Firma Bitubo, włoski producent amortyzatorów zrobiła kolejny krok do stworzenia „inteligentnego” zawieszenia dla motocykla. Nowe amortyzatory motocyklowe ER wykorzystują zaawansowane systemy elektroniczne.
W nowym amortyzatorze Bitubo ER będzie zastosowana specjalna ciecz z właściwościami elektro-reologicznymi (tak, to nie literówka, właśnie reologicznymi – sami musieliśmy trochę poszukać znaczenia tego słowa; dla zainteresowanych link do Wikipedii).
Otóż w „klasycznym” amortyzatorze do zmiany jego właściwości (twardy-miękki) używany jest system zaworów o różnym przekroju. W zależności od przepustowości zaworu zmienia się więc prędkość przepływu cieczy. I w rezultacie amortyzator jest ściskany lub rozpychany szybciej lub wolniej.
Twórcy nowego amortyzatora Bitubo ER całkowicie zrezygnowali z systemu zaworów. Płyn znajdujący się wewnątrz zmienia swoje właściwości w zależności od charakterystyki prądu elektrycznego, płynącego między dwoma wewnętrznymi punktami.
A różnice? Zaawansowane technicznie „elektroniczne” amortyzatory motocyklowe innych producentów używają do sterowania zaworami systemu elektromagnesów. Znacząco spowalnia to działanie amortyzatora i opóźnia reakcję zawieszenia na zmianę warunków drogowych. Tymczasem w amortyzatorach Bitubo ER czas reakcji będzie praktycznie pomijalny, gdyż zmiana właściwości fizycznych płynu nastąpi natychmiast po zmianie natężenia i napięcia prądu . W całym systemie znacznie mniej będzie również części ruchomych.
Oczywiście skuteczność amortyzatora w dużym stopniu będzie zależała od jakości danych, użytych do zmiany konfiguracji. I teraz najciekawsze: inżynierowie Bitubo poinformowali, że elektroniczne systemy odpowiadające za sterowanie zawieszeniem będą przetwarzały nie tylko dane o ściskaniu i rozprężaniu cieczy, ale również o przyspieszeniu lub hamowaniu motocykla, szybkości kompresji cieczy, przechyle motocykla i  jego prędkości motocykla, a nawet zestaw danych uzyskanych dzięki nawigacji GPS. Kompletny zestaw amortyzatorów Bitubo będzie wyposażony w złącze dla iPada, za pomocą którego przed jazdą będzie można określić szczegółowe charakterystyki zawieszenia w zależności od planowanej podróży i preferencji.
Jedynym problemem może być to, że przeciętny motocyklista i tak samodzielnie nie zmienia parametrów zawieszenia, chociaż wystarczy do tego zazwyczaj przekręcenie kilku śrub. Nowy „inteligentny” system zawieszenia wymaga już od jeźdźca sporego doświadczenia. Bitubo ER w pierwszej kolejności będzie więc wykorzystywany w wyścigach motocyklowych, również enduro, gdzie niewielka zmiana parametrów może decydować o zwycięstwie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.