, w którym ubezpieczenie OC wykupił winowajca. Dzięki bezpośredniej likwidacji szkody proces przyznawania odszkodowania trwa krócej, a dodatkowo nie trzeba dochodzić swoich praw w nieznanej firmie ubezpieczeniowej tylko w swojej ubezpieczalni, która z pewnością zadba, aby klient był zadowolony z obsługi szkody.

Kiedy można skorzystać z BLS?

  • Jeśli zarówno ubezpieczyciel sprawcy stłuczki, jak i TU poszkodowanego należą do systemu BLS.
  • Jeśli szkoda dotyczy tylko uszkodzenia mienia (bez szkód osobowych).
  • Jeśli do stłuczki doszło na terenie Polski.
  • Jeśli w kolizji uczestniczyły maksymalnie dwa pojazdy.
  • Jeśli obie strony mają OC zakupione w Polsce.
  • Jeśli wartość szkody nie przekracza określonego przez ubezpieczyciela progu (np. w TU Concordia oraz w Ergo Hestii jest to 30 tys. zł).

Uproszczona likwidacja szkody skróci czas oczekiwania na pieniądze

Innym rozwiązaniem, które może zastosować ubezpieczyciel sprawcy wypadku, jest tzw. uproszczona likwidacja szkody. Jak sama nazwa wskazuje, proces uzyskania odszkodowania jest tu skrócony do minimum. Jeśli szkoda nie jest poważna, TU czasem decydują się na rezygnację z oględzin uszkodzonego pojazdu, a odszkodowanie wyliczają na podstawie dostarczonych przez poszkodowanego dokumentów i fotografii. Formalności dopełnia się mailowo lub telefonicznie. Wówczas odszkodowanie może wpłynąć na konto pokrzywdzonych nawet w ciągu kilku dni od zgłoszenia zdarzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.