Samotna gleba. Jak podnieść motocykl w 8 krokach [PORADY]

-

Chyba każdy z nas choć raz zaliczył glebę. Podniesienie motocykla nie zawsze jest sprawą prostą. Jak zrobić to najprościej i najbezpieczniej? Oto krótki poradnik jak podnieść motocykl po wywrotce.

Z grawitacją nikt jeszcze nie wygrał. Gleba jest wpisana w życie bikera równie mocno, co w życie rolnika, dlatego nie warto udawać, że nas to nie dotyczy i zawczasu przygotować się na tę przykrą chwilę. Wbrew obiegowym opiniom większość przypadków, w których motocykl ląduje na ziemi to błahostki – przewrotka na parkingu, lub upadek na skutek poślizgu przy małej prędkości.

Miłośnicy jazdy terenowej traktują kontakt z podłożem jako chleb powszedni – czasem częściej dotykają ziemi gmole niż opony. Dla motocykli sportowych i turystycznych przewrotka jest większym problemem – pękają cenne plastiki zaś kilkaset kilogramów żelastwa podnieść bardzo trudno. Czasem jednak taka operacja jest możliwa do wykonania własnymi siłami – oto jak podnieść motocykl w 8 krokach.

1. Oceń swój stan fizyczny

Jak podnieść motocykl (12)Po niektórych upadkach organizm przechodzi w tryb przetrwania – obrażeń krew pompuje adrenalinę i nie czujesz bólu lub nawet nie wiesz o złamaniach. Obejrzyj się, sprawdź czy nic ci nie jest. Wysiłek, jaki cię czeka podejmowany ze złamaną ręką to zły pomysł. Zresztą i tak dalej nie pojedziesz.

2. Wyłącz zapłon

IgnitionJeśli twój motocykl zasilany jest gaźnikiem, zakręć także kranik. Motocykle zasilane wtryskiem same zamkną dopływ paliwa, choć może ono wydostać się np. przez odpowietrznik. Jeśli z twojej oceny sytuacji wynika, że motocykl może się zapalić, np. na skutek kontaktu benzyny z gorącym tłumikiem, zwiewaj jak najszybciej.

Leatt 3,5, 4,5, a może 5,5 – jakie buty z zawiasem wybrać na motocykl cross lub enduro? [ranking, zestawienie, porównanie] | motovoyager

3. Zabezpiecz miejsce

Jak podnieść motocykl (11)Jeśli gleba zdarzyła ci się na drodze, postaraj się oznaczyć miejsce przewrotki tak, aby nikt w ciebie przypadkowo nie wjechał. Powieś koszulkę na patyku lub połóż na drodze jakieś odblaski.

4. Zdejmij to, co się da

Jak podnieść motocykl (10)Zdemontuj wszystkie bagaże, ciężkie akcesoria i inne elementy, które mogą dodatkowo utrudnić podnoszenie motocykla. Jest pewna różnica między podnoszeniem 200 kg a 300 kg.

4. Wrzuć bieg i rozłóż stopkę

Jak podnieść motocykl (1)Jeśli motocykl przewrócił się na prawo, to lepiej – stopka zabezpieczy przed wywrotką w drugą stronę. Jeśli leży na lewym boku, będziesz musiał bardziej uważać. Wrzucenie biegu zabezpieczy motocykl przed przesunięciem podczas podnoszenia.

5. Skręć koło w stronę leżącego boku

Jak podnieść motocykl (5)Manetka, która znajduje się na ziemi powinna dotykać zbiornika paliwa. To będzie jeden z twoich uchwytów.

6. Oprzyj się plecami o motocykl

Jak podnieść motocykl (7)Kucnij i oprzyj plecy o motocykl tak, by w jednej dłoni trzymać manetkę, w drugiej część ramy, uchwyt  lub stelaż od kufrów – cokolwiek, co daje pewny chwyt. Włóż rękawice motocyklowe, by mieć pewniejszy chwyt. Oddal nieco stopy od motocykla.

7. Idź do tyłu

Jak podnieść motocykl (9)Powoli, małymi kroczkami staraj się iść do tyłu jednocześnie naciskając na motocykl i podnosząc go. Kiedy będzie już blisko pionu, postaraj się rozłożyć stopkę (jeśli leżał na lewej stronie) lub oprzeć go o stopkę (jeśli leżał na prawej).

8. Oceń straty

Jak podnieść motocykl (13)Kiedy motocykl będzie już w swojej naturalnej pozycji, obejrzyj go i oceń straty – często są na tyle drobne, że można bez większych przeszkód kontynuować jazdę. Jeśli masz wątpliwości co do stanu technicznego, lepiej zadzwoń po pomoc – jazda z uszkodzonym hamulcem lub bez dźwigni sprzęgła może skończyć się tragicznie.

Jak podnieść motocykl

Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Najbardziej awaryjne, najmniej udane japońskie motocykle sportowe [Cz. 1] Yamaha

Motocykle japońskie, produkowane przez tak zwaną wielką czwórkę, czyli koncerny Hondy, Yamahy, Suzuki oraz Kawasaki, są uważane za wyjątkowo trwałe, bezawaryjne i niemal wieczne....

Dlaczego bagger jest idealnym motocyklem na miasto? Subiektywne spojrzenie właściciela Chieftaina [Felieton]

Moje wywody należałoby może zacząć od tego, czym tak naprawdę jest ten, nie każdemu znany, bagger? Bagger to rodzaj amerykańskiego stylu budowy motocykli, które...

Motocyklem do Rumunii – w podróży to życie pisze scenariusze [cz. 1, Słowacja, Węgry, Budapeszt]

Lato 2022 roku zapowiadało się całkiem nieźle. Tym razem postanowiłem jechać do Rumunii, by zrealizować jedno z moich motocyklowych marzeń, czyli przejechać dwie kultowe...

Ceny paliw znowu poszybują gwałtownie w górę – skąd takie zmiany na pylonach?

Kierowcy z pewnością podczas każdego pobytu na stacji paliw marzą, aby ceny na pylonach wróciły do tych sprzed pandemii. Wydaje się to jednak niemożliwe,...

KTM rezygnuje z segmentu o pojemności 490 cm3 – w zamian za to pojawi się 690 Duke i 690 Adventure

Śmiało można powiedzieć, że w ostatnim czasie w KTM panuje spory chaos, a wszystko za sprawą braku zdecydowania i co rusz zmienianych decyzji przez...