Harley-Davidson MT500 to wywodzący się z lat 80 wojskowy motocykl, przeznaczony do użytku w ciężkich warunkach, wprost na polu bitwy. Jest to międzynarodowy projekt zrealizowany w zaledwie 500 egzemplarzach, osiągających dziś na aukcjach bardzo wysokie ceny.

Przypominamy dziś bardzo ciekawy jednoślad z końca minionego wieku. Projekt MT500 powstał w 1984 roku we Włoszech. Produkcję rozpoczęły brytyjskie zakłady Armstrong-CCM, a zbudowane tam motocykle służyły do 2000 roku w armiach Kanady, Wielkiej Brytanii i Jordanii. W 1987 roku prawa do motocykla kupił Harley-Davidson, który miał nadzieję na lukratywne dostawy dla armii amerykańskiej. Niestety nic z tego nie wyszło, głównie przez podyktowaną względami logistycznymi miłość wojskowych do silników diesla. Napędzany benzynowym singlem MT500 byłby fanaberią w łańcuchu zaopatrzenia.

Zdecydowana większość z 500 wykonanych dla Harleya motocykli miała podobną specyfikację. Maszyna napędzana była prostym jak budowa cepa, czterozaworowym singlem Rotaxa o pojemności 500 cm3 i mocy 32 KM. Rozruch silnika odbywał się wyłącznie za pomocą kickstartera. Motocykl jest bardzo surowy, pozbawiony wszelkich zbędnych dodatków. Posiada za to te niezbędne – dwa dodatkowe pokaźne kanistry na wodę lub paliwo oraz wodoodporny futerał na karabin typu M16. Krótko mówiąc, stworzony został do cierpliwej pogoni w buszu za wrogami demokracji.

t

Z kariery w najpotężniejszej armii świata nic nie wyszło, ale MT500 rozpoczął drugie życie, tym razem jako gwiazda w branży kolekcjonerskiej. Na rynku krąży tylko 500 sztuk tego motocykla, stąd kolekcjonerzy bardzo niechętnie się ich pozbywają, licząc na znaczny wzrost wartości wraz z upływającym czasem. Całkiem słusznie – wystawiony niedawno na aukcji egzemplarz z 1999 roku, z zerowym przebiegiem, wyceniony jest na 20-24 tysiące dolarów. Całkiem sporo jak na prostą pięćsetkę enduro.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.