czw., 27 sty 2022

Cesja leasingu – czyli jak zrezygnować z auta, które nie jest już nam potrzebne?

-

Samochód kupiony na własność można zawsze sprzedać, a leasing wiąże z samochodem na lata. Tymczasem ten pokutujący mit nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Cesja leasingu to możliwość odstąpienia od umowy leasingowej w dowolnym momencie.

Leasing samochodów to bardzo wygodna forma finansowania zakupu samochodu. Niekiedy jednak da się słyszeć głosy, że firmy leasingowe związują z sobą klientów na lata i nie pozwalają im odstąpić od umowy, gdy np. firma zmieni profil działalności i dostawcze samochody w leasingu staną się niepotrzebne. Korzystny leasing to bowiem taki, który umożliwia dokonanie cesji. Nas czym to polega i jakie daje możliwości?

Cesja leasingu korzystna dla obu stron

Tak jak w przypadku posiadania samochodu na własność, tak samo w przypadku leasingu, chcąc pozbyć się auta, trzeba znaleźć kupca. Wystarczy dać ogłoszenie na jednym z popularnych portali z ogłoszeniami motoryzacyjnymi, by rozdzwoniły się telefony. W ogłoszeniu należy podać kwotę odstępnego oraz wartość i liczbę pozostałych do spłacenia rat.
Samochód używany w leasingu to oferta, na którą jest wielu chętnych. Nie jest tajemnicą, że samochody leasingowane, mimo że używane, często są w lepszym stanie od pozostałych. Umowy leasingowe wymagają bowiem od użytkowników, by serwisowali samochody zgodnie z zapisami z karty gwarancyjnej.

Samochód używany w leasingu to dobra oferta

Korzystny leasing każdorazowo przewiduje możliwość dokonania cesji umowy leasingowej na nowego użytkownika. Firma leasingowa zawsze powinna być przygotowana na taką ewentualność. Po znalezieniu podmiotu chętnego wejść w nasze miejsce w umowie leasingowej należy ustalić kwotę odstępnego. Jeśli obie strony dojdą do porozumienia, obecny leasingobiorca powinien wystąpić do firmy leasingowej z wnioskiem o dokonanie cesji. W tym momencie należy podać niezbędne dane nowego leasingobiorcy. Firma leasingowa musi mieć podstawowe dane do sprawdzenia wiarygodności przejmującego zobowiązania wynikające z umowy leasingowej. Niekiedy konieczne będzie dostarczenie określonych dokumentów finansowych, które bez problemu przygotuje księgowa.

Korzystny leasing pozwala na cesję umowy

O jednym należy jednak pamiętać. Cesja umowy wyklucza kompletnie możliwość renegocjowania postanowień umowy leasingowej. Na tym etapie nie może być na ogół mowy o zmianie wysokości rat czy terminu ich spłacania. Nowemu leasingobiorcy nie uda się też raczej wynegocjować wydłużenia czasu obowiązywania umowy leasingowej. Nowy podmiot przejmuje więc wszelkie zobowiązania wynikające z zawartych w umowie postanowień.
Jedyną dodatkową opłatą, jaką będzie musiał wnieść wstępujący w umowę, to niewielka należność za dokonanie cesji umowy.

Sprawdź na miejscu w Poznaniu przeszłość samochodu

Jest ona jednak niczym w porównaniu z opłatą za zerwanie obowiązującej umowy. Cesja umowy leasingowej wydaje się więc z jednej strony bardzo dobrym rozwiązaniem na pozbycie się niepotrzebnego już samochodu, a z drugiej interesującą alternatywą wobec zakupu auta na rynku wtórnym. Samochody używane w leasingu często posiadają jeszcze gwarancję, a co najważniejsze znana jest ich przeszłość. Nie ma więc mowy, by pojazd był powypadkowy, a firma leasingowa nie wiedziała, że uległ jakiemuś poważnemu zderzeniu lub innej usterce.

Numer VIN prawdę powie

By sprawdzić przeszłość danego samochodu, można też zawsze udać się do jednej z autoryzowanych stacji obsługi. Wystarczy podać jego numer VIN, by dowiedzieć się, czy był właściwie serwisowany i jakie prace były przy nim wykonywane.

W razie niejasności warto zawsze skonsultować się ze specjalistami w dziedzinie leasingu. W Poznaniu porad udziela między innymi wielkopolska.go-leasing.pl.

Jak więc widać, również z umowy leasingowej można wystąpić przedwcześnie, nawet, wtedy, gdy zmusi nas do tego pogorszenie sytuacji finansowej naszej firmy.

Sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Marquez wrócił do treningów po 3 miesiącach przerwy – po kontuzji oka ani śladu

Fani Marqueza mają powody do radości, gdyż Hiszpan po 3 miesiącach przerwy znowu wrócił do treningów. Pod koniec ubiegłego sezonu Marc uszkodził nerw wzroku...

Wyprzedzał samochodem na pasach i prawie uderzył w skręcającego motocyklistę – ten mandat zapamięta na długo [VIDEO]

Zdarzenie zostało zarejestrowane przez przypadkowego uczestnika ruchu drogowego, ale to właśnie videorejestrator pozwolił na szybkie odnalezienie kierowcy Fiata i ukaranie go pokaźnym mandatem. Na przedstawionym...

BMW szykuje wyjątkowe siedzisko, które znacznie poprawi komfort jazdy

BMW pracuje nad bardzo ciekawym rozwiązaniem, które może w ogromnym stopniu wpłynąć na poprawę komfortu jazdy. Inżynierowie zdają sobie sprawę, że wygodne siedzisko jest...

Benelli bije rekordy sprzedaży we Włoszech w roku 2021!

Włoska marka, której produkty powstają w Chinach, podbiła 10% rodzimego rynku, sprzedając niemal 13 tys. motocykli! Wzrost, jaki osiągnęła rok do roku, to zdumiewające...

Samotnie przez Polskę po 20 najpiękniejszych trasach motocyklowych cz.4 [Droga Kaszubska, DK 20 Kościerzyna – Miastko, Trasa 1000 Zakrętów]

Na przełomie czerwca i lipca 2021 roku, wobec problemów ze swobodnym podróżowaniem po Świecie, czy nawet Europie, postanowiłem nadrobić zaległości w zwiedzaniu Polski. Kiedy,...