[sam id=”24″ codes=”true”]Jezerski Vrh to najważniejszy, choć nie najwyższy szczyt Parku Narodowego Lovćen w Czarnogórze. Wiodąca na wierzchołek niezwykle kręta i ekscytująca droga to prawdziwe wyzwanie dla motocyklisty.

Park Narodowy Lovćen to miejsce szczególne. Miłośnicy przyrody mogą doświadczyć tutaj dzikości czarnogórskiej natury, a rozmiłowani w zakrętach i asfalcie znajdą tu jedną z najbardziej niesamowitych dróg Europy – trasę Kotor-Cetinje.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Jezerski Vrh (3)Ale nie tylko tamta trasa warta jest w Lovćen uwagi. W samym sercu parku nieskończonymi serpentynami wije się szosa na Jezerski Vrh. Na szczycie góry, na wysokości 1 660 m. npm., znajduje się mauzoleum Piotra Petrovica Njegoša, największego czarnogórskiego twórcy okresu romantyzmu, a także władcy. Miejscowi twierdzą, że jest to najwyżej położone mauzoleum na świecie. Jezerski Vrh jako miejsce własnego pochówku, wybrał sam Njegoš.

Jezerski Vrh (6)Droga biegnąca na szczyt jest w całości pokryta asfaltem, ale jej szerokość tylko z najwyższym trudem pozwala na wyminięcie się dwóch samochodów. Motocykle nie mają zwykle problemów – wyjątkiem są dni po obfitych ulewach, kiedy to na drodze zdarzają się łachy piasku i żwir.

Jezerski Vrh (4)Z górnych partii drogi rozciąga się wspaniały widok na niemal połowę Czarnogóry – w sprzyjających warunkach można zobaczyć nie tylko Zatokę Kotorską i  jezioro Szkoderskie, ale także Durmitor.

Jezerski Vrh – informacje

Długość trasy 20 km

Nawierzchnia asfalt

Maksymalne nachylenie bd

Maksymalna wysokość 1 660 m. npm.

Serpentyny tak

Stopień trudności trudny

Jezerski Vrh – mapa

Jezerski Vrh – film

[sam id=”11″ codes=”true”]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.