Z jakich materiałów powstaje tekstylna odzież motocyklowa? Co tak naprawdę chroni naszą skórę, w razie wypadku, w starciu z nieprzyjaznym asfaltem? Dzisiaj przyjrzymy się kilku popularnym materiałom używanym w motocyklówce, które zapewniają nam ochronę w przypadku szlifa…
Popularne materiały i ich podział
Tekstylna odzież motocyklowa powstaje przede wszystkim z materiałów syntetycznych, czyli takich, do których produkcji używa się składników niewystępujących naturalnie w przyrodzie. Najczęściej będziemy mieli do czynienia z ubraniami wykonanymi z włókien poliestrowych lub poliamidowych. Przyjrzyjmy się obu rodzajom tych włókien:
Przeczytaj koniecznie: Przegląd motocyklowych poduszek powietrznych
Poliamidy
Cordura
Tworzy ją włókno poliamidowe powleczone warstwami poliuretanu oraz warstwą teflonu, co sprawia, że cordura jest bardzo wytrzymała i odporna na przetarcia. Dzięki warstwie nylonu trudniej też nasiąka wodą. Cordura jest dwa razy bardziej wytrzymała od standardowego nylonu, trzy razy bardziej wytrzymała od poliestru i dziesięć razy mocniejsza od bawełny. Została stworzona w laboratoriach firmy DuPont, która prawa do produkcji odsprzedała firmie Invista. Oprócz odzieży motocyklowej używa się jej do produkcji plecaków, toreb podróżnych, butów sportowych czy adventure, pokrowców na laptopy, odzieży ochronnej, pasów narzędziowych. W wojsku możemy spotkać ją jako materiał, z którego robiona jest odzież, plecaki, pokrowce na siedzenia, kamizelki balistyczne, buty itd.
Kevlar
Kevlar jest kolejnym wynalazkiem grupy DuPont, która tym razem zatrzymała dla siebie prawa do jego produkcji. To włókno poliamidowe bardzo często wykorzystywane jest do produkcji jeansów i miejskiej odzieży motocyklowej, typu bluzy czy kurtki wzorowane na odzieży codziennej. Kevlar jest odporny na wysokie temperatury, lecz niestety nieodporny na promieniowanie UV, które powoduje powoli jego degradację. W jeansach motocyklowych włókna kevlaru są albo przeplatane razem z jeansem, albo stanowią osobną warstwę. Kevlar stosowany jest również w kamizelkach kuloodpornych (a tak przy okazji wiedzieliście, że kamizelki kuloodporne wymyślili Polacy?), kaskach, hełmach ochronnych, kablach światłowodowych, jako wzmocnienie elementów rowerów, motocykli, w lotnictwie, żaglach jachtów regatowych i wielu innych.
Tactel
Podobnie jak Cordura, Tactel wynalazła firma DuPont, a następnie sprzedała prawa do jego produkcji. Jego największą zaletą jest niezwykła miękkość. Odzież motocyklową z Tactelu nosi się praktycznie tak samo jak odzież codzienną. Dodatkowo bardzo szybko schnie, jest przewiewna i bardzo lekka. Niestety Tactel jako materiał nie jest tak wytrzymały, jak Cordura. Pierwotnie wykorzystywany głównie w odzieży narciarskiej szybko zyskał zastosowanie w innych dziedzinach. Obecnie stosuje się go także w odzieży sportowej i bieliźnie termoaktywnej.
Nylon balistyczny
Kolejny poliamid stworzony przez DuPont. Wykorzystywany do produkcji m.in. pończoch, ale jego duża wytrzymałość wykorzystywana jest zarówno w odzieży motocyklowej, jak i w wojsku czy przy produkcji spadochronów, poduszek powietrznych, odzieży ochronnej. Nylon balistyczny był wykorzystywany w produkcji odzieży dla lotników podczas II wojnie światowej. Został wynaleziony przez przypadek przy próbach uzyskania materiału podobnego właściwościami do jedwabiu. Jego wynalazca popełnił samobójstwo, ponoć nie mogąc przeżyć, że zostanie zapamiętany jako twórca włókna służącego do produkcji kobiecych rajstop. Tak głosi legenda, choć winę za jego przedwczesną samobójczą śmierć ponosi raczej choroba dwubiegunowa, na którą cierpiał. Sam materiał jest bardzo lekki i szybko wysycha.
Kenytex
To połączenie Kevlaru 12% i poliamidu. Trwały i wytrzymały materiał odporny na zanieczyszczenia, dlatego często stosowany jest w odzieży offroadowej. Mocny i lekki. Z kenytexem nie znam żadnej historyjki. Przepraszam…
Poliestry
Z nich produkowane są najczęściej te najtańsze kurtki. Niestety zdecydowanie odbiegają wytrzymałością od włókien poliamidowych. W przypadku konkretnego szlifa raczej nie można liczyć, że uratują nam skórę. Nie mniej materiał ma swoje zalety. W bardzo małym stopniu nasiąka wodą, jest również odporny na zabrudzenia. Niestety jednocześnie jest mało przewiewny, co szybko odczujemy podczas cieplejszych dni.
Materiały przyszłości?
Producenci cały czas próbują udoskonalać nowe materiały, zaskoczyć czymś kupujących, wyróżnić się. Tak też powstał np…
Covec
Materiał z włókiem polimerowych, który namieszał trochę na rynku, jako konkurencja do najpopularniejszych poliamidów czy skóry. Wyjątkowo wytrzymały. Odporny na ścieranie (pod tym względem przewyższa nawet ubrania skórzane), przecięcia, rozerwania. Do tego wysoka temperatura topnienia materiału zmniejsza ryzyko poparzenia tyłka w przypadku szlifu. Jest również materiałem oddychającym. Z ciekawostek polimer ten został przetestowany przez samo NASA jak zamiennik aramidów ochraniający przed uderzeniami i ścieraniem. Covec jest również odporny na chemikalia, oleje itd. Może być doskonałą alternatywą dla kevlaru, który niszczeje z czasem pod wpływem promieni słonecznych.
Skóra czy tekstylia?
Wszystko zależy od użytych materiałów. Jeden ubiór tekstylny nierówny drugiemu. Na obecną chwilę jednak technika już na tyle się rozpędziła, że materiały takie jak covec potrafią zabezpieczyć kierowcę przed skutkami szlifu podobnie jak skóra. Ale… w wyścigach motocyklowych nadal rządzi skóra, jako materiał super odporny. Jednak właściwości tekstyliów taki jak np. niechłonięcie wody czy szybkie schnięcie są jednak nieocenione w codziennym użytkowaniu, dlatego ubrania tekstylne są bardzo dobrą alternatywą dla codziennej odzieży skórzanej.
Podsumowanie
Jak widać, na rynku jest wiele materiałów do wyboru, a to przecież jeszcze nie wszystkie. Pamiętajmy jednak, że to właśnie materiał wierzchni, wraz z ochraniaczami, są naszą pierwszą ochroną przed skutkami sunięcia po asfalcie. I chociaż nie ochroni nas przed złamaniami, czy innymi urazami wynikającymi z samego uderzenia, to jednak dosłownie może uratować nam skórę. Warto o tym pamiętać przy zakupie kombinezonu tekstylnego.