Od dziś wchodzi w życie konfiskata pojazdów należących do pijanych kierowców. Jest tylko jedno wielkie „ale” [zasady, przepadek, alkohol, ile promili]

-

Dzisiaj, w czwartek 14 marca 2024 roku, zaczęły obowiązywać nowe przepisy. Zatrzymani nietrzeźwi kierowcy mają tracić swoje samochody i motocykle na rzecz Skarbu Państwa. Nowelizacja opisuje konkretne sytuacje i wymaganą zawartość alkoholu w organizmie, żeby miał miejsce przepadek pojazdu. Sęk w tym, że na razie będzie to martwe prawo, ponieważ nie ma jeszcze do niego przepisów wykonawczych. 

Zgodnie z nowymi przepisami, konfiskatą będzie objęty pojazd należący do kierowcy zatrzymanego z następującymi wartościami zawartości alkoholu w organizmie:

  • 1,5 promila, niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy (sąd obligatoryjnie orzeka przepadek pojazdu)
  • 1 promil, jeżeli spowoduje wypadek lub zostanie zatrzymany w warunkach recydywy
  • 0,5 promila, jeżeli spowoduje wypadek, w którym ucierpi inna osoba (tutaj w uzasadnionych przypadkach sąd może złagodzić karę)

Nie może zostać natomiast skonfiskowany pojazd, którego sprawca jest współwłaścicielem. Wtedy zatrzymany będzie musiał zapłacić równowartość jego wartości. Ponadto wyłączone z przepadku są pojazdy wykorzystywane zawodowo, np. autobusy czy ciężarówki. Wtedy sąd nałoży na pijanego kierowcę karę w wysokości co najmniej 5000 zł. 

Od dziś wchodzi w życie konfiskata pojazdów należących do pijanych kierowców. Jest tylko jedno wielkie „ale” [zasady, przepadek, alkohol, ile promili]
Fot. Unsplash.com

Zabezpieczenie majątkowe

Warto wspomnieć, że pojazdy nie będą konfiskowane na miejscu zatrzymania. Zostanie wtedy wydane postanowienie o tzw. zabezpieczeniu majątkowym, a następnie trzeba będzie czekać na wyrok sądu. Zatrzymany kierowca nie będzie miał jednak prawa sam odjechać z miejsca zatrzymania, nie będzie również mógł sprzedać pojazdu, jeżeli jest jego właścicielem.

Ponadto przepadek pojazdu mechanicznego oraz równowartości pojazdu nie będzie orzekany, jeżeli będzie to niemożliwe lub niecelowe z uwagi na jego utratę przez sprawcę, zniszczenie lub znaczne uszkodzenie. I to akurat będzie częsta sytuacja w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych kierowców.

Konfiskata pojazdu uwzględnia tylko pojazdy mechaniczne poruszające się po lądzie. Nie będzie można więc przejąć np. roweru (także elektrycznego i z doczepnym silnikiem spalinowym do 50 cm3) czy hulajnogi, a także np. łodzi.

Pojazd samochodowy, pojazd silnikowy, pojazd mechaniczny – którymi z nich są motocykl i motorower? [definicja, co to znaczy]

Przepisy są, ale ich nie ma

W dniu wejścia w życie nowych przepisów podobno już o 2 w nocy pojawił się pierwszy kandydat do utraty auta, to prawdopodobnie go nie straci. Jak przyznał bowiem w Radiu Zet wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, wciąż brakuje przepisów wykonawczych do tej nowelizacji. Policjanci nie mają ani odpowiednich procedur, ani wzorów dokumentów. 

Co więcej, nowelizacja była dziełem poprzedniej władzy, a obecna już szykuje się do poważnych zmian w jej zapisach. Czyli kolejnej nowelizacji. Konfiskata pojazdu miałaby być orzekana przez sąd nie obowiązkowo, przy przekroczeniu konkretnej zawartości alkoholu w organizmie, tylko fakultatywnie, w zależności od oceny konkretnej sytuacji. Zamiast tego miałyby zostać wprowadzone dotkliwe kary finansowe. 

Obowiązkowa rejestracja, kary, konfiskaty. Jakie zmiany w przepisach czekają polskich kierowców w 2024 roku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY