śr., 10 sie 2022

Cesja leasingu – czyli jak zrezygnować z auta, które nie jest już nam potrzebne?

-

Samochód kupiony na własność można zawsze sprzedać, a leasing wiąże z samochodem na lata. Tymczasem ten pokutujący mit nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Cesja leasingu to możliwość odstąpienia od umowy leasingowej w dowolnym momencie.

Leasing samochodów to bardzo wygodna forma finansowania zakupu samochodu. Niekiedy jednak da się słyszeć głosy, że firmy leasingowe związują z sobą klientów na lata i nie pozwalają im odstąpić od umowy, gdy np. firma zmieni profil działalności i dostawcze samochody w leasingu staną się niepotrzebne. Korzystny leasing to bowiem taki, który umożliwia dokonanie cesji. Nas czym to polega i jakie daje możliwości?

Cesja leasingu korzystna dla obu stron

Tak jak w przypadku posiadania samochodu na własność, tak samo w przypadku leasingu, chcąc pozbyć się auta, trzeba znaleźć kupca. Wystarczy dać ogłoszenie na jednym z popularnych portali z ogłoszeniami motoryzacyjnymi, by rozdzwoniły się telefony. W ogłoszeniu należy podać kwotę odstępnego oraz wartość i liczbę pozostałych do spłacenia rat.
Samochód używany w leasingu to oferta, na którą jest wielu chętnych. Nie jest tajemnicą, że samochody leasingowane, mimo że używane, często są w lepszym stanie od pozostałych. Umowy leasingowe wymagają bowiem od użytkowników, by serwisowali samochody zgodnie z zapisami z karty gwarancyjnej.

Samochód używany w leasingu to dobra oferta

Korzystny leasing każdorazowo przewiduje możliwość dokonania cesji umowy leasingowej na nowego użytkownika. Firma leasingowa zawsze powinna być przygotowana na taką ewentualność. Po znalezieniu podmiotu chętnego wejść w nasze miejsce w umowie leasingowej należy ustalić kwotę odstępnego. Jeśli obie strony dojdą do porozumienia, obecny leasingobiorca powinien wystąpić do firmy leasingowej z wnioskiem o dokonanie cesji. W tym momencie należy podać niezbędne dane nowego leasingobiorcy. Firma leasingowa musi mieć podstawowe dane do sprawdzenia wiarygodności przejmującego zobowiązania wynikające z umowy leasingowej. Niekiedy konieczne będzie dostarczenie określonych dokumentów finansowych, które bez problemu przygotuje księgowa.

Korzystny leasing pozwala na cesję umowy

O jednym należy jednak pamiętać. Cesja umowy wyklucza kompletnie możliwość renegocjowania postanowień umowy leasingowej. Na tym etapie nie może być na ogół mowy o zmianie wysokości rat czy terminu ich spłacania. Nowemu leasingobiorcy nie uda się też raczej wynegocjować wydłużenia czasu obowiązywania umowy leasingowej. Nowy podmiot przejmuje więc wszelkie zobowiązania wynikające z zawartych w umowie postanowień.
Jedyną dodatkową opłatą, jaką będzie musiał wnieść wstępujący w umowę, to niewielka należność za dokonanie cesji umowy.

Sprawdź na miejscu w Poznaniu przeszłość samochodu

Jest ona jednak niczym w porównaniu z opłatą za zerwanie obowiązującej umowy. Cesja umowy leasingowej wydaje się więc z jednej strony bardzo dobrym rozwiązaniem na pozbycie się niepotrzebnego już samochodu, a z drugiej interesującą alternatywą wobec zakupu auta na rynku wtórnym. Samochody używane w leasingu często posiadają jeszcze gwarancję, a co najważniejsze znana jest ich przeszłość. Nie ma więc mowy, by pojazd był powypadkowy, a firma leasingowa nie wiedziała, że uległ jakiemuś poważnemu zderzeniu lub innej usterce.

Numer VIN prawdę powie

By sprawdzić przeszłość danego samochodu, można też zawsze udać się do jednej z autoryzowanych stacji obsługi. Wystarczy podać jego numer VIN, by dowiedzieć się, czy był właściwie serwisowany i jakie prace były przy nim wykonywane.

W razie niejasności warto zawsze skonsultować się ze specjalistami w dziedzinie leasingu. W Poznaniu porad udziela między innymi wielkopolska.go-leasing.pl.

Jak więc widać, również z umowy leasingowej można wystąpić przedwcześnie, nawet, wtedy, gdy zmusi nas do tego pogorszenie sytuacji finansowej naszej firmy.

Sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Najlepiej sprzedające się motocykle w Niemczech

BMW R1250 GS najlepiej sprzedającym się motocyklem w Niemczech. Bawarski producent mocno trzma ponad 20% rynku. Kto jeszcze wszedł na podium? Król jest tylko jeden...

Norbert Stachurski tuż za podium podczas rundy King of Poland w Olsztynie

Kolejna edycja Moto Show Olsztyn miała miejsce 17 lipca. Właśnie podczas tego wydarzenia odbyły zawody King of Poland na dystansie 1/4 mili. Prognozy pogody...

Prawo drogi – motocyklowa powieść sensacyjna. Odcinek 24: Gdy stawką gry jest twoja głowa…

Jechałem do Twardego oddać mu jego motocykl i odebrać swój. Przez całą drogę zastanawiałem się jak ubrać w słowa mój coming out. Jak zareaguje?...

Nie musisz już czekać na spełnienie swoich marzeń. Leasing w euro – najbardziej opłacalne finansowanie na rynku!

Liberty Motors wprowadza unikalne w skali krajowej, i niezwykle opłacalne finansowo, rozwiązanie - leasing w euro! Takie same parametry finansowanego produktu w złotówkach oraz...

Gdzie najlepiej parkować swoje auto? Proponujemy wiaty i garaże przed dom!

W dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić gospodarstwo domowe bez samochodu. Naturalne jest, że kupując auto musimy pomyśleć także o tym, gdzie będziemy je przechowywać....