Internet mobilny w podróży to konieczność. Korzystając z niego, szczególnie za granicą, warto mieć pewność, że nie narażamy się na dodatkowe opłaty. Te mogą być naprawdę spore! Przed ruszeniem w drogę trzeba zatem dokładnie się przygotować – sprawdzić, do jakiej strefy się udajemy, zweryfikować swój plan taryfowy i ewentualnie w razie potrzeby dokonać zmiany na inny. Są również opcje alternatywne takie jak zakup lokalnej karty SIM czy przenośnego routera Wi-Fi. Co więc wybrać? Jak korzystać z internetu mobilnego w podróży? O tym w dzisiejszym artykule.
Internet mobilny w podróży – jak z niego korzystać?
Możliwości na korzystanie z internetu w podróży jest co najmniej kilka. Jednym z rozwiązań jest aktywacja usługi roamingu. Pozwala ona na używanie internetu za granicą. Opłaty będą zależeć od miejsca, w którym się znajdujemy. W większości państw Unii Europejskiej połączenia i SMS-y kosztują tyle samo, co w kraju. Tak samo internet mobilny – wykorzystujemy po prostu swój pakiet danych (z wyznaczoną liczbą GB w roamingu).
Inną opcją na korzystanie z internetu mobilnego w podróży jest zakup lokalnej karty SIM. Jest to rozwiązanie, które może bardziej opłacać się przy dłuższych pobytach za granicą. To również najlepsza opcja w miejscach, gdzie roaming jest droższy – czyli poza Unią Europejską.
Wygodniejsze korzystanie z internetu mobilnego w podróży może zapewnić dodatkowo, użycie przenośnego routera Wi-Fi. Pozwala on na łatwe rozprzestrzenienie internetu. Można bez problemu podłączyć do niego kilka urządzeń naraz. Możemy więc wykorzystać go do podłączenia laptopa, drugiego smartfona czy tabletu.
Roaming – jak uniknąć niespodzianek?
W podróży może nas spotkać wiele niespodzianek, ale lepiej unikać tych związanych z roamingiem! Mogą się one bowiem skończyć naliczaniem sporych kosztów szczególnie gdy jesteśmy w kraju spoza UE. Warto więc zaplanować dokładnie korzystanie z transferu danych za granicą jeszcze przed ruszeniem w podróż. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie dostępnych pakietów roamingowych wraz z cenami u danego operatora. Warto zweryfikować, czy nie oferuje on pakietu danych dla podróżujących – z korzystniejszymi cenami rozmów i SMS-ów oraz większą liczbą GB do wykorzystania. Najlepiej wybraną ofertę opłacić przed wyjazdem. W ten sposób upewnimy się, że ani chwili nie będziemy korzystać ze standardowych stawek.
Trzeba również pamiętać, że nieustannie działający internet w tle może stanowić naprawdę duży problem za granicą. Mimo że nie korzystamy w danym momencie z łącza, jeśli nie wyłączymy przesyłu danych, istnieje ryzyko pobierania aktualizacji czy otrzymywania powiadomień online. W taki sposób pakiet może szybko zniknąć, a naliczane opłaty przyprawić o zawrót głowy. Dlatego najlepiej jest odszukać w smartfonie oraz w laptopie (jeśli łączymy go z internetem mobilnym np. przy pomocy hotspota) opcję ograniczenia wykorzystania danych.
Jaki pakiet internetu mobilnego na wakacje wybrać?
Najważniejsza kwestia to wyznaczenie swoich potrzeb, czyli ilości danych, z których będziemy korzystać oraz określenie możliwości finansowych. Roaming w różnych pakietach abonamentu komórkowego może sięgać nawet 20 GB do wykorzystania w Unii Europejskiej. Taka opcja będzie najlepsza jeśli chcemy łączyć się online z bliskimi lub pracować zdalnie, czy po prostu – korzystać sporo z wyszukiwarki i mapy online. Jeśli natomiast wakacje mają na celu internetowy detoks, to spokojnie można postawić na mniejszy pakiet np. 6 GB.
Jeśli chodzi natomiast o ceny pakietów – te będą różnić się w zależności od oferowanej ilości GB internetu mobilnego. Niezależnie od tego czy przenosimy numer, czy przechodzimy na abonament, warto sprawdzić dostępne promocje i oferty specjalne jak np. możliwość doboru smartfona.
Zarządzanie zużyciem danych w podróży – praktyczne wskazówki
Aby roaming nie zaskoczył nas przedwczesnym wyczerpaniem dostępnych GB, warto jest na bieżąco monitorować zużycie internetu mobilnego. W tym celu należy wejść w kategorię „Sieci komórkowych” na swoim smartfonie i odnaleźć opcję zarządzania danymi. Można tutaj zweryfikować zużycie danych (często dostępny jest również wykres zużycia). Następnie warto ustawić konkretny limit GB. Dzięki temu urządzenie samo będzie nas informować o przekraczanych pułapach. Aby natomiast zabezpieczyć się w pełni przed niekontrolowaną utratą danych, warto wyłączyć opcję automatycznego aktualizowania aplikacji oraz trybu oszczędzania danych w przeglądarce. Ważne jest również upewnienie się, że do sieci są podłączone tylko znane i zweryfikowane urządzenia. W tym celu można wykorzystać różne aplikacje, które w prosty i przejrzysty sposób pokazują, jakie urządzenia, z jakimi adresami IP jest aktualnie połączona sieć.
Tam, gdzie mamy taką możliwość – korzystajmy z trybów offline. Przykładowo chcąc obejrzeć film na Netfliksie, pobierzmy go wcześniej, gdy jesteśmy podłączeni do darmowego Wi-Fi lub nielimitowanego internetu. Później możemy obejrzeć go na smartfonie w trybie offline. To samo dotyczy korzystania ze Spotify i innych platform muzycznych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że słuchanie muzyki online potrafi zjeść sporo GB!
Bezpieczne korzystanie z internetu mobilnego za granicą
Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Dlatego będąc za granicą, należy upewnić się, że urządzenia podłączone do naszego internetu mają aktualne oprogramowania. Warto pamiętać, że aktualizacje urządzeń eliminują często problemy i luki w systemie, które mogą być potencjalnym otwarciem drzwi dla hakerów. Udostępniając swój internet mobilny czy łącząc się z darmowym Wi-Fi, zawsze należy na wszelki wypadek upewnić się, że mamy silne hasła do kont i włączone uwierzytelnianie dwuskładnikowe.