Budowa samochodu – podstawy dla kierowców niezwiązanych z motoryzacją

-

Jazda samochodem osobowym to obecnie bardzo powszechna czynność, praktykowana przez większość dorosłych osób. Korzystanie z pojazdu mechanicznego nie zawsze musi wiązać się jednak ze znajomością wszystkich jego części i podzespołów. Do uzyskania dokumentu prawa jazdy potrzeba w tym zakresie jedynie wiedzy odnośnie oznaczeń płynów eksploatacyjnych, co nie jest zbytnio skomplikowane do przyswojenia.

Mimo wszystko, warto choć w najmniejszym stopniu poznać zasadę działania układu napędowego, hamulcowego i kierowniczego naszych samochodów. Dzięki zgłębieniu tej wiedzy, w razie jakiejkolwiek awarii, osoba prowadząca pojazd szybciej znajdzie jej przyczynę i będzie wiedziała, jak zachować się w danej sytuacji. Znajomość budowy poszczególnych układów w samochodzie daje również do zrozumienia, jak ważne jest robienie regularnych przeglądów jednostek oraz uświadamia kierowcom, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Działanie silnika spalinowego w samochodzie

Silnik spalinowy działa na zasadzie konwersji energii chemicznej w mechaniczną. W prostym tłumaczeniu można powiedzieć, że to spalanie paliwa ma wpływ na ruch kół. Cały proces jest jednak dużo bardziej skomplikowany, a wszystko zaczyna się w cylindrach. Spalinowa jednostka napędowa działa przeważnie na zasadzie obiegu Otto, będącego odwracalnym obiegiem termodynamicznym, składającym się z czterech cykli:

  • Suw ssania – na skutek wciągnięcia mieszanki paliwowo-powietrznej do cylindra przez zawór, tłok przemieszcza się do skrajnego, dolnego położenia. Po osiągnięciu tego celu, zawór ssący zamyka się;
  • Suw sprężania – tłok poprzez swoje przemieszczanie się w górę, spręża mieszankę. Do układu zostaje podana iskra;
  • Suw pracy – zapłon powoduje, że tłok zostaje odepchnięty na skutek szybkiego rozprężenia gazu. Tym sposobem generowana jest energia mechaniczna, przenoszona na wał korbowy;
  • Suw wydechu – następuje otwarcie zaworu wydechowego, którym ulatniają się spaliny, a cały cykl rozpoczyna się od nowa.

Przekazanie energii mechanicznej z tłoka na pozostałe elementy układu odbywa się z ok. 40% sprawnością. Zaletą silników z obiegiem Otta jest natomiast niska awaryjność.

Napęd samochodu osobowego

Budowa samochodu – podstawy dla kierowców niezwiązanych z motoryzacją

Energia z wału korbowego przekazywana jest na sprzęgło, skrzynię biegów, most oraz w końcu wał napędowy bądź półosie. To właśnie one są ostatnim elementem przekazującym napęd generowany w silniku na koła. Są szczególnie narażone na różnego rodzaju awarie, a to ze względu na ich wymagane położenie. Dlatego też, przegląd i regeneracja wałów to niezbędne czynności, jakie każdy kierowca powinien wykonywać w swoich samochodach regularnie.

Układ hamulcowy i kierowniczy

Hamulce w samochodzie to rzecz niebywale najważniejsza i wymagająca stałej sprawności. Hydrauliczny układ hamulcowy składa się z tarcz, klocków, zacisków oraz niezbędnego do prawidłowego działania – płynu. To właśnie ten czynnik po naciśnięciu pedała pcha zacisk, który dociska klockiem na tarczę, przez co pojazd zwalnia.

Układ kierowniczy również jest niesłychanie ważny i zależy od niego bardzo wiele. Przede wszystkim, odpowiada za utrzymanie toru jazdy i płynne pokonywanie zakrętów. Nowoczesne samochody zaopatrzone są już w systemy wspomagania, dzięki którym kierowca nie musi wkładać zbyt dużej energii do sterowania pojazdem.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY