Reklama

Bartosz Ambrożkiewicz, zdolny 19-latek z Poznania, zaprojektował inteligentne lusterka motocyklowe, które automatycznie dopasowują się do pozycji motocyklisty i zwiększają tym samym bezpieczeństwo jazdy.

Raz ustawione lusterka motocykla nie zmieniają swojego położenia – inaczej niż motocyklista, który przy większych prędkościach chcąc ochronić się przed naporem wiatru mocno pochyla się do przodu tracąc kontrolę nad tym co dzieje się za motocyklem.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Zwrócił na to uwagę Bartosz Ambrożkiewicz, który zaprojektował i wykonał prototyp dopasowujący kąt lusterek do pozycji motocyklisty. Lusterka wyposażone są w czujniki laserowe określające pozycję kierującego i nie wymagają integracji z kaskiem czy kombinezonem.

Inteligentne lusterka

Na stronie internetowej smart-mirrors.com czytamy, że prototyp, nad którym pracowano prawie rok, jest w pełni funkcjonalny i był już testowany w różnych środowiskach. Złożono również dokumenty w celu opatentowania wynalazku.
Pomysłowy nastolatek ma w planach produkcję lusterek na większą skalę. Póki co, trwa udoskonalanie produktu.

assembling1

Zwykle zachwycamy się innowacyjną myślą techniczną powstałą w innych krajach świata. Tym bardziej jesteśmy dumni z naszego rodaka i życzymy międzynarodowego sukcesu.

[sam id=”11″ codes=”true”]

6 KOMENTARZE

  1. …pomysł jak najbardziej chwalebny, boję się jedynie że wynalazca zapomniał o tym że lusterko powinno być ustawione w odniesieniu do otoczenia lustrując przede wszystkim powyższe, w tym konkretnym przypadku do pasa jezdni nie zaś do kierującego który to może będzie miał większy komfort widzenia tylko – no właśnie, czego ??? … .

  2. …może się mylę ale przestawiając lusterko zmienia się również pole jego widzenia, przysuwając się w kierunku kokpitu (jak na filmiku) lusterka “zamykają się” do środka tak więc zamiast drogi za nami będziemy widzieć naszego plecaczka np. ,widok z pewnością miły oku i komfortowy biorąc pod uwagę automatyczne ustawienie kąta ale czy pożądany ,- niech no się zastanowię … . Jeśli się mylę to jestem jak najbardziej za, pełen szacun dla autora i oby takich więcej … .

  3. easy – Cześć, z tej strony Bartek (autor smart mirrors), tak jak wspomniał Jarson – lusterka posiadają kalibrację, operator kamery zażyczył sobie by w celach prezentacji skalibrować je w ten sposób, bym ciągle widział w lusterkach kamerę.

    Oczywiście docelowo kalibrujesz je tak, byś ciągle widział to co jest za Tobą – na jezdni. Pozdrawiam :)

  4. Od sześciu lat temat drepce w miejscu, a Fundator przejada dotację, ku uciesze głupich dziennikarzy którzy dali się na to nabrać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.