Rodzaje aut i motocykli elektrycznych. Co oznaczają skróty EV, BEV, HEV, PHEV, FCEV?

-

Pojazdy z napędem elektrycznym są najczęściej zbiorczo określane jako „elektryki”. Nie wszyscy jednak wiedzą, że tego typu auta i motocykle wykorzystują różne technologie, jeśli chodzi o sam napęd i ładowanie. Często spotykamy się z opisującymi je skrótami EV, BEV, HEV, PHEV czy FCEV. Co ważne, nie wszystkie z nich spełniają wymogi zeroemisyjności, a co za tym idzie, mogą korzystać z idących za tym przywilejów.

EV – Electric Vehicles (pojazdy elektryczne)

EV, czyli po prostu ogół pojazdów napędzanych energią elektryczną. Mogą to być skutery, motocykle, auta, autobusy, ciężarówki, a także, łodzie, statki czy statki powietrzne, w których źródłem energii jest akumulator lub zespół akumulatorów. Do grupy EV zaliczamy również pojazdy zasilane z sieci zewnętrznych, czyli tramwaje, trolejbusy i pociągi, a także rowery elektryczne, hulajnogi i małe urządzenia transportu osobistego (UTO). Wszystkie pojazdy EV spełniają wymogi zeroemisyjności i mogą wjeżdżać do stref dozwolonych dla tego typu maszyn.

Rodzaje aut i motocykli elektrycznych. Co oznaczają skróty EV, BEV, HEV, PHEV, FCEV?
Skuter Honda EM1e z wymiennym, wyjmowanym akumulatorem

BEV – Battery Electric Vehicles (pojazdy elektryczne z zasilaniem akumulatorowym)

Zbiór pojazdów BEV określiliśmy już w pierwszej części poprzedniego akapitu – to po prostu maszyny, w których źródłem energii jest wyłącznie akumulator lub zespół akumulatorów. Są one ładowane ze źródeł zewnętrznych, którymi mogą być specjalne ładowarki lub zwykłe gniazdka elektryczne. Pojazdy BEV są zaliczane do zeroemisyjnych. 

BMW CE 04 – elektryczny i futurystyczny skuter, który robi wrażenie [TEST, dane techniczne, opinia, cena]

Przy okazji warto poruszyć temat określeń „bateria” i „akumulator”. W języku potocznym są one używane wymiennie w kontekście źródła energii, które można wielokrotnie ładować. Natomiast według ścisłej definicji, bateria jest jednorazowa (i najczęściej niewielka, natomiast akumulator nadaje się do ładowania. 

FCEV – Fuel Cell Electric Vehicles (pojazdy elektryczne z ogniwami paliwowymi)

Pojazdów tego typu praktycznie jeszcze nie spotkamy na drogach. Samochody i motocykle z ogniwami paliwowymi wciąż są w fazie rozwojowej i występują głównie jako prototypy. Jest to natomiast bardzo obiecująca technologia. Ogniwa przekształcają paliwo, najczęściej wodór, w energię elektryczną, z której następnie korzystają silniki napędzające koła pojazdu. Efektem działania takiej instalacji jest wyłącznie czysta para wodna. Z tego powodu pojazdy FCEV również są uważane za w pełni zeroemisyjne.

HySE – taką nazwę będą nosić motocykle Kawasaki z napędem wodorowym

HEV – Hybrid Electric Vehicles (elektryczne pojazdy hybrydowe)

Napędy hybrydowe znakomicie przyjęły się w branży samochodowej – od debiutu Toyoty Prius, pierwszego masowo wytwarzanego modelu hybrydowego, minie niedługo 30 lat. W tego typu pojazdach współpracują ze sobą dwa silniki – spalinowy i elektryczny, zasilany z niewielkiego zespołu akumulatorów. W czasie jazdy manewrowej i miejskiej, z niskimi prędkościami, pojazd korzysta wyłącznie z napędu elektrycznego. Jest też w stanie odzyskiwać energię w czasie hamowania. Napędy hybrydowe charakteryzują się wysoką efektywnością i zapewniają niskie zużycie paliwa. Są jednak określane jako niskoemisyjne, a nie zeroemisyjne. Z tego powodu np. nie można nimi jeździć po buspasach. 

Rodzaje aut i motocykli elektrycznych. Co oznaczają skróty EV, BEV, HEV, PHEV, FCEV?
Hybrydowa Toyota Camry. Fot. Toyota

PHEV – Plug-in Hybrid Electric Vehicles

W standardowych napędach hybrydowych energie elektryczna jest wytwarzana wyłącznie przez silnik spalinowy, ewentualnie odzyskiwana w czasie hamowania. Natomiast  hybrydy typu plug-in (dosłownie „podłączalne”) są wyposażone w zewnętrzne gniazda ładowania. Można je więc przykładowo podłączyć na kilka godzin do ładowarki i w ten sposób uzyskać większy zapas energii (a więc zasięg) do jazdy wyłącznie z napędem elektrycznym. Pojazdy typu PHEV również są niskoemisyjne, a nie zeroemisyjne. 

Rodzaje aut i motocykli elektrycznych. Co oznaczają skróty EV, BEV, HEV, PHEV, FCEV?
Hyundai Tucson Plug-in Hybrid. Fot. Hyundai
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY