pt., 22 paź 2021

Amortyzatory motocyklowe Bitubo ER. Nowa metoda regulacji zawieszenia

-

Firma Bitubo, włoski producent amortyzatorów zrobiła kolejny krok do stworzenia „inteligentnego” zawieszenia dla motocykla. Nowe amortyzatory motocyklowe ER wykorzystują zaawansowane systemy elektroniczne.
W nowym amortyzatorze Bitubo ER będzie zastosowana specjalna ciecz z właściwościami elektro-reologicznymi (tak, to nie literówka, właśnie reologicznymi – sami musieliśmy trochę poszukać znaczenia tego słowa; dla zainteresowanych link do Wikipedii).
Otóż w „klasycznym” amortyzatorze do zmiany jego właściwości (twardy-miękki) używany jest system zaworów o różnym przekroju. W zależności od przepustowości zaworu zmienia się więc prędkość przepływu cieczy. I w rezultacie amortyzator jest ściskany lub rozpychany szybciej lub wolniej.
Twórcy nowego amortyzatora Bitubo ER całkowicie zrezygnowali z systemu zaworów. Płyn znajdujący się wewnątrz zmienia swoje właściwości w zależności od charakterystyki prądu elektrycznego, płynącego między dwoma wewnętrznymi punktami.
A różnice? Zaawansowane technicznie „elektroniczne” amortyzatory motocyklowe innych producentów używają do sterowania zaworami systemu elektromagnesów. Znacząco spowalnia to działanie amortyzatora i opóźnia reakcję zawieszenia na zmianę warunków drogowych. Tymczasem w amortyzatorach Bitubo ER czas reakcji będzie praktycznie pomijalny, gdyż zmiana właściwości fizycznych płynu nastąpi natychmiast po zmianie natężenia i napięcia prądu . W całym systemie znacznie mniej będzie również części ruchomych.
Oczywiście skuteczność amortyzatora w dużym stopniu będzie zależała od jakości danych, użytych do zmiany konfiguracji. I teraz najciekawsze: inżynierowie Bitubo poinformowali, że elektroniczne systemy odpowiadające za sterowanie zawieszeniem będą przetwarzały nie tylko dane o ściskaniu i rozprężaniu cieczy, ale również o przyspieszeniu lub hamowaniu motocykla, szybkości kompresji cieczy, przechyle motocykla i  jego prędkości motocykla, a nawet zestaw danych uzyskanych dzięki nawigacji GPS. Kompletny zestaw amortyzatorów Bitubo będzie wyposażony w złącze dla iPada, za pomocą którego przed jazdą będzie można określić szczegółowe charakterystyki zawieszenia w zależności od planowanej podróży i preferencji.
Jedynym problemem może być to, że przeciętny motocyklista i tak samodzielnie nie zmienia parametrów zawieszenia, chociaż wystarczy do tego zazwyczaj przekręcenie kilku śrub. Nowy „inteligentny” system zawieszenia wymaga już od jeźdźca sporego doświadczenia. Bitubo ER w pierwszej kolejności będzie więc wykorzystywany w wyścigach motocyklowych, również enduro, gdzie niewielka zmiana parametrów może decydować o zwycięstwie.
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Najnowsze informacje w sprawie zdrowia kierowcy motoambulansu Marcina „Borkosia” Borkowskiego

13 października informowaliśmy was na naszym portalu o wypadku, w którym uczestniczył warszawski ratownik medyczny pełniący służbę na motocyklu oraz samochód osobowy. W wyniku...

15 punktów za jedno wykroczenie drogowe? Tak, już od 1 grudnia. Znamy nowy taryfikator punktów karnych 2022

Rząd już od dłuższego czasu zapowiadał wprowadzenie zmian przepisów, które poprawią bezpieczeństwo na drogach, ale także skutecznie będą walczyć z piratami drogowymi i pijanymi...

Adam Frąckowiak vicemistrzem klasy M3 sezonu 2021 Grand Prix Polski 1/4 mili 2021!

W sobotę, 16 października, odbyła się ostatnia, szósta edycja tegorocznych zmagań Gran Prix Polski na 1/4 mili. Na linii startu tym razem stanęli prawie...

SCHUBERTH E1 – kask jakich mało [test, opinia]

Wybór odpowiedniego kasku dopasowanego do naszych potrzeb to złożona kwestia. Większość z nas ograniczają finanse, ale zaraz za nimi stoją takie cechy jak wygląd,...

Honda NT1100 nowość 2022 – szosowy turystyk z sercem Afryki [dane techniczne, opis, cena]

Motocykle adventure zdobyły zaufanie ogromnej liczby fanów, ale nie każdy potrzebuje motocykla do jazdy poza drogami utwardzonymi. Honda postanowiła, na bazie swojego hitowego turystycznego...