Schuberth jest na rynku od dawna. Produkty niemieckiego producenta chronią głowy motocyklistów od blisko siedmiu dekad. W tym czasie firma wprowadziła na rynek wiele rewolucyjnych rozwiązań i obecnie jej produkty kojarzone są z bezkompromisowym bezpieczeństwem i stojącym na najwyższym poziomie komfortem użytkowania. Schuberth C5 to najnowszy model turystyczny. Dzisiaj postaram się go wam przybliżyć.
Trochę historii
Pierwszy kask motocyklowy, model Aero, został zaprezentowany w 1954 roku. Natomiast w 1976 Schuberth zaprezentował swój pierwszy kask integralny. Już wtedy Schuberth pracował nad poprawą wycieszenia swoich kasków motocyklowych. W 1986 roku Schuberth został pierwszym producentem, który zbudował własny tunel aerodynamiczny. To nowatorskie podejście pozwoliło na projektowanie kasków cichych i komfortowych. Kolejnym kamieniem milowym był rok 1998, wtedy Schuberth prezentował to z czego dzisiaj jest znany – swój pierwszy kask szczękowy. Co ważniejsze, kask spełniał normy zarówno DOT jak i ECE. Konsekwentny rozwój i unikanie kompromisów dało efekty. Obecnie Schuberth to jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów kasków motocyklowych. Producent jest tak mocno kojarzony z branżą motocyklową, że wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że firma produkuje też kaski dla kierowców wyścigowych, służb ratunkowych, policji oraz wojska. Można śmiało założyć, że produkty Schuberth są obecne wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ochrona głowy.
Ewolucja
Nie ukrywam, że bardzo lubię jasne i przejrzyste nazewnictwo jakie stosuje Schuberth. Dzięki niemu łatwo jest się połapać w poszczególnych modelach producenta. Schuberth C5 to, jak nietrudno zgadnąć, piąte wcielenie turystycznego kasku szczękowego od producenta znad Łaby. W stosunku do poprzedniej generacji zmieniło się wiele, ale najważniejsze założenia pozostały te same – cisza, komfort i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Jaki zatem jest Schuberth C5?
Turystyczny kask Schuberth C4 PRO – szczęka nr 1 w moim rankingu [test, opinia, opis] | Motovoyager
Skorupa
W 2014 Schuberth opatentował autorski proces tworzenia skorupy kasku – Direct Fibre Processing. Schuberth oferuje kilkanaście różnych malowań skorupy, przy czym niemal wszystkie zawierają zintegrowane elementy odblaskowe mające poprawić nasze bezpieczeństwo. To czym warto wspomnieć to fakt, że Schuberth C5 spełnia najnowszą normę ECE 22.06. Aby jej sprostać w równocześnie nie podnosić wagi kasku skorupa została wzmocniona właśnie włóknem węglowym w stopniu szerszym niż wcześniejszy model. Przy czym warto dodać, że ECE 22.06 to bardzo duży krok do przodu w kierunku poprawy bezpieczeństwa. Szeroko opowiadali o tym Konrad i Brzoza w materiale poświęconym różnicom między modelami C5 i E2.
Wizjer
Wizjer kasku jest pokryty powłoką zapobiegająca powstawaniu rys. Znajdziemy tu również miejsce na pinlock. Ciekawostką są tutaj umieszczone w górnej części wizjera charakterystyczne zęby. Pomagają one wygładzić przepływ powietrza co przekłada się na niższy poziom hałasu i większy komfort użytkowania. Sam wizjer wymienimy bez pomocy narzędzi. Jego demontaż jest prosty i intuicyjny. Na pochwałę zasługuje bardzo duże pole widzenia. Krawędzie wizjera są zasadniczo niedostrzegalne. Również pinlock jest na tyle duży, że jego krawędzie nie będą przeszkadzać. Oczywiście mamy możliwość mikrouchylenia szyby. Przydatne w mieście, gdy chcemy wpuścić do kasku trochę więcej świeżego powietrza.
Blenda
Nie jestem fanem kasków z blendą – wyjątkiem są właśnie kaski Schuberth. Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze świetnie dobrany poziom przyciemnienia. Również rozmiar i kształt blendy dobrany jest tak, że szczelnie wypełnia pole widzenia. To pozwala uniknąć sytuacji, gdy np. ostre światło dostaje się do naszych oczu poniżej dolnej krawędzi i wywołuje nieprzyjemny efekt stroboskopu. Pochwała należy się też za łatwość demontażu tego elementu w celu wyczyszczenia go.
Pierwszy w historii kask motocyklowy Schuberth Performance – C5 Carbon już dostępny! | Motovoyager
Wentylacja
Wentylacja to temat, który u wielu producentów mocno kuleje. Tutaj jest dokładnie tak, jak można oczekiwać od kasku z górnej półki. Na szczęce znajdziemy dwa wloty powietrza. Jeden kieruje strumień powietrza wprost na naszą twarz. Drugi to nadmuch na wewnętrza stronę szyby. Pomaga to zapobiec parowaniu wizjera. Wlot na szczęce wyposażony jest wyjmowaną gąbkę. Pomaga ona utrzymać wnętrze kasku w czystości. Nie ma też najmniejszego problemu, aby wyjąć ją na stałe i jeszcze bardziej poprawić przepływ powietrza. Duży wlot powietrza znajdziemy również nad wizjerem. Jest on łatwy w obsłudze i z zasady już po krótkiej przejażdżce nie musimy go szukać ręką. Dodatkowo możemy go zdemontować, aby ułatwić sobie pozbycie się z niego brudu czy owadów. Co ciekawe, wyściółka kasku posiada specjalny rozkładany listek. W chłodne dni można nim zasłonić wloty powietrza, aby zwyczajnie nie marznąć. W tylnej części skorupy znajdziemy wylot powietrza. To dopełnienie systemu chłodzenia. To o czym należy pamiętać, to fakt, że Schuberth C5 jest kaskiem turystycznym. Wloty powietrza umieszczone są tak aby działały, gdy jeździmy w wyprostowanej pozycji. Na motocyklu sportowym, gdzie siedzimy mocno pochyleni ten system na pewno nie będzie aż tak wydajny jak w typowym kasku sportowym.
Szczęka
Schuberth C5 to kask szczękowy. Przy czym posiada on podwójną homologację. Oznacza to, że możemy legalnie jeździć również z podniesioną przyłbicą. Oczywiście aerodynamika kasku diametralnie się wtedy zmienia i jazda z wyższą prędkością jest zwyczajnie uciążliwa, jednak mimo to, do spokojnego toczenia się w korku sprawdza się to znakomicie. Sam mechanizm podnoszenia szczęki jest łatwy w obsłudze. Warto wspomnieć o funkcji zapamiętywania położenia wizjera. Po podniesieniu i opuszczeniu szczęki, wizjer pozostaje w pozycji, w której był zanim szczękę podnieśliśmy. Podnoszona przyłbica to rozwiązanie praktyczne i uniwersalne. Dzięki niemu nie tylko bez problemu zamienicie kilka słów z innym motocyklistą, ale też zapłacicie na stacji benzynowej czy napijecie się wody.
Zapięcie
Schuberth zastosował zapięcie typu microlock. Przyznam szczerze, że osobiście preferuję zapięcie typu podwójne D. Zanim kupicie kask Schuberth C5 warto sprawdzić czy zapięcie nie uciska was szyję. Co prawda producent zaznacza, że przesunął paski bardziej w kierunku brody, ale nadal niektórzy użytkownicy skarżą się na tę niedogodność.
Wyściółka
Materiał, z którego wykonano wyściółkę to również najwyższa półka. O tym, że można ją zdemontować celem wyprania nie ma sensu się rozpisywać. To o czym warto wspomnieć, to fakt, że Schuberth oferuje wyściółki dla różnych kształtów głowy. To pozwoli nam dopasować wnętrze kasku tak aby był on naprawdę wygodny. Cechą charakterystyczną dla kasków Schuberth jest, że mamy bardzo duży i szczelny kołnierz. Niemieccy inżynierowie doszli do wniosku, że najwięcej hałasu docierającego do naszych uszu pochodzi właśnie z okolic szyi. To tamtędy powietrze ma najkrótszą drogę do uszu. Dołożyli więc starań, aby właśnie ten element był możliwie szczelny. W przedniej części kasku znajdziemy wypinaną osłonę podbródka. W upalne dni możemy ją wyjąć. Na szybkie przeloty jednak warto pozostawić ja na miejscu, bo znacząco podnosi ona komfort akustyczny kasku. Montowana jest rzep, więc nie ma problemu szybkim (de)montażem.
Na co zwrócić uwagę wybierając pierwszy kask motocyklowy | Motovoyager
Intercom
Na pierwszy rzut oka kask może wydawać się stosunkowo ciężki. Warto jednak wspomnieć, że producent zintegrował z nim niemal cały interkom. W skorupie zamontowano głośniki, anteny i całe okablowanie. Po dokupieniu dedykowanego zestawu wystarczy go wpiąć na miejsce i otrzymujemy w pełni działający system. Doceni to każdy kto musiał podcinać wypełnienie kasku, aby zmieścić akcesoryjne głośniki czy mozolnie prowadzić kable pod wyściółką. Interkom powstał przy współpracy z wiodącym producentem tych układów, firmą Sena. W skład dedykowanego zestawu wchodzi jednostka sterująca, centralka i mikrofon. Zestaw ma przygotowywane miejsca w kasku co przekłada się na bezpieczeństwo. W razie wypadku nic nie wystaje i nie ma ryzyka, że jakiś element zaczepi o podłoże czy wbije się w kask docierając do naszej głowy. Sam układ Sena SC2 jest produktem na tyle rozbudowanym, że na jego recenzję należałoby poświecić osobny artykuł – co z resztą zapewne zrobimy.
Interkom Sena SC1 Advanced – interkom do kasku Schubertha [TEST, OPINIA UŻYTKOWNIKA | Motovoyager
Podsumowanie
Schuberth C5 to turystyczny kask szczękowy z półki premium. Kask jest skierowany do motocyklistów, którzy na pierwszym miejscu stawiają bezpieczeństwo i komfort. Kask testowałem w różnych warunkach i na różnych motocyklach i naprawdę ciężko znaleźć jakieś minusy. Sprawdził się zarówno podczas rekreacyjnego latania wokół komina jak i podczas szybkich przelotów autostradą. Jeździłem zarówno w upale przekraczającym 30 stopni jak w chłodne dni i nie mam żadnych zastrzeżeń. W tej beczce miodu są tylko dwie łyżki dziegciu. Jedna to cena kasku, która zależnie od malowania oscyluje w okolicy 3500 PLN. Druga to cena dedykowanego interkomu, która zależnie od sklepu wynosi około 1500 PLN. Nie jest to mało, ale dla kogoś kto szuka uniwersalnego, świetnie wykonanego kasku gwarantującego najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu cena ta nie powinna być zaskoczeniem.
W motoklanie mają teraz promocje na ten dedykowany interkom