Z czym może kojarzyć się Sycylia? Na pewno z wulkanem Etna, pachnącymi wiosną drzewami kwitnących pomarańczy oraz niesamowicie bogatą historią, sięgającą kilka tysięcy lat wstecz. Sycylia to największa włoska wyspa na Morzu Śródziemnym, a jej wschodnie wybrzeże leży już w pobliżu kontynentu Afryki. Przenikające się kultury, bogactwo architektury i sztuki oraz naturalna kuchnia śródziemnomorska to niewątpliwie jej duże walory turystyczne. Jakie ciekawostki możemy zobaczyć? Które miasta będą najlepsze na wakacje i na jakie atrakcje możemy tam liczyć?
Taormina – barokowa perła z widokiem na wulkan
To niezwykle malowniczo położone miasto przyciąga odwiedzających architekturą, świetną infrastrukturą turystyczną oraz licznymi barami i luksusowymi hotelami. Najsłynniejsze atrakcje historyczne to doskonale zachowane ruiny teatru greckiego czy zjawiskowa Katedra św. Mikołaja z Bari z XIII wieku, gdzie podziwiać można zabytkowe ołtarze, rzeźby, zdobione grobowce i sarkofagi. Warto odwiedzić też potężny zamek. Pejzaż wokół miasta obejmuje majestatyczną Etnę i pobliskie wzgórza. Aby zafundować sobie zachwycające tło fotograficzne, wystarczy wjechać kolejką linową na wzniesienie. Najpiękniejszą plażę Isola Bella można podziwiać z bliska lub z dystansu.
Odwiedzając Sycylię, a w szczególności właśnie Taorminę, warto zatrzymać się w jednej z zabytkowych kawiarni i skosztować słodkiego przysmaku na bazie ricotty, czyli cannoli. Te obłędnie pyszne sycylijskie rurki wypełnione są kremem zrobionym z tego serka a zdobione są zwyczajowo czekoladą lub pistacjami.
Syrakuzy
Jadąc na południe z Taorminy i mijając Katanię trafimy do jednego z najbardziej spektakularnych miast Sycylii, mianowicie do Syrakuzy. Wiele by można pisać o ojczyżnie Archimedesa, które powstało jako grecka kolonia, a po latach trafiło w ręce Rzymian. Połączona z nią mostem Ponte Nuovo historyczna wyspa Ortygia także była dotknięta kolonialną przeszłością, skąd pozostałości świątyń greckich bóstw (np. Apolla). Plac Duomo, urocza Villa Reimann i pałac Vermexio to również warte zobaczenia punkty w okolicy. Do bazy zabytkowej Syrakuz należy też między innymi częściowo zachowany amfiteatr, intrygująca jaskinia Ucho Dionizjusza, Pałac Montalto czy Kościół świętej Łucji (patronki miasta). Fascynatów historycznego piśmiennictwa bez wątpienia zachwyci Muzeum Papirusu.
Koneserzy włoskich smaków koniecznie powinni odwiedzić Mercato di Ortigia, czyli kolorowy targ w filmowym stylu, gdzie można przyjrzeć się handlowemu folklorowi i skosztować różnych specjałów.
Palermo
Palermo to tętniąca życiem gospodarcza, turystyczna i kulturalna stolica Sycylii. Duże, międzynarodowe lotnisko stanowi także miejsce przesiadek dla udających się na wyspy jak np. Pantelleria. Do głównych zabytków miasta zalicza się pozostałości murów rzymskich, piękne gotyckie, renesansowe i barokowe świątynie, królewski Pałac Normanów oraz teatr miejski czy budynek opery. Miasto zachwyca różnorodnością stylową. Centrum Palermo jest wyjątkowo atrakcyjnie turystycznie, ze względu na ograniczenia w ruchu kołowym i liczne promenady. Atrakcyjne butiki, galerie sztuki, zaskakujące sklepy vintage, restauracje oraz bary, pełne lokalnej klienteli. Palermo to miasto, gdzie łatwo spotkać miejscowych i nie jest jeszcze przesycone turystyczną atmosferą.
Miłośnicy ekskluzywnych wakacji winni zatrzymać się w jednym z nowo otwartych, zabytkowych hoteli. Pierwszy z nich to Villa Igiea standardo 5* Lux sieci Rocco Forte, położony w ogrodach, tuż nad morzem. Drugi ciekawy obiekt noclegowy to zlokalizowany w samym centrum miasta Villa Palme, zarządzany przez sycylijską rodzinę.
San Vito lo Capo
Położone w północno-zachodniej części Sycylii miasteczko San Vito lo Capo zostało założone w XVIII wieku wokół saraceńskiej fortecy, w której do dziś stoi świątynia poświęcona czci patrona miasta: świętego Wita. Plaża z jasnym piaskiem w San Vito Lo Capo, położona na wysuniętym w głąb Morza Tyrreńskiego cyplu, według opinii miejscowych jak i odwiedzających osób to najpiękniejsza plaża Sycylii. Obmywająca ją krystalicznie czysta woda odznacza się niezwykle lazurową barwą a otaczająca przyroda parku krajobrazowego Zingaro dopełnia sielskiego krajobrazu na wymarzone wakacje na Sycylii. To świetne miejsce dla osób spędzać czas aktywnie i dla miłośników sportów wodnych; w San Vito znajduje się kilka szkół nurkowania i wynajem sprzętów wodnych oraz łodzi. Miejscowość słynie z wydarzeń kulturowych, jak chociażby trzydniowy Festiwal kuskus, który odbywa się corocznie we wrześniu.
Wyspa Pantelleria – stolica kaparów, czarne plaże i słodkie wino passito
Już samo lądowanie na niewielkim lotnisku, na zboczu wulkanu, przyprawia o zawrót głowy i zachwyt. Ta niewielka wyspa położona jest 100 kilometrów na południowy zachód od Sycylii i zaledwie 70 kilometrów od Tunezji w Afryce. Z czego słynie Pantelleria? Jest domem dla gorących źródeł, bijących o jej wybrzeży, wprost do morza. Słynne Jezioro Afrodyty oferuje kąpiele w błocie o właściwościach leczniczych i upiększających. To także jeden z migracyjnych szlaków ptactwa. Ciekawostka – w sosnowych lasach, na zboczach wulkanu jesienią można zbierać grzyby m.in. borowiki. Kuchnia lokalna jest prosta, na bazie świeżych produktów. Znajdziemy w niej dużo pomidorów, owoców morza a także desery podane wraz ze słodkim winem passito.
Wycieczki na Sycylię o każdej porze roku
Motocyklowa wycieczka objazdowa po Sycylii to doskonały pomysł na okres wiosenno-letni, a samochodowa na jesienno-zimowy. Włoska wyspa kryje w sobie mnóstwo archeologicznych i przyrodniczych sekretów oraz mitologicznych wspomnień. Podczas lata wyspa kusi pięknymi plażami w okolicy San Vito Lo Capo i Cefalù. Z Sycylią może konkurować jedynie Sardynia
Kolejne inspiracje podróżnicze na blogu oraz na Instagramie