Dobrze naładowany akumulator to wizytówka sprawnego motocykla. W dzisiejszym poradniku z cyklu Moto Majster pokażemy jak samodzielnie zamontować woltomierz by na bieżąco śledzić napięcie ładowania.

Odpowiednie ładowanie to podstawowy warunek długowieczności akumulatora motocyklowego. Psujący się alternator lub regulator napięcia potrafi czasem nie tylko uszkodzić baterię ale również elektronikę motocykla. Oto krótki poradnik jak zamontować wskaźnik napięcia ładowania w motocyklu. Woltomierz zawczasu poinformuje  cię  o problemie z elektryką.

Woltomierz(1)

Na rynku dostępnych jest wiele cyfrowych i analogowych wskaźników napięcia. Kryterium wyboru będzie rodzaj prądu jaki obsługuje wskaźnik i odpowiedni zakres. W przypadku instalacji motocyklowej potrzebny będzie woltomierz mierzący napięcie prądu stałego (DC) w zakresie np. do 20 woltów. Prawidłowa wartość ładowania z włączonymi światłami mijania i pracującym silnikiem przy 4000 obr/min oscyluje wokół 14 woltów. Jeżeli wskazanie odbiega od tej wartości to znak, że alternator lub regulator wymaga przeglądu.

Potrzebujesz:

-woltomierza

-4 metrów przewodu elektrycznego

-przekaźnika samochodowego 12 v

-konektorów żeńskich

-lutownicy, cyny i kalafonii

-izolacji i rurek termokurczliwych

-mini-szlifierki

W poradniku dla ułatwienia będę posługiwał się kolorowymi przewodami (patrz schemat) aby szybko zlokalizować omawiany kabel.

1. Wytnij otwór na wskaźnik

Pierwszym krokiem będzie wycięcie otworu, w którym zainstalowany będzie wskaźnik.

Woltomierz(3)

Do tego celu możesz użyć mini-szlifierki.

Woltomierz(4)

Następnie zamontuj woltomierz w otworze i przykręć plastikowy panel do motocykla.

Woltomierz(5)

2. Zapoznaj się ze schematem

Znajdź przewód w wiązce na którym pojawia się prąd w momencie przekręcenia kluczyka w pozycję ON. Pomocny okaże się schemat instalacji elektrycznej twojego motocykla. Szukaj blisko stacyjki. Prąd z tego przewodu posłuży do sterowania przekaźnikiem, do którego bezpośrednio z akumulatora zostaną podłączone kable doprowadzające mierzone napięcie prądu.

Poniższy rysunek prezentuje sposób podłączenia wszystkich kabli. Potrzebny będzie najprostszy przekaźnik 12 V, dzięki któremu wskaźnik będzie się włączał dopiero po przekręceniu kluczyka w stacyjce. Przekaźnik przymocuj stabilnie w niewidocznym miejscu pod owiewką.

Woltomierz(16)

3. Podłącz przewód sterujący

Następnym krokiem będzie podłączenie przewodu sterującego. Rozetnij izolację na przewodzie w instalacji motocykla, dolutuj kabel sterujący i zaizoluj połączenie.

Woltomierz(9)

Na drugim końcu zamocuj konektor i podłącz do nóżki nr 86 w przekaźniku. Dalej – podłącz czarny przewód do masy motocykla i nóżki nr 85.

Przed zaciśnięciem konektora na kablu rozgrzej lutownicą odizolowaną końcówkę przewodu i zamocz ją w kalafonii. Następnie ją pocynuj. Polepszy to przepływ prądu między kablem a konektorem.

Woltomierz(8)

4. Podłącz przewody akumulator – woltomierz

Kolejnym krokiem będzie podłączenie przewodów wskaźnika bezpośrednio do akumulatora. Taki układ skutkować będzie wyświetlaniem rzeczywistego napięcia ładowania na baterii motocykla. Do minusowego przewodu w woltomierzu (najczęściej czarnego) podłącz niebieski przewód a drugi jego koniec do ujemnej klemy akumulatora. Następnie na czerwonym kablu zamontuj rurkowy bezpiecznik np. 0.5 A. W razie awarii woltomierza nastąpi spalenie bezpiecznika co uchroni instalację i motocykl przed pożarem.

Woltomierz(11)

Czerwony przewód z zainstalowanym bezpiecznikiem podłącz do plusowej klemy akumulatora i nóżki nr 87. Przewodem pomarańczowym połącz nóżkę nr 30 z plusowym kablem wskaźnika (najczęściej czerwonym). Zwróć szczególną uwagę na odpowiednie podłączenie. Nie pomyl czarnego z czerwonym podłączając do baterii motocykla.

WWoltomierz12

 5.  Zabezpiecz przewody plastikową osłoną

Gdy wszystkie przewody zostaną podłączone wg schematu, zabezpiecz je osłoną odporną na podwyższone temperatury, którą możesz zakupić w każdym sklepie elektrycznym. Następnie załóż owiewki motocykla.

Woltomierz(13)

Teraz możesz cieszyć się efektem swojej pracy.

Woltomierz(15)

8 KOMENTARZE

  1. Niestety nie jest wodoszczelna. Gdy zostawiłem motocykl na jedną deszczową noc pod chmurką okazało się, że woda “weszła” pod wyświetlacz. Jednak po jednym dniu odparowała i jest ok.

  2. Witam, po co ten przekaźnik? przecież można wziąć bezpośrednio zasilanie woltomierza z instalacji w miejscu gdzie jest + 12 po włączeniu stacyjki, bezpiecznik ok, pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.