Poduszki powietrze w samochodach, to już standard, nad którym przeszliśmy do porządku dziennego. W przypadku motocyklistów i ich pojazdów tego rodzaju zabezpieczenia nie są jeszcze tak powszechne, choć oferta staje się coraz bogatsza.

Pierwsze próby z poduszkami powietrznymi dla motocyklistów miały miejsce już w latach 70. ubiegłego wieku, jednak tak naprawdę dopiero XXI wiek przyniósł upowszechnienie tego rodzaju zabezpieczenia. A to za sprawą firm Alpinestars oraz Dainese, które były prekursorami w tym zakresie.

Motocykl i kierowca połączeni linką bezpieczeństwa (Held, Spidi, Helite)

Pierwszym rodzajem aktywowania poduszek powietrznych zamontowanych w odzieży, było użycie linki łączącej motocykl z kierowcą. Wyrwanie linki – w wyniku upadku, czy kolizji, powodowało napełnienie poduszek z naboju z CO2.

Tego typu rozwiązanie stosowane jest również dzisiaj, np. w kamizelce Held Air Vest. Producent zapewnia, że jej napełnienie następuje w ciągu 0,1 sekundy.

Kamizelka ma chronić przede wszystkim plecy, klatkę piersiową, szyję i kość ogonową. Jej koszt, to około 1.950,00 zł.

Innym przedstawicielem tej grupy kamizelek, jest Spidi T245 Air DPS Jacket (czas napełnienia, to 0,2 sekundy, a cena – 2579 zł)

oraz HELITE TURTLE 2 Air Nest – HI-VIS (czas napełniania – 0,1 s; cena – 2.659,00 zł).

Zaletami tego rozwiązania jest jego prostota i niezależność działania od stanu baterii. Wady, to stosunkowo długi czas reakcji, a przede wszystkim fakt, że włączenie systemu następuje dopiero po zerwaniu linki, a tym samym aktywacja nie następuje od razu, np. przy zderzeniu czołowym.

Poduszki sterowane elektronicznie – Alpinestars, Dainese, Held, Ixon

Inną drogą poszli producenci Alpinestar oraz Dainese, którzy byli prekursorami poduszek powietrznych aktywowanych bezprzewodowo. Ich uruchamianie możliwe jest dzięki systemom elektronicznym. W pierwszym okresie czujniki umieszczane były w motocyklu i odzieży (kamizelka, kurtka, kombinezon) jednak dzięki postępowi technologicznemu obecnie są zintegrowane z poduszką, czyli w pełni niezależne od motocykla.

Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim szybka reakcja na niebezpieczne zdarzenie, z udziałem motocyklisty. Poduszki odpalane są w kilkadziesiąt (przeważnie ok. 50) milisekund po tym, gdy komputerowy algorytm wykryje sytuację równoznaczną z motocyklowym wypadkiem.

D-Air od Dainese

System D-Air firmy Dainese montowany jest zarówno w kamizelkach, jak i kurtkach, czy kombinezonach. Skomplikowana elektronika, w skład której wchodzą m.in. żyroskopy, kilkaset razy na sekundę bada pozycję motocyklisty, według przyjętego algorytmu. Jeżeli wartość danego parametru wyjdzie poza ustalone granice, następuje napełnienie poduszek. Najważniejszą zaletą systemu, jest to, że zadziała nie tylko, gdy kierowca zostanie wyrzucony z motocykla, np. w wyniku uślizgu któregoś z kół, ale także przy czołowym zderzeniu.

Systemy tego typu działają przy prędkościach powyżej 30 – 50 km/h, bowiem producenci doszli do wniosku, że przy małych prędkościach do ochrony motocyklisty wystarczą zwykłe ochraniacze. Zasilanie systemu zapewnia jego pracę przez około 26 godzin, a ładowanie dokonywane jest poprzez złącze micro USB.

Koszt kamizelki Dainese D-Air Smart Jacket, dostępnej w wersji męskiej i damskiej, to wydatek 2.495,00 zł.

Najtańsze skórzane kurtki Dainese, wyposażone w system D-Air, kosztują około 5.000 zł, jak na przykład RACING 3 D-AIR,

która jest dostępna w kilku wersjach kolorystycznych oraz w odmianie męskiej i damskiej. Ceny dwuczęściowych kombinezonów skórzanych,

jak np. serii Avro D-Air zaczynają się od 6.995 zł.

Alpinestars Tech-Air

System ten był pierwszym na świecie, który nie wymagał montażu czujników na motocyklu. Jest też kontynuacją i dalszym doskonaleniem wcześniejszych systemów tego producenta, do czego wykorzystano wieloletnie doświadczenia m.in. z MotoGP.

Rdzeniem systemu jest kamizelka z wbudowaną poduszką Tech-Air. Czujniki zamontowane są w okolicach ramion, a system uruchamia się w 25 milisekund. Kamizelka współpracuje z dedykowanymi kurtkami oraz kombinezonami Alpinestars. Aktywowanie systemu następuje z chwilą zapięcia zamka. Gwarantowane działanie systemu możliwe jest w zakresie temperatur od -10 do +50 stopni Celsjusza.

Czas ładowania baterii, poprzez łącze mikro USB, to 6 godzin, a czas pracy to 25 godzin.
Kamizelka występuje w dwóch wersjach RACE i STREET. Główna różnica sprowadza się do sposobu wykorzystania gazu, znajdującego się w dwóch zbiornikach. W wersji STREET, przy zdarzeniu kamizelka napełniania jest gazem z obu butli. Wersja RACE, podczas wypadku wykorzystuje jedną butlę, dzięki czemu system można wykorzystać ponownie, korzystając z drugiego zbiornika.

Nowością na rok 2020 jest kamizelka Tech-Air 5, która może współpracować z kurtką dowolnej marki. Koszt Tech-Air Race, to 5.199 zł, a wersji Street 4.999 zł. Kamizelka Tech-Air 5 kosztuje 2.599,00 zł.

Elektroniczna poduszka powietrzna od HELD

Również niemiecki producent ma w ofercie kamizelkę z poduszką powietrzną, dedykowaną do kurtek swojej produkcji Held eVest Clip-in. Poduszka zostaje napełniona w czasie mniejszym niż 60 milisekund. Jej koszt, to około 1.500 zł, co czyni tę kamizelkę najtańszym rozwiązaniem na rynku.

IXON IX-Airbag U03 – kamizelka pod każdą kurtkę

Rozwiązanie francuskiego IXONa zostało zaakceptowaną przez Międzynarodową Federację Motocyklową FIM, co oznacza, że jako jedna z trzech rozwiązań na świecie (obok Dainese i Alpinestars) została dopuszczona do najważniejszych serii wyścigowych na świecie.

Głównym zadaniem kamizelki Ixon IX-Airbag U03 jest ochrona klaski piersiowej, kręgosłupa, obojczyków, szyi oraz narządów wewnętrznych motocyklisty. Kamizelkę tę można zakładać bezpośrednio pod każdą kurtkę, dlatego jest idealna dla osób jeżdżących na co dzień w różnych ubiorach motocyklowych.

Kamizelka działa bezprzewodowo, ale żeby ją aktywować potrzebne jest połączenie (Bluetooth) ze smartfonem za pomocą specjalnej aplikacji. To sprawia, że algorytm warunków, w których kamizelka zostanie odpalona (system In&Motion) jest na bieżąco aktualizowany. Poduszka powietrzna kamizelki napełnia się w 55 milisekund. System działa na jednym ładowaniu baterii do 20 godzin, a czas jej ładowania to 2h. Jej cena to około 1800 zł. Do tego trzeba doliczyć jeszcze koszt abonamentu aktualizacji oprogramowania (12 Euro miesięcznie). Co ciekawe właściciel kamizelki staje się właścicielem również elektronicznego sterownika In&Motion dopiero po trzech latach nieprzerwanej płatności za abonament oraz po wpłaceniu dodatkowo 99 euro.

Zaznaczyć należy, że opisane systemy elektroniczne, posiadają możliwość aktualizacji oprogramowania, a tym samym korzystania z coraz to bardziej wydajnych algorytmów.

Motocykl z poduszką powietrzną

Warto wspomnieć, że i producenci motocykli, mając na uwadze zwiększenie naszego bezpieczeństwa, opracowują własne pojazdy wyposażone w poduszki powietrzne.
W tym kierunku podążyli inżynierowie Hondy, wyposażając opcjonalnie już w 2006 roku swój flagowy model – Hondę GL 1800 Goldwing – w poduszkę powietrzną. Analiza wypadków drogowych z udziałem motocyklistów, doprowadziła ich do wniosku, że zdecydowania większość (ponad 60 procent), jest wynikiem czołowego uderzenia motocyklem w przeszkodę. W związku z tym, poduszkę umieszczono tak, aby chroniła motocyklistę, przed efektami tego rodzaju wypadków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.