Jaki kask do okularów, jakie okulary do kasku? Czy w okularach korekcyjnych można jeździć motocyklem? Jak zakładać i nosić?

-

Jest oczywistością, że dobre, ostre widzenie jest jednym z kluczowych elementów jazdy na motocyklu. Nie musimy mieć oczywiście wzroku pilota czy snajpera, by bezpiecznie prowadzić jednoślad. Możemy korzystać z dobrodziejstw optyki w postaci okularów korekcyjnych. Jakie okulary dobrać do kasku i jaki kask do okularów? Czy rodzaj oprawek ma znaczenie? Jak je zakładać i zdejmować, by nie uszkodzić?

Gdyby sprawa nie dotyczyła oczu, można by było powiedzieć, że okulary to wrzód na d… motocyklizmu. Ciężko wchodzą, uwierają, parują, niemożebnie wkurzają. To moja subiektywna opinia, ale mam przeczucie graniczące z pewnością, że większość okularników nie lubi mieć na głowie jednocześnie szkieł i kasku. A że od ponad 30 lat wśród moich licznych wad największą jest wada wzroku, to niestety muszę sobie z tym radzić. 

Motocyklowe rozkminy przy czyszczeniu kasku. Jaki był sezon 2023? [felieton, podsumowanie]

Kilka lat temu dałem się przekonać do soczewek kontaktowych, choć wcześniej nie byłem sobie w stanie wyobrazić, że wkładam sobie coś do oka. Mogę powiedzieć, że to była przełomowa zmiana, która bardzo pozytywnie wpłynęła na moje motocyklowe życie. Jazda w kasku i bez okularów to zupełnie inny poziom doznań. Zdaję sobie sprawę, że soczewki nie są dla wszystkich. Ponadto przy otwartym nawiewie na twarz lubią szybko wysychać i trzeba regularnie zapuszczać krople nawilżające. Natomiast jeśli nie próbowałeś i bardzo się wzbraniasz, namawiam – spróbuj, przełam się, przemęcz z zakładaniem przez pierwsze tygodnie. Ja na co dzień chodzę w okularach, kontakty zakładam tylko do jazdy. To moim zdaniem idealne rozwiązanie. 

Jaki kask do okularów, jakie okulary do kasku? Czy w okularach korekcyjnych można jeździć motocyklem? Jak zakładać i nosić?
Moje codzienne oprawki są zbyt duże, ale zbyt rzadko jeżdżę w okularach, żeby kupować specjalną parę do kasku

Jaki kask do okularów?

Załóżmy jednak, że jesteś wiernym użytkownikiem okularów korekcyjnych i w końcu to głównie dla ciebie jest ten artykuł. Czy będziesz miał problemy ze dobraniem odpowiedniego kasku? Raczej nie, w ostatnich latach znalezienie kasku przystosowanego do noszących okulary nie jest już problemem, przynajmniej w ofercie największych producentów. Wszyscy dostrzegli, że populacja osób noszących szkła stale się zwiększa i należy dopasować do nich swoje produkty. Dlatego niemal wszystkie popularne modele mają specjalne zwężenia wyściółki po bokach lub wręcz poprowadzone korytarzyki na uszy oprawek.

Zamiast więc skupiać się na konkretnych modelach, warto omówić najbardziej przyjazne  i najbardziej kłopotliwe typy kasków dla okularników. Najbezpieczniejszy typ kasku to oczywiście integral, ale też z jego użytkowaniem wiąże się najwięcej mało fajnej zabawy z okularami. Przy każdym zakładaniu i zdejmowaniu kasku trzeba też zdejmować i zakładać okulary. Jeśli wyściółka ma odpowiedni kształt, a twarz nie wypełnia wnętrza kasku bardzo szczelnie, zazwyczaj nie ma z tym problemu. 

Jaki kask do okularów, jakie okulary do kasku? Czy w okularach korekcyjnych można jeździć motocyklem? Jak zakładać i nosić?
Niełatwo to złapać na zdjęciu, ale wyściółka mojego Schubertha E2 jest po bokach cieńsza tam, gdzie powinna. Okulary wchodzą bez problemu.

Natomiast kaski otwarte (jet) i szczękowe można spokojnie zakładać i zdejmować z okularami cały czas na twarzy. Nawet jeśli wyściółka jest mocno dopasowana do głowy, to zazwyczaj skorupa jest na tyle elastyczna, że można ją lekko rozepchnąć palcami przy zakładaniu kasku i okulary pozostają we właściwej pozycji. 

Jakie okulary do kasku?

Jeśli lubisz okulary w szerokich, masywnych oprawkach typu RayBan (ja lubię), to wiedz, że mogą się nie sprawdzić w czasie jazdy motocyklem. Są po prostu za duże i blokują się na górnej krawędzi wizjera. Możesz stanąć przed koniecznością kupienia innej pary, specjalnie z myślą o noszeniu ich w kasku. Tam najlepiej sprawdzą się oprawki o smukłej linii, z niezbyt dużymi szkłami, ale jednocześnie wytrzymałe, np. tytanowe. Ważne również, żeby miały małe zagięcie za uszami. Te mocno gięte mogą być kłopotliwe w zakładaniu w kasku integralnym, poza tym zawsze jest większe ryzyko, że będą gdzieś uciskały. 

Jaki kask do okularów, jakie okulary do kasku? Czy w okularach korekcyjnych można jeździć motocyklem? Jak zakładać i nosić?
W szczękowcu jest łatwiej, ale zawsze zachowuj czujnośc przy zakładaniu i zdejmowaniu kasku. Okulary lubią się zsunąć.

Co do szkieł, szczegółowych informacji i porad udzieli ci optyk. Ważne, by miały powłokę antyrefleksyjną, dzięki czemu twój wzrok będzie się wolniej męczył. Jeżeli masz zwyczaj podnoszenia wizjera lub używasz kasku typu orzeszek i jeździsz z okularami jako jedyną ochroną oczu, zapytaj o najmocniejsze i najbardziej bezpieczne rodzaje szkieł.

Jaki kask motocyklowy wybrać, jak go dobrać i prawidłowo dopasować rozmiar. 6 ważnych zasad

Kupując kask zawsze przymierzaj go z okularami. Sprawdź, jak się układają wewnątrz. Powinny dawać się swobodnie wsunąć między głowę a wyściółkę, a jednocześnie nie mogą uciskać w żadnym miejscu. Nie powinny się również zsuwać z nosa. Sprawdź, jak widzisz w okularach i kasku – nie tylko centralnie, ale również peryferyjnie. Czy jesteś w stanie dostrzec obiekty „kątem oka”? Jeżeli jeździsz motocyklami sportowymi lub powernakedami, w mocno pochylonej pozycji, również ją przetestuj. Może się okazać, że górna krawędź wizjera jest za nisko i jest to nie do pogodzenia z okularami. Najlepiej byłoby wypożyczyć egzemplarz testowy danego kasku i pojeździć w nim dłuższą chwilę – oczywiście w okularach. Ważne również jest to, żeby kask miał wydajny nawiew na twarz (nos), co zapobiega parowaniu szkieł.

Jaki kask do okularów, jakie okulary do kasku? Czy w okularach korekcyjnych można jeździć motocyklem? Jak zakładać i nosić?

Tak samo, jeśli kupujesz okulary specjalnie do jazdy motocyklem. Wtedy zabierz ze sobą do optyka swój kask i sprawdzaj w nim kolejne oprawki.

Jak zakładać i zdejmować okulary noszone w kasku?

Nie ma tu wielkiej filozofii, trzeba to po prostu robić tak, by nie uszkodzić okularów. Najlepiej zakładać je dłońmi bez rękawic, delikatnie wsuwając za uszy. Jeżeli jeździsz w integralu, w czasie zakładania kasku musisz gdzieś odłożyć okulary. Kładzenie ich na kanapie motocykla jest kiepskim pomysłem, zwłaszcza przy wietrznej pogodzie i włączonym silniku. Niemal na pewno parę razy ci spadną, a za którymś razem mogą się połamać lub zarysować.

Jaki kask do okularów, jakie okulary do kasku? Czy w okularach korekcyjnych można jeździć motocyklem? Jak zakładać i nosić?
Odkładanie okularów na kanapę motocykla nie jest rozsądne. Nie bądź jak ja tutaj!

Zakładając na głowę kask szczękowy lub otwarty nie musisz zdejmować okularów, ale zachowaj czujność, nie zawsze idzie idealnie. Zwłaszcza przy zdejmowaniu oprawki lubią się gdzieś zahaczyć i zejść z głowy razem z kaskiem. 

Jestem świadomy mojej poważnej wady wzroku (-4,75 w obu + astygmatyzm), dlatego nigdy nie dopuszczam do sytuacji, w której uszkodzenie jednego ze środków korekcji mogłoby mnie uziemić. Jest to ważne zwłaszcza na dalekich wyjazdach, ale też na krótkich dystansach. Kiedy jadę w soczewkach, zawsze mam ze sobą w plecaku, tankbagu, czy kufrze etui z okularami. Kiedy jadę w okularach, zawsze w zapasie mam soczewki. 

Życzę niezmąconego widoku!

Konrad Bartnik
Konrad Bartnik
Motocyklista, perkusista, ojciec, wielbiciel dobrej kuchni i dużych porcji. Jego największa miłość to motocyklowe podróże – bliskie i dalekie, po asfalcie i bezdrożach. Lubi wszystko, co ma dwa koła, a najbardziej klasyczne nakedy ze szprychami i okrągłą lampą. Na co dzień drapie szutry starym japońskim dual sportem. Nie zbiera mandatów i nigdy nie miał wypadku. Bywa całkiem zabawny.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY