śr, 04 Sie 2021

Ducati obchodzi setną rocznicę urodzin inżyniera Fabio Taglioni [VIDEO]

-

‘Ojciec’ rozrządu desmodromicznego oraz projektant wielu rewolucyjnych motocykli, Taglioni, współpracował z Ducati od roku 1954 do 1984. W Lugo di Romagna, rodzinnej miejscowości Taglioni, oddano hołd pamięci tego znakomitego inżyniera.

W dniu setnej rocznicy urodzin Fabio Taglioni, Ducati świętuje i składa hołd pamięci włoskiego inżyniera, autora wielu rewolucyjnych projektów. Wśród jego dokonań na szczególną uwagę zasługuje rozrząd desmodromiczny – technologia, która nierozerwalnie połączyła nazwisko Taglioni z sukcesem bolońskiego producenta motocykli.

Taglioni urodził się w San Lorenzo di Lugo 10 września 1920 r., ukończył inżynierię mechaniczną w roku 1943 i dołączył do zespołu Ducati jako Dyrektor ds. Technicznych dnia 1 maja 1954 r. – jest to data rozkwitu projektów, pomysłów i patentów, dzięki którym tandem Ducati-Taglioni zyskał miano legendy w świecie dwóch kółek. Zaledwie 40 dni od dołączenia do Ducati, Taglioni stworzył swoje pierwsze cudo – Gran Sport 100, znane również jako ‘Marianna’ – które od razu stało się potęgą we włoskich długodystansowych wyścigach drogowych Gran Fondo.

Po paśmie sukcesów osiągniętych przez Gran Sport 100 oraz 125, inżynier z Lugo postanowił poświęcić się całkowicie wyścigom i rozpoczął ambitny projekt rozrządu desmodromicznego. Jak dotąd ‘desmo’ było ryzykownym przedsięwzięciem pod kątem technicznym, jak i konstrukcyjnym, jednak Taglioni wykazał się nieustępliwością i niezwykłymi umiejętnościami, które pozwoliły mu na przestudiowanie tego zagadnienia, udoskonalenie go i odniesienie sukcesu. Pierwszym motocyklem wyposażonym w rozrząd desmodromiczny był 125 GP Desmo, który wygrał swoje pierwsze Grand Prix miesiąc po debiucie i z czasem zyskał miano najszybszej 125 na świecie.
W kolejnych latach Taglioni uczestniczył aktywnie w przemysłowym odrodzeniu Ducati,
tworząc takie projekty, jak 175 Gran Turismo oraz biorąc udział w narodzinach Ducati Scrambler, wykazując się poziomem doskonałości inżynierskiej nie tylko pod kątem prędkości, ale także niezawodności i wytrzymałości.

Gdy Taglioni spełnił swoją rolę w uczynieniu Ducati marką międzynarodową, powrócił do pracy nad nowymi projektami i rozpoczął przygotowania do powrotu Ducati na tory wyścigowe, co miało miejsce w roku 1971 w przypadku 500 GP oraz w roku 1972, kiedy to odbył się debiut 750 GT, pierwszego dwucylindrowego motocykla w historii bolońskiego producenta, zasilanego 90° wzdłużnym silnikiem dwucylindrowym. 750 Imola (opracowany na podstawie GT) debiutował z rekordowym czasem na Imola 200, gdzie przed oczyma 85 000 widzów dokonał jednego z najwspanialszych wyczynów w historii sportów motocyklowych, kiedy to Paul Smart i Bruno Spaggiari przekroczyli metę jako pierwsi. Do końca swojej kariery Taglioni kontynuował działalność innowacyjną i eksperymentalną na polu wyścigowym, sygnując swoim nazwiskiem takie projekty, jak Pantah 500 oraz 750 F1.

Życie i kariera inżyniera Fabio Taglioni zostały upamiętnione wieczorem w środę, 9 września, w Pavaglione Lugo di Romagna, w jego rodzinnej miejscowości. Wydarzenie to było sponsorowane przez miasto Romagna. Kurator Muzeum Ducati Museum Livio Lodi opowiadał o fundamentalnych etapach w historii współpracy pomiędzy Taglioni a Ducati. W uroczystościach uczestniczył także Burmistrz Miasta Davide Ranalli, Członek Rady Miejskiej zajmujący się turystyką Andrea Corsini, pisarz Luigi Rivola oraz wiele innych osobistości, takich jak sławny włoski komik Giuseppe Giacobazzi, który zrelacjonował, w swoim charakterystycznym stylu, dokonania Taglioni i kierowców Ducati na torze Imola 200 w roku 1972.

Mini serial ‘Fabio Taglioni – Życie Pełne Pasji’ jest dostępny na stronie internetowej Ducati oraz na kanale YouTube. Odcinki opowiadają historię inżyniera z Romagna i są opatrzone ekskluzywnymi obrazami i filmikami.

Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Motocyklem dookoła Polski: arcykowal pan Józef, blokada Helu, nadmorski lans adventurów z kuframi

Na swej drodze spotykam wyjątkowych ludzi, od których mogę czerpać mądrość życiową. Tak było i w tej części podróży. Niestety Hel zablokowali rolnicy i...

Dlaczego nie ma motocykli z silnikiem diesla? [VIDEO]

Wydawać by się mogło, że zdecydowana większość technologii oraz rozwiązań, które stosowane są w przypadku motocykli, pochodzą w prostej drodze z samochodów osobowych. Dlaczego...

KTM RC 8C wyprzedany w 4 minuty i 32 sekundy

Jeżeli zastanawialiście się czy KTM podjął dobry krok tworząc limitowaną wersję sportowego modelu RC 8C bez homologacji drogowej, to już spieszę z odpowiedzią. 100...

Ducati pracuje nad Streetfighterem V4 w wersji SP

Włosi stworzyli piekielnie dobry, ale także niezwykle mocny motocykl, który powstał na bazie sportowego modelu Panigale V4. Ducati ujawniło dokumenty, z których jasno możemy...

Przyjazny mocarz – Suzuki GSX-S 1000 [test, dane techniczne, opinie]

Przeważnie testuję małe pojemności, albo maszyny klasyczne. Dlatego, gdy pojawiła się możliwość pojeżdżenia sprzętem, w którym drzemie moc 150 KM, nie wahałem się ani...