15 motocyklistek z sześciu rosyjskich miast wzięło udział w Rajdzie Motoprobieg-77 Moskwa-Iżewsk. Impreza poświęcona było 80.rocznicy rozpoczęcia w ZSRR masowej produkcji pierwszych motocykli dla ludu pracującego– Iż-7.

Cyfra 77. w nazwie rajdu odnosi się z kolei do analogicznej kobiecej wyprawy, która miała  miejsca w 1936 roku, czyli 77 lat temu. Dzielne panie-komsomołki jechały wtedy właśnie na motocyklach Iż -7 (więcej w ramce i na zdjęciach w galerii).

Rajd wystartował w Moskwie i przez Niżnij Nowgorod dotarł do Iżewska. Motocyklistki w ciągu pięciu dni przejechały dystans prawie 1300 kilometrów, a wraz z drogą powrotną – 2500 km. W Iżewsku  uczestniczki z wielka pompą, przy kamerach lokalnej telewizji odwiedziły zamkniętą już fabrykę motocykli, która zaraz przed wojną dała podwaliny radzieckiemu przemysłu motocyklowemu. Zarówno sam rajd, jak i spotkanie w fabryce było relacjonowane w rosyjskich mediach, nie tylko motocyklowych.

Urocze koleżanki-motocyklistki z Rosji zapraszamy do Polski.

Iżewsk-Moskwa 1936

Pierwsza kobieca wyprawa motocyklowa w odwrotnym kierunku (z Iżewska do Moskwy) miał miejsce latem 1936 roku. Wzięły w nim udział starannie wyselekcjonowane pod względem klasowym i światopoglądowym motocyklistki: żony partyjnych dyrektorów ze świeżo otwartej fabryki w Iżewsku oraz wyróżniające się komsomołki-robotnice z tego zakładu. W Moskwie spotkały się z Sergo Ordżonikidze ówczesnym Komisarzem  Ludowym ds. Przemysłu, zaufanym współpracownikiem Stalina. Dziewczęta zrobiły ponoć na nim ogromne wrażenie i pod ich wpływem podjęta została decyzja o rozbudowie zakładu w Iżewsku zamiast podobnego w Leningradzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.