Harley-Davidson MT500 to wywodzący się z lat 80 wojskowy motocykl, przeznaczony do użytku w ciężkich warunkach, wprost na polu bitwy. Jest to międzynarodowy projekt zrealizowany w zaledwie 500 egzemplarzach, osiągających dziś na aukcjach bardzo wysokie ceny.

Przypominamy dziś bardzo ciekawy jednoślad z końca minionego wieku. Projekt MT500 powstał w 1984 roku we Włoszech. Produkcję rozpoczęły brytyjskie zakłady Armstrong-CCM, a zbudowane tam motocykle służyły do 2000 roku w armiach Kanady, Wielkiej Brytanii i Jordanii. W 1987 roku prawa do motocykla kupił Harley-Davidson, który miał nadzieję na lukratywne dostawy dla armii amerykańskiej. Niestety nic z tego nie wyszło, głównie przez podyktowaną względami logistycznymi miłość wojskowych do silników diesla. Napędzany benzynowym singlem MT500 byłby fanaberią w łańcuchu zaopatrzenia.

Zdecydowana większość z 500 wykonanych dla Harleya motocykli miała podobną specyfikację. Maszyna napędzana była prostym jak budowa cepa, czterozaworowym singlem Rotaxa o pojemności 500 cm3 i mocy 32 KM. Rozruch silnika odbywał się wyłącznie za pomocą kickstartera. Motocykl jest bardzo surowy, pozbawiony wszelkich zbędnych dodatków. Posiada za to te niezbędne – dwa dodatkowe pokaźne kanistry na wodę lub paliwo oraz wodoodporny futerał na karabin typu M16. Krótko mówiąc, stworzony został do cierpliwej pogoni w buszu za wrogami demokracji.

t

Z kariery w najpotężniejszej armii świata nic nie wyszło, ale MT500 rozpoczął drugie życie, tym razem jako gwiazda w branży kolekcjonerskiej. Na rynku krąży tylko 500 sztuk tego motocykla, stąd kolekcjonerzy bardzo niechętnie się ich pozbywają, licząc na znaczny wzrost wartości wraz z upływającym czasem. Całkiem słusznie – wystawiony niedawno na aukcji egzemplarz z 1999 roku, z zerowym przebiegiem, wyceniony jest na 20-24 tysiące dolarów. Całkiem sporo jak na prostą pięćsetkę enduro.1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.