czw., 21 październik 2021

Komunikacja na motocyklu. 12 znaków które musisz znać [PORADNIK]

-

Przedstawiamy prosty przewodnik po motocyklowym języku na drodze. Z pewnością przyda się on podczas wspólnych wyjazdów. Przedstawione gesty zrozumieją niemal wszyscy motocykliści, których spotkasz na drodze.

Jazda w grupie może być przyjemnością, o ile grupa jest zgrana i ma przewodnika. Jak porozumiewać się w grupie kilkunastu lub czasem nawet kilkudziesięciu motocyklistów? Otóż istnieje specjalny kod gestów, który znają niemal wszyscy motocykliści na świecie. Jest on na tyle prosty, że już jeden wspólny wyjazd wystarczy by biegle się nim posługiwać.

Zima to dobry moment by przypomnieć sobie podstawowe najważniejsze elementy tego motocyklowego języka. Dzięki nim nawet najliczniejsza grupa bikerów będzie poruszać się sprawnie niczym jeden organizm.

Prowadź

1. Prowadź

Lewe ramię ułożone pod kątem 45 stopni wobec tułowia. Przedramię i dłoń z wyprostowanym palem wskazującym poruszają na przemian do przodu i do tyłu.

Zwolnij2. Zwolnij

Lewe ramię ułożone pod kątem 90 stopni wobec tułowia porusza się na przemian w dół i w górę; dłoń ułożona płasko.

 

Za Mną3. Za mną

Lewe ramię uniesione w górę, dłoń płasko.

 

Zagrożenie4. Zagrożenie

Jeśli zagrożenie z lewej – lewe ramię wyprostowane pod katem 45 stopni względem tułowia i palec wskazujący na lewą stronę. Jeśli z prawej – prawa noga wyprostowana wskazująca prawą stronę.

Jeden Rząd5. Jeden rząd

Lewe ramię uniesione w górę i wyprostowany palec wskazujący.

 

Dwa Rzędy6. Dwa rzędy

Lewe ramię uniesione w górę i wyprostowany palec wskazujący i środkowy. Tzw. gest wiktorii.

 

Odpoczynek7. Odpoczynek

Lewe ramię ułożone pod kątem 45 stopni wobec tułowia z dłonią złożoną w pięść wykonuje krótkie ruchy w górę i w dół.

 

Przerwa na kawę28. Przerwa na kawę

Palce zamknięte w pięść, kciuk skierowany w stronę ust.

 

Włącz Kierunkowskaz9. Włącz/wyłącz kierunkowskaz

Lewe ramię ułożone pod kątem 45 stopni wobec tułowia, dłoń otwierana i zamykana na przemian.

 

Zjazd10. Zjazd z drogi

Lewe ramię skierowane w górę, przedramię i dłoń z wyprostowanym palem wskazującym poruszają się nad głową na przemian w prawo i w lewo.

Policja11. Uwaga policja

Otwarta lewa dłoń puka kilkakrotnie w górną część kasku.

 

Tankowanie12. Tankowanie

Lewe ramię wygięte w kształt litery „C”, palec wskazujący pokazuje na zbiornik paliwa.

Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.


6 KOMENTARZE

 1. Jeżdżę ponad 20 lat motocyklem i nie kojarzę żadnego z tych magicznych znaków.
  No dobra … może nr 9.
  Nawet ostrzeżenie o policji to raczej imitowanie „koguta”, kręcąc lewą dłonią z wyciągniętym palcem wskazującym a nie „pukanie się w kask”. Skąd Wy to wydłubaliście???

 2. Też nie spotkałem się z większościa tych znaków w Polsce, ani Wielkiej Brytani. Widziałem je na jakimś amerykańskim portalu. Czy nie jest to próba skopiowania czegoś w Europie….. :( Chociaż system jest logiczny sam w sobie…

 3. nr. 4 oznacza wyłącznie dziury w drodze które pokazujemy z lewej ręką,a te z prawej nogą i tak powinien zostać opisany, a nie jakieś mgliste „zagrożenie”

  • Andrzeju, nie tylko dziury – odchody, zapadnięta studzienka, pijany rowerzysta lub pieszy, plama smoły i tak dalej. To wszystko są zagrożenia, bynajmniej nie mgliste ;)

  • to jak sobie wyobrazasz jazdę 60 motorów z jednego klubu do jednego celu, pojedynczy wyjazd co 10 minut ?, bądz poważny jak juz coś piszesz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Ogranicznik prędkości w motocyklach? Tego właśnie chce Parlament Europejski

Dotychczasowe zmiany w pojazdach, które miały poprawić nasze bezpieczeństwo dotyczyły przede wszystkim elektroniki. Parlament Europejski chce jednak wykluczyć problem w jego zarodku, dlatego na...

Benelli TRK702 i TRK702X praktycznie potwierdzone – większe motocykle adventure wyposażone będą w zupełnie nową jednostkę

Benelli wprowadzając model TRK502X trafiło w dziesiątkę. Motocykl fantastycznie sprzedaje się przede wszystkim we Włoszech, ale również w całej Europie. Włosko-chiński producent złożył właśnie...

Turystyka w wymiarze X – kurtka i spodnie SECA X-TOUR [Test długodystansowy]

W ciągu tego sezonu miałem okazję poznać bliżej dwa, bardzo różniące się od siebie, zestawy odzieży turystycznej od SECA POLSKA. Arrakis II bardzo przypadł...

Motocykl po turecku – wyprawa starym KTM-em 990 ADV do Wschodniej Anatolii [cz.2: Bułgaria, Turcja – Stambuł]

Historia, którą tu opowiadam jest o charakterach, trudach podróży i o drogach zadziwiająco pięknej Turcji, gdzie spędziłem niespełna miesiąc, latem 2021 roku… Przed wami...

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przeznaczy 100 mln złotych na poprawę bezpieczeństwa pieszych

Temat bezpieczeństwa na polskich drogach ostatnio jest na ustach wszystkich, a to za sprawą wprowadzenia nowych przepisów. Nie dość, że są one bardzo surowe...