Pojazdy z napędem elektrycznym są najczęściej zbiorczo określane jako „elektryki”. Nie wszyscy jednak wiedzą, że tego typu auta i motocykle wykorzystują różne technologie, jeśli chodzi o sam napęd i ładowanie. Często spotykamy się z opisującymi je skrótami EV, BEV, HEV, PHEV czy FCEV. Co ważne, nie wszystkie z nich spełniają wymogi zeroemisyjności, a co za tym idzie, mogą korzystać z idących za tym przywilejów.
EV – Electric Vehicles (pojazdy elektryczne)
EV, czyli po prostu ogół pojazdów napędzanych energią elektryczną. Mogą to być skutery, motocykle, auta, autobusy, ciężarówki, a także, łodzie, statki czy statki powietrzne, w których źródłem energii jest akumulator lub zespół akumulatorów. Do grupy EV zaliczamy również pojazdy zasilane z sieci zewnętrznych, czyli tramwaje, trolejbusy i pociągi, a także rowery elektryczne, hulajnogi i małe urządzenia transportu osobistego (UTO). Wszystkie pojazdy EV spełniają wymogi zeroemisyjności i mogą wjeżdżać do stref dozwolonych dla tego typu maszyn.

BEV – Battery Electric Vehicles (pojazdy elektryczne z zasilaniem akumulatorowym)
Zbiór pojazdów BEV określiliśmy już w pierwszej części poprzedniego akapitu – to po prostu maszyny, w których źródłem energii jest wyłącznie akumulator lub zespół akumulatorów. Są one ładowane ze źródeł zewnętrznych, którymi mogą być specjalne ładowarki lub zwykłe gniazdka elektryczne. Pojazdy BEV są zaliczane do zeroemisyjnych.
Przy okazji warto poruszyć temat określeń „bateria” i „akumulator”. W języku potocznym są one używane wymiennie w kontekście źródła energii, które można wielokrotnie ładować. Natomiast według ścisłej definicji, bateria jest jednorazowa (i najczęściej niewielka, natomiast akumulator nadaje się do ładowania.
FCEV – Fuel Cell Electric Vehicles (pojazdy elektryczne z ogniwami paliwowymi)
Pojazdów tego typu praktycznie jeszcze nie spotkamy na drogach. Samochody i motocykle z ogniwami paliwowymi wciąż są w fazie rozwojowej i występują głównie jako prototypy. Jest to natomiast bardzo obiecująca technologia. Ogniwa przekształcają paliwo, najczęściej wodór, w energię elektryczną, z której następnie korzystają silniki napędzające koła pojazdu. Efektem działania takiej instalacji jest wyłącznie czysta para wodna. Z tego powodu pojazdy FCEV również są uważane za w pełni zeroemisyjne.
HySE – taką nazwę będą nosić motocykle Kawasaki z napędem wodorowym
HEV – Hybrid Electric Vehicles (elektryczne pojazdy hybrydowe)
Napędy hybrydowe znakomicie przyjęły się w branży samochodowej – od debiutu Toyoty Prius, pierwszego masowo wytwarzanego modelu hybrydowego, minie niedługo 30 lat. W tego typu pojazdach współpracują ze sobą dwa silniki – spalinowy i elektryczny, zasilany z niewielkiego zespołu akumulatorów. W czasie jazdy manewrowej i miejskiej, z niskimi prędkościami, pojazd korzysta wyłącznie z napędu elektrycznego. Jest też w stanie odzyskiwać energię w czasie hamowania. Napędy hybrydowe charakteryzują się wysoką efektywnością i zapewniają niskie zużycie paliwa. Są jednak określane jako niskoemisyjne, a nie zeroemisyjne. Z tego powodu np. nie można nimi jeździć po buspasach.

PHEV – Plug-in Hybrid Electric Vehicles
W standardowych napędach hybrydowych energie elektryczna jest wytwarzana wyłącznie przez silnik spalinowy, ewentualnie odzyskiwana w czasie hamowania. Natomiast hybrydy typu plug-in (dosłownie „podłączalne”) są wyposażone w zewnętrzne gniazda ładowania. Można je więc przykładowo podłączyć na kilka godzin do ładowarki i w ten sposób uzyskać większy zapas energii (a więc zasięg) do jazdy wyłącznie z napędem elektrycznym. Pojazdy typu PHEV również są niskoemisyjne, a nie zeroemisyjne.
