Ministerstwo Infrastruktury przygotowało nowy projekt przepisów, w którym pojawiły się również zmiany dotyczące egzaminu praktycznego na kategorię A2. Dotyczą one wymagań technicznych odnośnie motocykli wykorzystywanych do nauki jazdy oraz egzaminowania. 

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia określa dwie zmiany – wygląd i oznakowanie radiowozów policji, oraz nowe wymagania odnoszące się do silnika motocykla, którym odbywa się nauka jazdy oraz egzamin na kategorię A2.

Policyjni motocykliści testują nowe kombinezony. Będzie bezpieczniej i… inaczej

Rozporządzenie, które reguluję obecne wymagania techniczne określa, że motocykl używany w zakresie kategorii A2 musi być wyposażony w silnik spalinowy o mocy wynoszącej co najmniej 20 kW i nieprzekraczającej 35 kW, pojemności skokowej co najmniej 395 cm3 i posiadać stosunek mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,2 kW/kg. Wejście w życie nowelizacji 1 listopada 2020 roku oznaczałoby dla kursantów jedną zmianę – minimalna pojemność silnika jednośladu zostałaby zmniejszona do 245 cm3, zwiększając tym samym pulę motocykli, którymi będą mogły odbywać się egzaminy.

Warto przypomnieć, że posiadając uprawnienia A2 możemy poruszać się motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla, motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW oraz pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.