15 Rosjanek pojechało na wyprawę szlakiem historii radzieckich motocykli

-

15 motocyklistek z sześciu rosyjskich miast wzięło udział w Rajdzie Motoprobieg-77 Moskwa-Iżewsk. Impreza poświęcona było 80.rocznicy rozpoczęcia w ZSRR masowej produkcji pierwszych motocykli dla ludu pracującego– Iż-7.

Cyfra 77. w nazwie rajdu odnosi się z kolei do analogicznej kobiecej wyprawy, która miała  miejsca w 1936 roku, czyli 77 lat temu. Dzielne panie-komsomołki jechały wtedy właśnie na motocyklach Iż -7 (więcej w ramce i na zdjęciach w galerii).

Rajd wystartował w Moskwie i przez Niżnij Nowgorod dotarł do Iżewska. Motocyklistki w ciągu pięciu dni przejechały dystans prawie 1300 kilometrów, a wraz z drogą powrotną – 2500 km. W Iżewsku  uczestniczki z wielka pompą, przy kamerach lokalnej telewizji odwiedziły zamkniętą już fabrykę motocykli, która zaraz przed wojną dała podwaliny radzieckiemu przemysłu motocyklowemu. Zarówno sam rajd, jak i spotkanie w fabryce było relacjonowane w rosyjskich mediach, nie tylko motocyklowych.

Urocze koleżanki-motocyklistki z Rosji zapraszamy do Polski.

Iżewsk-Moskwa 1936

Pierwsza kobieca wyprawa motocyklowa w odwrotnym kierunku (z Iżewska do Moskwy) miał miejsce latem 1936 roku. Wzięły w nim udział starannie wyselekcjonowane pod względem klasowym i światopoglądowym motocyklistki: żony partyjnych dyrektorów ze świeżo otwartej fabryki w Iżewsku oraz wyróżniające się komsomołki-robotnice z tego zakładu. W Moskwie spotkały się z Sergo Ordżonikidze ówczesnym Komisarzem  Ludowym ds. Przemysłu, zaufanym współpracownikiem Stalina. Dziewczęta zrobiły ponoć na nim ogromne wrażenie i pod ich wpływem podjęta została decyzja o rozbudowie zakładu w Iżewsku zamiast podobnego w Leningradzie.

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY