Chyba każdy z nas choć raz zaliczył glebę. Podniesienie motocykla nie zawsze jest sprawą prostą. Jak zrobić to najprościej i najbezpieczniej? Oto krótki poradnik jak podnieść motocykl po wywrotce.
Z grawitacją nikt jeszcze nie wygrał. Gleba jest wpisana w życie bikera równie mocno, co w życie rolnika, dlatego nie warto udawać, że nas to nie dotyczy i zawczasu przygotować się na tę przykrą chwilę. Wbrew obiegowym opiniom większość przypadków, w których motocykl ląduje na ziemi to błahostki – przewrotka na parkingu, lub upadek na skutek poślizgu przy małej prędkości.
Miłośnicy jazdy terenowej traktują kontakt z podłożem jako chleb powszedni – czasem częściej dotykają ziemi gmole niż opony. Dla motocykli sportowych i turystycznych przewrotka jest większym problemem – pękają cenne plastiki zaś kilkaset kilogramów żelastwa podnieść bardzo trudno. Czasem jednak taka operacja jest możliwa do wykonania własnymi siłami – oto jak podnieść motocykl w 8 krokach.
1. Oceń swój stan fizyczny
Po niektórych upadkach organizm przechodzi w tryb przetrwania – obrażeń krew pompuje adrenalinę i nie czujesz bólu lub nawet nie wiesz o złamaniach. Obejrzyj się, sprawdź czy nic ci nie jest. Wysiłek, jaki cię czeka podejmowany ze złamaną ręką to zły pomysł. Zresztą i tak dalej nie pojedziesz.
2. Wyłącz zapłon
Jeśli twój motocykl zasilany jest gaźnikiem, zakręć także kranik. Motocykle zasilane wtryskiem same zamkną dopływ paliwa, choć może ono wydostać się np. przez odpowietrznik. Jeśli z twojej oceny sytuacji wynika, że motocykl może się zapalić, np. na skutek kontaktu benzyny z gorącym tłumikiem, zwiewaj jak najszybciej.
3. Zabezpiecz miejsce
Jeśli gleba zdarzyła ci się na drodze, postaraj się oznaczyć miejsce przewrotki tak, aby nikt w ciebie przypadkowo nie wjechał. Powieś koszulkę na patyku lub połóż na drodze jakieś odblaski.
4. Zdejmij to, co się da
Zdemontuj wszystkie bagaże, ciężkie akcesoria i inne elementy, które mogą dodatkowo utrudnić podnoszenie motocykla. Jest pewna różnica między podnoszeniem 200 kg a 300 kg.
4. Wrzuć bieg i rozłóż stopkę
Jeśli motocykl przewrócił się na prawo, to lepiej – stopka zabezpieczy przed wywrotką w drugą stronę. Jeśli leży na lewym boku, będziesz musiał bardziej uważać. Wrzucenie biegu zabezpieczy motocykl przed przesunięciem podczas podnoszenia.
5. Skręć koło w stronę leżącego boku
Manetka, która znajduje się na ziemi powinna dotykać zbiornika paliwa. To będzie jeden z twoich uchwytów.
6. Oprzyj się plecami o motocykl
Kucnij i oprzyj plecy o motocykl tak, by w jednej dłoni trzymać manetkę, w drugiej część ramy, uchwyt lub stelaż od kufrów – cokolwiek, co daje pewny chwyt. Włóż rękawice motocyklowe, by mieć pewniejszy chwyt. Oddal nieco stopy od motocykla.
7. Idź do tyłu
Powoli, małymi kroczkami staraj się iść do tyłu jednocześnie naciskając na motocykl i podnosząc go. Kiedy będzie już blisko pionu, postaraj się rozłożyć stopkę (jeśli leżał na lewej stronie) lub oprzeć go o stopkę (jeśli leżał na prawej).
8. Oceń straty
Kiedy motocykl będzie już w swojej naturalnej pozycji, obejrzyj go i oceń straty – często są na tyle drobne, że można bez większych przeszkód kontynuować jazdę. Jeśli masz wątpliwości co do stanu technicznego, lepiej zadzwoń po pomoc – jazda z uszkodzonym hamulcem lub bez dźwigni sprzęgła może skończyć się tragicznie.