Podczas gdy jeden kierowca będzie w pełni zadowolony z ogumienia w swoim samochodzie, inny będzie narzekał na przykład na hałaśliwość tego samego zestawu opon. Opinie kierowców na pewno mają charakter subiektywny, ale już z ocenami testów eksperckich trudno polemizować. Testy opon wykorzystują jednak zarówno próby subiektywne, jak i obiektywne dla stworzenia najlepszej oceny danego ogumienia.

Co wpływa na wynik testu opon

Prezentowane przez organizacje, takie jak ADAC, testy opon zimowych, letnich i całorocznych, mają pokazywać, jakie w rzeczywistości jest ogumienie oferowane na rynku przez producentów branży oponiarskiej. Na wyniki testów wpływa wiele zmiennych, między innymi pomyłka kierowcy, przyjęta technika hamowania oraz odmienna charakterystyka pojazdu. To wszystko powoduje, że nawet testy prowadzone w takich samych warunkach, najczęściej na torach testowych, obarczone są pewnym ryzykiem błędu. Jeśli wykluczy się czynniki mogące powodować pomyłki w testach, będą one wówczas wolne od przekłamań i jak najbardziej obiektywne.

Za subiektywne zaś należy wziąć testy konsumenckie prowadzone w zróżnicowanych warunkach. Porównywanie na ich podstawie opon z danego segmentu jest niekoniecznie właściwe, ponieważ nie daje miarodajnych wyników. Same opinie konsumentów na temat opon np. zimowych czy letnich, pozwalają jednak na stworzenie rankingów popularności ogumienia, z których można korzystać m.in. na stronie Oponeo.pl.

Próby obiektywne i subiektywne

W profesjonalnych testach ogumienia wykorzystywane są kategorie obiektywne i subiektywne, na podstawie których tworzone są rankingi opon. Podczas badań z zastosowaniem specjalistycznych pomiarów, kierowcy prowadzący testowane auto muszą bezwzględnie przestrzegać określonych procedur. W ramach próby obiektywnej mierzone są:

•poziom hałasu zewnętrznego i wewnętrznego,

•długość drogi hamowania,

•czas potrzebny na osiągnięcie ustalonej prędkości na różnych nawierzchniach,

•opory toczenia,

•trakcja opony na śniegu,

•głębokość bieżnika i stopień jego zużycia podczas jazdy długodystansowej.

Próby subiektywne mają za zadanie wykazanie opinii kierowców o wykorzystywanych w trakcie testów oponach. Najczęściej oceny te podają doświadczeni kierowcy, którzy szkoleni są do wykonywania testów ogumienia przez kilka lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.