czw., 09 gru 2021

Moto Majster. Jak krok po kroku zamontować woltomierz [PORADY]

-

Dobrze naładowany akumulator to wizytówka sprawnego motocykla. W dzisiejszym poradniku z cyklu Moto Majster pokażemy jak samodzielnie zamontować woltomierz, by na bieżąco śledzić napięcie ładowania.

Odpowiednie ładowanie to podstawowy warunek długowieczności akumulatora motocyklowego. Psujący się alternator lub regulator napięcia potrafi czasem nie tylko uszkodzić baterię, ale również elektronikę motocykla. Oto krótki poradnik jak zamontować wskaźnik napięcia ładowania w motocyklu. Woltomierz zawczasu poinformuje  cię  o problemie z elektryką.

Woltomierz(1)

Na rynku dostępnych jest wiele cyfrowych i analogowych wskaźników napięcia. Kryterium wyboru będzie rodzaj prądu jaki obsługuje wskaźnik i odpowiedni zakres. W przypadku instalacji motocyklowej potrzebny będzie woltomierz mierzący napięcie prądu stałego (DC) w zakresie np. do 20 woltów. Prawidłowa wartość ładowania z włączonymi światłami mijania i pracującym silnikiem przy 4000 obr/min oscyluje wokół 14 woltów. Jeżeli wskazanie odbiega od tej wartości to znak, że alternator lub regulator wymaga przeglądu.

Potrzebujesz:

-woltomierza

-4 metrów przewodu elektrycznego

-przekaźnika samochodowego 12 v

-konektorów żeńskich

-lutownicy, cyny i kalafonii

-izolacji i rurek termokurczliwych

-mini-szlifierki

W poradniku dla ułatwienia będę posługiwał się kolorowymi przewodami (patrz schemat) aby szybko zlokalizować omawiany kabel.

1. Wytnij otwór na wskaźnik

Pierwszym krokiem będzie wycięcie otworu, w którym zainstalowany będzie wskaźnik.

Woltomierz(3)

Do tego celu możesz użyć mini-szlifierki.

Woltomierz(4)

Następnie zamontuj woltomierz w otworze i przykręć plastikowy panel do motocykla.

Woltomierz(5)

2. Zapoznaj się ze schematem

Znajdź przewód w wiązce na którym pojawia się prąd w momencie przekręcenia kluczyka w pozycję ON. Pomocny okaże się schemat instalacji elektrycznej twojego motocykla. Szukaj blisko stacyjki. Prąd z tego przewodu posłuży do sterowania przekaźnikiem, do którego bezpośrednio z akumulatora zostaną podłączone kable doprowadzające mierzone napięcie prądu.

Poniższy rysunek prezentuje sposób podłączenia wszystkich kabli. Potrzebny będzie najprostszy przekaźnik 12 V, dzięki któremu wskaźnik będzie się włączał dopiero po przekręceniu kluczyka w stacyjce. Przekaźnik przymocuj stabilnie w niewidocznym miejscu pod owiewką.

Woltomierz(16)

3. Podłącz przewód sterujący

Następnym krokiem będzie podłączenie przewodu sterującego. Rozetnij izolację na przewodzie w instalacji motocykla, dolutuj kabel sterujący i zaizoluj połączenie.

Woltomierz(9)

Na drugim końcu zamocuj konektor i podłącz do nóżki nr 86 w przekaźniku. Dalej – podłącz czarny przewód do masy motocykla i nóżki nr 85.

Przed zaciśnięciem konektora na kablu rozgrzej lutownicą odizolowaną końcówkę przewodu i zamocz ją w kalafonii. Następnie ją pocynuj. Polepszy to przepływ prądu między kablem a konektorem.

Woltomierz(8)

4. Podłącz przewody akumulator – woltomierz

Kolejnym krokiem będzie podłączenie przewodów wskaźnika bezpośrednio do akumulatora. Taki układ skutkować będzie wyświetlaniem rzeczywistego napięcia ładowania na baterii motocykla. Do minusowego przewodu w woltomierzu (najczęściej czarnego) podłącz niebieski przewód a drugi jego koniec do ujemnej klemy akumulatora. Następnie na czerwonym kablu zamontuj rurkowy bezpiecznik np. 0.5 A. W razie awarii woltomierza nastąpi spalenie bezpiecznika co uchroni instalację i motocykl przed pożarem.

Woltomierz(11)

Czerwony przewód z zainstalowanym bezpiecznikiem podłącz do plusowej klemy akumulatora i nóżki nr 87. Przewodem pomarańczowym połącz nóżkę nr 30 z plusowym kablem wskaźnika (najczęściej czerwonym). Zwróć szczególną uwagę na odpowiednie podłączenie. Nie pomyl czarnego z czerwonym podłączając do baterii motocykla.

WWoltomierz12

 5.  Zabezpiecz przewody plastikową osłoną

Gdy wszystkie przewody zostaną podłączone wg schematu, zabezpiecz je osłoną odporną na podwyższone temperatury, którą możesz zakupić w każdym sklepie elektrycznym. Następnie załóż owiewki motocykla.

Woltomierz(13)

Teraz możesz cieszyć się efektem swojej pracy.

Woltomierz(15)

9 KOMENTARZE

  1. Niestety nie jest wodoszczelna. Gdy zostawiłem motocykl na jedną deszczową noc pod chmurką okazało się, że woda „weszła” pod wyświetlacz. Jednak po jednym dniu odparowała i jest ok.

  2. Witam, po co ten przekaźnik? przecież można wziąć bezpośrednio zasilanie woltomierza z instalacji w miejscu gdzie jest + 12 po włączeniu stacyjki, bezpiecznik ok, pozdrawiam

  3. Dla potomnych:
    Przekaźnik jest potrzebny. Kto łączy inaczej woltomierz, robi błąd.
    Na cienkich przewodach np. od świateł, kontrolek, oświetlenia wskaźników itp, występuje spadek napięcia i woltomierz będzie pokazywał bzdury, a nie prawdziwe wartości na akumulatorze. Od akumulatora do przekaźnik i woltomierza, powinien być przewód o większym przekroju, natomiast kabelki od sterownia już dowolnej średnicy. Oby tylko wysterowały cewkę w przekaźniku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Problemy z systemem e-Toll czy niewiedza? – kierowcy zatrzymują się na środku autostrady [VIDEO]

Mam wrażenie, że nowy system o nazwie e-Toll jeszcze przed bardzo długi czas będzie na językach kierowców. Nie ma się co dziwić, gdyż jego...

Ducati DesertX 2022 zostanie oficjalnie zaprezentowane na targach w Dubaju

Ta nowość może mocno namieszać w segmencie adventure lub zapoczątkować zupełnie nowy rodzaj, który nieoficjalnie nazywany został adventure premium. Chociaż Ducati opuściło w tym...

Motocyklem zawieźli nieboszczyka na miejsce pochówku. Wcześniej ciało wyjęli… z trumny…

W Ekwadorze, w wyniku postrzału zginął 21-letni mężczyzna. Jako że uwielbiał motocykle i jazdę nimi, jego koledzy wpadli na niespotykany i makabryczny pomysł...  Ciało tragicznie...

Złodzieje sześciu motocykli zatrzymani w Białymstoku. Jaki wyrok im grozi?

Choć sezon na jazdę motocyklem dawno minął, nie mija sezon na kradzieże jednośladów. Policjanci z Białegostoku zatrzymali dwóch złodziei motocykli oraz 26-letniego pasera. Odpowiedzą...

Podwyżki opłat za egzamin na prawo jazdy – czy mamy się czego obawiać?

Informacje o chęci podniesienia opłat za egzaminy państwowe na prawo jazdy pojawiły się już kilka miesięcy temu. O takie zmiany wnioskowali Przedstawiciele Komisji Wspólnej...