Koniec roku to najlepszy moment na zakup motocykla. Ceny są umiarkowane, a miejsce wiosennej gorączki zajmuje chłodna kalkulacja. Przypominamy poradnik jak dobrze wybrać motocykl do podróży, jeśli nie interesuje cię lans czy wyścigi po obwodnicy.

Przed zakupem pierwszego motocykla stoisz przed dylematem – który wybrać. Życzliwi znajomi doradzają konkretne modele, wiele mniej lub bardziej przydatnych porad pełno jest też w internecie.

Jeśli chcesz, by oprócz dojazdów do pracy motocykl służył do dalszych i bliższych podróży, a turystyka motocyklowa stała się na długo sposobem spędzania urlopu – ten artykuł jest właśnie dla ciebie.

1. Dobierz wysokość

WysokośćMotocykl musi być najwyżej tak wysoki, abyś sięgał obiema połowami stóp do ziemi. Najlepiej oczywiście, gdy całe stopy postawisz na podłożu. Jeżeli sięgasz ziemi tylko czubkami palców albo podpierasz się tylko jedną stopą, to o zakupie tego motocykla zapomnij. Masz bowiem gwarancję, że będziesz wielokrotnie na nim leżeć, szczególnie przy jeździe w lekkim terenie. Sprzedający może ściemniać, że „to kwestia wprawy” – nie wierz mu! Motocykl musisz podpierać swobodnie obiema nogami.

2. Sprawdź, czy podniesiesz

PodnoszenieKupuj tylko taki motocykl, który gdy się przewróci będziesz w stanie podnieść sam. Gleba parkingowa zdarza się każdemu, nawet najbardziej doświadczonemu motocykliście, choćby ze zmęczenia. Motocykl może też przewrócić się sam – rozmiękły od gorąca asfalt czy grząska po deszczu ziemia dla podnóżka nie stanowi bowiem dobrego podparcia.

Motocykl, który ma służyć do podróżowania powinien ważyć najwyżej 250 kg w stanie gotowym do drogi. Taki sprzęt nie traci typowej motocyklowej zwinności (nie grzęźnie np. w pięciocentymetrowym piasku), ale przede wszystkim – daje się podnieść.

3. Siedź wygodnie

Suzuki VStrom 650 XT(3)Siedząc w klasycznej pozycji na motocyklu o połowę niższej mocy zajedziesz dziennie o setki kilometrów dalej niż leżąc zwinięty w kłębek z głową w zegarach super szlifierki czy rozpięty na kierownicy, powiewając na zmodyfikowanym do granic chopperze. W dodatku na końcu dnia będziesz mógł nawet bez użycia dźwigu sam z motocykla zsiąść.

Jeżeli chcesz jeździć z pasażerem to zerknij, czy jego podnóżki nie wymuszają mocnego podgięcia nóg w kolanach oraz czy kanapa jest wystarczająco długa, żebyście nie siedzieli ściśnięci. Inaczej twój pasażer po 150 kilometrach znienawidzi Ciebie i twój sprzęt na bardzo długo.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ