Motocykle wyposażone są w najróżniejsze systemy – jedne z nich odpowiadają za nasze bezpieczeństwo, a inne za fun z jazdy. Poznajcie historię kilku z nich i zobaczcie, które motocykle jako pierwsze zostały wyposażone w teraz już znane każdemu ówczesne nowinki techniczne.

Hamulce

Pierwsze motocykle, wyposażone w słabe silniki małych pojemności, nie rozwijały dużych prędkości. Stąd też nie było konieczności tworzenia skomplikowanych układów hamulcowych. W 1902 roku Steffey Manufacturing Company of Philadelphia wypuściła motocykl, który uważany jest za pierwszy wyposażony w hamulec. Była nim metalowa płytka trąca o górną powierzchnię opony. Kilka lat później zaczęły powstawać projekty jednośladów wyposażonych w hamulce bębnowe i tarczowe.

Choć tarcza w systemie hamulcowym została opatentowana już w… 1902 roku przez firmę Lanchester, to na jej praktyczne zastosowanie trzeba było długo czekać. W 1965 roku na taśmy produkcyjne trafiła MV Agusta 600, z przednimi tarczami. Włosi zdecydowali się na mechaniczne uruchamianie hamulca.

Dopiero Honda CB650 Four z 1969 roku – była pierwszym seryjnym motocyklem z hydraulicznym hamulcem tarczowym.

Walka o lepszą iskrę

Do lat 60. ubiegłego praktycznie we wszystkim motocyklach iskra elektryczna generowana była przez iskrownik. Zmiana układu zapłonowego była konieczna, ponieważ ograniczenia techniczne iskrowników powodowały, że nie były w stanie podołać wymaganiom wysokoobrotowych jednostek napędowych nowych typów. Ponadto przerywacz, który jest jednym z elementów iskrownika wymagał częstych przeglądów, regulacji oraz czyszczenia styków.

Dlatego też zdecydowano się na zastosowanie kondensatorów do wzbudzenia iskry zapłonowej. Pomysł nie był nowy, gdyż próby z takimi układami przeprowadzano już w XIX wieku. Jednak dopiero w latach 50. XX wieku skierowano do masowej produkcji niezawodne kondensatorowe układy zapłonowe (CDI). Pierwszym seryjnym motocyklem z zapłonem CDI była Kawasaki H1 z końca lat 60. minionego stulecia.

Rozrusznik elektryczny

Indian Electra z 1913 roku był pierwszym motocyklem z rozrusznikiem elektrycznym. Rozwiązanie upowszechniło się dopiero wiele lat później i dziś każdy motocykl schodzący z taśm produkcyjnych, jest w nie wyposażony.

Więcej światła proszę!

Pod tym względem początkowo wybili się Amerykanie. Od 1915 roku zaczęli w motocyklach Indian stosować oświetlenie elektryczne. W późniejszym okresie palmę pierwszeństwa w dziadzienie innowacyjności przejęli inżynierowie BMW.

To właśnie motocykl tej marki, jako pierwszy mógł się pochwalić żarówką halogenową. Był to model R90 z 1972 roku. W 2011 roku model K1600 został wyposażony w lampy ksenonowe – BMW znów wybiło się na prowadzenie i nie było to jego ostatnie słowo. W kolejnym roku zadebiutował R1200GS – pierwszy seryjny motocykl z przednim reflektorem w technologii LED.

ABS w motocyklu

I tu znów prekursorem było BMW. Po raz pierwszy fabryka zaproponowała ABS – jedynie jako opcję – do modelu K100. Było to roku 1988. Pierwsze ABS były bardzo proste i tak naprawdę były układami adoptowanymi z samochodów. Dodatkowo były ciężkie – 14 kg, w stosunku do wagi od 0,5 do 2 kg współczesnych systemów tego typu.

Warto przeczytać: Jak zmieniał się ABS w motocyklu?

Wtrysk paliwa

W lata osiemdziesiąte XX wieku Kawasaki wkroczyło z wtryskiem paliwa. Z1000 Classic był pierwszym seryjnym motocyklem z tym systemem. Był to układ produkowany na licencji firmy BOSCH i – podobnie jak pierwsze ABSy – był pochodnym układu wykorzystywanego w samochodach.

Choć system był wymagający w serwisowaniu, to w porównaniu z gaźnikami dawał przewagę podczas rozruchu, jak i polepszał charakterystyki silnika.

Powszechne stosowanie wtrysku paliwa zostało wymuszone wprowadzaniem kolejnych norm czystości spali EURO 3 i 4.

Dzięki opisanym systemom jeździmy bezpieczniej, motocykle są sprawniejsze i bardziej ekologiczne. Intrygujące jest, że wiele z nich ma swoje korzenie w rozwiązaniach z początków XX wieku, a nawet wcześniejszego stulecia.ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.