Bartosz Ambrożkiewicz, zdolny 19-latek z Poznania, zaprojektował inteligentne lusterka motocyklowe, które automatycznie dopasowują się do pozycji motocyklisty i zwiększają tym samym bezpieczeństwo jazdy.

Raz ustawione lusterka motocykla nie zmieniają swojego położenia – inaczej niż motocyklista, który przy większych prędkościach chcąc ochronić się przed naporem wiatru mocno pochyla się do przodu tracąc kontrolę nad tym co dzieje się za motocyklem.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Zwrócił na to uwagę Bartosz Ambrożkiewicz, który zaprojektował i wykonał prototyp dopasowujący kąt lusterek do pozycji motocyklisty. Lusterka wyposażone są w czujniki laserowe określające pozycję kierującego i nie wymagają integracji z kaskiem czy kombinezonem.

Inteligentne lusterka

Na stronie internetowej smart-mirrors.com czytamy, że prototyp, nad którym pracowano prawie rok, jest w pełni funkcjonalny i był już testowany w różnych środowiskach. Złożono również dokumenty w celu opatentowania wynalazku.
Pomysłowy nastolatek ma w planach produkcję lusterek na większą skalę. Póki co, trwa udoskonalanie produktu.

assembling1

Zwykle zachwycamy się innowacyjną myślą techniczną powstałą w innych krajach świata. Tym bardziej jesteśmy dumni z naszego rodaka i życzymy międzynarodowego sukcesu.

[sam id=”11″ codes=”true”]

5 KOMENTARZE

  1. …pomysł jak najbardziej chwalebny, boję się jedynie że wynalazca zapomniał o tym że lusterko powinno być ustawione w odniesieniu do otoczenia lustrując przede wszystkim powyższe, w tym konkretnym przypadku do pasa jezdni nie zaś do kierującego który to może będzie miał większy komfort widzenia tylko – no właśnie, czego ??? … .

  2. …może się mylę ale przestawiając lusterko zmienia się również pole jego widzenia, przysuwając się w kierunku kokpitu (jak na filmiku) lusterka “zamykają się” do środka tak więc zamiast drogi za nami będziemy widzieć naszego plecaczka np. ,widok z pewnością miły oku i komfortowy biorąc pod uwagę automatyczne ustawienie kąta ale czy pożądany ,- niech no się zastanowię … . Jeśli się mylę to jestem jak najbardziej za, pełen szacun dla autora i oby takich więcej … .

  3. easy – Cześć, z tej strony Bartek (autor smart mirrors), tak jak wspomniał Jarson – lusterka posiadają kalibrację, operator kamery zażyczył sobie by w celach prezentacji skalibrować je w ten sposób, bym ciągle widział w lusterkach kamerę.

    Oczywiście docelowo kalibrujesz je tak, byś ciągle widział to co jest za Tobą – na jezdni. Pozdrawiam :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.