[sam id=”24″ codes=”true”]Nowy czy używany? Jaki kask wybrać? To tylko niektóre z pytań, jakie przysłaliście do redakcji z prośbą o odpowiedź. W trzeciej części Vademecum odpowiadamy na 10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących motocykli 125 cm3.
Pierwszy tydzień obowiązywania nowelizacji już za nami. Producenci i sprzedawcy małych jednośladów zacierają ręce a kierowcy samochodów próbują swych sił na motocyklach przemierzając ulice miast i boczne podmiejskie drogi. To dobry moment by odpowiedzieć na pytania, które przysłaliście do naszej redakcji.
[sam id=”11″ codes=”true”]
Mały motocykl czy skuter nie oznacza mniejszych dylematów – wielu z was nie wie jaki wybrać strój lub na co szczególnie uważać na drogach. Pytacie czy możecie podwieźć motocyklem dziecko do szkoły. Odpowiadamy zatem na 10 najczęściej zadawanych przez was pytań.
1. Chińczyk czy markowy
Najlepiej markowy chińczyk. Jeśli zamierzasz jeździć od czasu do czasu wybierz znaną markę produkowaną w Chinach, np. Romet czy Junak. Wprawdzie motocykle te mogą psuć się częściej, ale jeśli będziesz podróżować rzadko możesz nawet nie doczekać usterki. A jeśli doczekasz, naprawa będzie kosztować kilkadziesiąt złotych.
Jeśli planujesz wykorzystywać motocykl tak często jak to tylko możliwe, wybierz uznaną japońską lub europejską markę z dobrą siecią serwisową. Wprawdzie koszty serwisu będą droższe, ale usterkowość motocykli jest śladowa.
2. Nowy czy używany
Jeśli to pierwszy motocykl, kup używany. Początki bywają trudne – może zdarzyć się gleba, rysa albo zaniedbanie. Szkoda w używanym motocyklu za kilka tysięcy zł zaboli znacznie mniej, niż w nowym za kilkanaście.
3. Motocykl czy skuter?
Na to pytanie staraliśmy się odpowiedzieć w poprzedniej części Vademecum świeżaka. Wszystko zależy od tego, czy jednoślad traktujesz tylko jako skuteczny środek transportu miejskiego, czy chciałbyś wykorzystać nieoczekiwany przywilej by rozwijać swoje motocyklowe zainteresowania.
W pierwszym przypadku wybierz skuter, w drugim postaw na motocykl.
4. Czy można z dzieckiem?
Tak. Jeśli dziecko nie ukończyło siedmiu lat możesz podróżować z nim z prędkością maksymalną 40 km/h. Jeśli jest starsze obowiązują cię standardowe ograniczenia prędkości nakładane przez kodeks drogowy.
5. Jak jeździć z pasażerem?
O tym jak poruszać się z pasażerem możesz szczegółowo przeczytać w naszym poradniku. Przed podróżą warto też przekazać pasażerowi kilka ważnych zasad – o tym szeroko pisaliśmy w biblii plecaczka.
6. Na co szczególnie uważać?
Pamiętaj, że jesteś niewidzialny – to najważniejsza myśl, która powinna być stale obecna w głowie każdego motocyklisty. Więcej jednośladów oznaczać będzie większą świadomość wśród kierowców samochodów, ale wciąż podstawową dla bikera zasadą jest zasada ograniczonego zaufania.
[sam id=”24″ codes=”true”]
Sprawdź: 9 najczęstszych przyczyn wypadków motocyklowych i 10 najczęstszych błędów niedoświadczonych bikerów.
7. Czy można jeździć zimą?
Przy niskich temperaturach nie tylko drastycznie spada komfort cieplny, ale także przyczepność. Nie wystarczy zatem dozbroić się w ciepłe ciuchy i podgrzewane manetki. Jazda zimą zawsze oznacza wielokrotnie większe ryzyko uślizgu koła, dlatego jeśli chcesz ryzykować, pamiętaj – jeździj jak po lodzie. Więcej szczegółów znajdziesz w naszym poradniku.
8. Jak jeździć w deszczu?
W deszczu również spada przyczepność, a dodatkowo także widoczność. Warto wtedy włożyć kamizelkę odblaskową i bardzo zwiększyć czujność. Szczegółowo o jeździe w deszczu pisaliśmy w naszym poradniku. W innym artykule znajdziesz również informacje o tym na co uważać podczas fatalnej pogody.
9. Jak wybrać strój?
Motocyklistę chroni przede wszystkim jego rozum, strój zawsze jest na drugim miejscu. Nawet najtańsza kurtka z ochraniaczami jest jednak lepsza od polaru czy dresu. Każda złotówka zaoszczędzona na motocyklowym stroju to tysiąc złotych wydany na leczenie i rehabilitację po wypadku. Szczegółowe porad dotyczące wyboru ubrania na motocykl znajdziesz w poradniku.
10. Kask szczękowy, otwarty czy integralny?
Co kto lubi. Kaski szczękowe to udany kompromis między bezpieczeństwem i wygodą, kaski otwarte (tzw. jet) świetnie sprawdzają się w mieście, zaś integrale uważane są za najbezpieczniejsze i najpopularniejsze. Dokładne informacje o tym, jak dobrać idealny kask znajdziesz w poradniku.
Dobrym wyborem między chińczykiem a japońcem jest Koreańczyk czyli Hyosung – takiego mam (V2 w 125 to jest coś) lub Daelim. Od Chińczyków dzieli je przepaść jakościowa a ceny korzystne.