Samochód kupiony na własność można zawsze sprzedać, a leasing wiąże z samochodem na lata. Tymczasem ten pokutujący mit nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Cesja leasingu to możliwość odstąpienia od umowy leasingowej w dowolnym momencie.
Leasing samochodów to bardzo wygodna forma finansowania zakupu samochodu. Niekiedy jednak da się słyszeć głosy, że firmy leasingowe związują z sobą klientów na lata i nie pozwalają im odstąpić od umowy, gdy np. firma zmieni profil działalności i dostawcze samochody w leasingu staną się niepotrzebne. Korzystny leasing to bowiem taki, który umożliwia dokonanie cesji. Nas czym to polega i jakie daje możliwości?
Cesja leasingu korzystna dla obu stron
Tak jak w przypadku posiadania samochodu na własność, tak samo w przypadku leasingu, chcąc pozbyć się auta, trzeba znaleźć kupca. Wystarczy dać ogłoszenie na jednym z popularnych portali z ogłoszeniami motoryzacyjnymi, by rozdzwoniły się telefony. W ogłoszeniu należy podać kwotę odstępnego oraz wartość i liczbę pozostałych do spłacenia rat.
Samochód używany w leasingu to oferta, na którą jest wielu chętnych. Nie jest tajemnicą, że samochody leasingowane, mimo że używane, często są w lepszym stanie od pozostałych. Umowy leasingowe wymagają bowiem od użytkowników, by serwisowali samochody zgodnie z zapisami z karty gwarancyjnej.
Samochód używany w leasingu to dobra oferta
Korzystny leasing każdorazowo przewiduje możliwość dokonania cesji umowy leasingowej na nowego użytkownika. Firma leasingowa zawsze powinna być przygotowana na taką ewentualność. Po znalezieniu podmiotu chętnego wejść w nasze miejsce w umowie leasingowej należy ustalić kwotę odstępnego. Jeśli obie strony dojdą do porozumienia, obecny leasingobiorca powinien wystąpić do firmy leasingowej z wnioskiem o dokonanie cesji. W tym momencie należy podać niezbędne dane nowego leasingobiorcy. Firma leasingowa musi mieć podstawowe dane do sprawdzenia wiarygodności przejmującego zobowiązania wynikające z umowy leasingowej. Niekiedy konieczne będzie dostarczenie określonych dokumentów finansowych, które bez problemu przygotuje księgowa.
Korzystny leasing pozwala na cesję umowy
O jednym należy jednak pamiętać. Cesja umowy wyklucza kompletnie możliwość renegocjowania postanowień umowy leasingowej. Na tym etapie nie może być na ogół mowy o zmianie wysokości rat czy terminu ich spłacania. Nowemu leasingobiorcy nie uda się też raczej wynegocjować wydłużenia czasu obowiązywania umowy leasingowej. Nowy podmiot przejmuje więc wszelkie zobowiązania wynikające z zawartych w umowie postanowień.
Jedyną dodatkową opłatą, jaką będzie musiał wnieść wstępujący w umowę, to niewielka należność za dokonanie cesji umowy.
Sprawdź na miejscu w Poznaniu przeszłość samochodu
Jest ona jednak niczym w porównaniu z opłatą za zerwanie obowiązującej umowy. Cesja umowy leasingowej wydaje się więc z jednej strony bardzo dobrym rozwiązaniem na pozbycie się niepotrzebnego już samochodu, a z drugiej interesującą alternatywą wobec zakupu auta na rynku wtórnym. Samochody używane w leasingu często posiadają jeszcze gwarancję, a co najważniejsze znana jest ich przeszłość. Nie ma więc mowy, by pojazd był powypadkowy, a firma leasingowa nie wiedziała, że uległ jakiemuś poważnemu zderzeniu lub innej usterce.
Numer VIN prawdę powie
By sprawdzić przeszłość danego samochodu, można też zawsze udać się do jednej z autoryzowanych stacji obsługi. Wystarczy podać jego numer VIN, by dowiedzieć się, czy był właściwie serwisowany i jakie prace były przy nim wykonywane.
W razie niejasności warto zawsze skonsultować się ze specjalistami w dziedzinie leasingu. W Poznaniu porad udziela między innymi wielkopolska.go-leasing.pl.
Jak więc widać, również z umowy leasingowej można wystąpić przedwcześnie, nawet, wtedy, gdy zmusi nas do tego pogorszenie sytuacji finansowej naszej firmy.