Biopaliwa mogą uszkadzać silnik – przyznała Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska. Jednocześnie poprzestaje wyłącznie na ostrzegawczych etykietach na dystrybutorach z felernym paliwem.

Sprzedawane w USA biopaliwa mogą zawierać aż do 15% etanolu, co może skutkować poważnymi uszkodzeniami silników, zwłaszcza w starszych pojazdach, zupełnie nieprzystosowanych do tej technologii. Etanol powoduje wzrost ilości tlenu w mieszance paliwowej i tym samym spory wzrost temperatury spalania, co może być zabójcze dla niektórych konstrukcji.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Biopaliwa jednak dobrze wpisują się w obecny trend na działania proekologiczne.  Agencja Ochrony Środowiska poprzestała więc na specjalnych etykietach ostrzegawczych umieszczanych na dystrybutorach. Amerykańskie Stowarzyszenie Motocyklistów uważa, że to za mało, by ochronić nieświadomych użytkowników przed poważnymi konsekwencjami wlewania paliwa z etanolem do swoich pojazdów i wzywa do szerszych działań w tym zakresie.

W Polsce na razie najwyższe domieszki niebezpiecznych biopaliw stosuje Orlen – aż 7%. Pozostałe koncerny korzystają z możliwości oferowanych przez przeliczniki redukcyjne Ministerstwa Gospodarki, dodając maksymalnie 5, 8 procent.

2 KOMENTARZE

  1. Jak to starsze konstrukcje. Moja Xj900 Ma 18 lat. Jak by nie było jest starą konstrukcją. Tankuje gdzie mi potrzeba. Na Orlenie bardzo często wręcz 70% bo mam blisko i mam kartę flotową. Motocykl mam prawie od nowości. Aktualny niezbyt duży przebieg to 76tys. Niedawno wymieniony rozrząd. Zero problemów. Silnik jak nowy. :)

  2. Matiej,
    XJ600 i XJ900 slynely z dlugowiecznosci i bardzo duzych przebiegow bez remontu. Mialem kiedys XJ600 Diversion z ostatniego roku produkcji. Zaluje ze sprzedalem ja. Mogla stac w garazu.
    Niekazdy silnik jest w stanie robic takie przebiegi bez remontu, niektore sa bardziej podatne na zuzycie, czasami maja tendencje do wypalania gniazd zaworowych. Wszystko zalezy od producenta i modelu.
    Gratuluje motorka i zycze wielu lat urzytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.