Wypadek komunikacyjny może wynikać nie tylko z błędu, nieuwagi czy celowego działania kierowcy, ale również z nagłej awarii samochodu. Czy w takiej sytuacji można wskazać prowadzącego auto jako sprawcę? Czy z ubezpieczenia OC pojazdu poszkodowani mogą otrzymać wypłatę odszkodowania, gdy wypadek drogowy był wynikiem awarii samochodu?
Czy trzeba udowodnić winę kierowcy i wskazać sprawcę wypadku drogowego?
Nie zawsze kierowcy odpowiadają dokładnie na tych samych zasadach za wypadek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu cywilnego istnieje odpowiedzialność na zasadzie winy lub na zasadzie ryzyka.
Artykuł 415 Kodeksu cywilnego stanowi, że kto ze swojej winy wyrządził drugiemu szkodę, będzie miał obowiązek jej naprawienia. W zależności od okoliczności zdarzenia odpowiedzialność odszkodowawcza może się opierać na zasadzie winy lub ryzyka. Na czym to polega?
Zgodnie z art. 436 kodeksu cywilnego posiadacz pojazdu odpowiada za szkodę wyrządzoną przez ruch tego pojazdu. Nie trzeba tutaj wykazać winy kierowcy, a dotyczy to takich sytuacji jak np. potrącenie pieszego albo najechanie na inny pojazd, który nie jest w ruchu. Nie ma znaczenia, czy prowadzący ponosi winę – wystarczy, że do szkody doszło w wyniku ruchu z pojazdu i między tym ruchem pojazdu a szkodą występuje związek przyczynowo-skutkowy. W ramach odpowiedzialności na zasadzie ryzyka to prowadzący pojazd musi udowodnić, że istnieje przesłanka, która wyklucza jego odpowiedzialność np. działanie siły wyższej. Jednak nie zalicza się do nich wadliwie działających mechanizmów pojazdu np. awarii układu hamulcowego czy pęknięcia opon. Zatem kierowca ponosi odpowiedzialność, mimo że do zdarzenia doszło przez problem z pojazdem.
Natomiast zasada odpowiedzialności na zasadzie winy dotyczy takich zdarzeń, jak np. zderzenie dwóch pojazdów. Wtedy sprawca odpowiada za wypadek czy kolizję, do której doszło w wyniku jego zawinionego działania. To on spowodował zdarzenie.
Finansową odpowiedzialność za wypadek komunikacyjny ponosi ubezpieczyciel i to on wypłaci odszkodowanie poszkodowanym, bez względu na to, czy odpowiedzialność kierowcy kształtuje się na zasadzie ryzyka czy winy.
Kto ponosi winę za kolizję lub wypadek komunikacyjny?
Najczęściej odpowiedzialność na zasadzie winy dotyczy wszelkich sytuacji w ruchu drogowym, czyli stłuczek, kolizji i wypadków z udziałem innych pojazdów. Trzeba jednak pamiętać, że ruch pojazdu ma szerokie spektrum obowiązywania, ponieważ zgodnie z przepisami obejmuje również szkody powstałe:
- podczas i w związku ze wsiadaniem lub wysiadaniem z pojazdu,
- w czasie ładowania i rozładowywania,
- w momencie zatrzymania lub postoju,
- podczas poruszania się samochodu, nawet przy wyłączonym silniku.
Istnieje też odpowiedzialność na zasadzie ryzyka, która nie obowiązuje, jeśli szkoda powstała wskutek działania siły wyższej, z wyłącznej winy poszkodowanego lub z wyłącznej winy osoby trzeciej, za którą nie ponosisz odpowiedzialności. Taka odpowiedzialność ponoszona jest np. wtedy, gdy szkody wyrządzone są pieszym i rowerzystom czy pojazdom niebędącym w ruchu i przy odpłatnym przewozie.
Odszkodowanie z ubezpieczenia OC – kiedy należy się poszkodowanym?
Zasadniczo ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowym dla wszystkich właścicieli samochodów. Jeśli masz auto, musisz je ubezpieczyć, a następnie zachować ciągłość okresu trwania kolejnych polis OC. Ubezpieczenie samochodowe pozwala na uniknięcie odpowiedzialności finansowej za spowodowane szkody.
Ubezpieczenie OC komunikacyjne pojazdu ma chronić Cię przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód spowodowanych w ruchu drogowym. Mogą być osobowe lub majątkowe. Poszkodowany otrzyma odszkodowanie z Twojego OC, jeśli będziesz sprawcą kolizji lub wypadku drogowego. Ty sam możesz liczyć na pewną pomoc, nawet przy spowodowanym przez siebie wypadku, jeśli masz ubezpieczenie assistance lub autocasco wykupione np. do polisy OC.
Pamiętaj, że awaria pojazdu nie stanowi siły wyższej w rozumieniu art. 436 § 1 k.c. w zw. z art. 435 § 1 k.c. i nie wyłącza odpowiedzialności na zasadzie ryzyka. I tak ponosisz winę, a poszkodowani otrzymają od ubezpieczyciela odszkodowanie w ramach OC.