Awaria samochodu miała wpływ na spowodowany wypadek drogowy – czy kierowca może liczyć na ubezpieczenie?

-

Wypadek komunikacyjny może wynikać nie tylko z błędu, nieuwagi czy celowego działania kierowcy, ale również z nagłej awarii samochodu. Czy w takiej sytuacji można wskazać prowadzącego auto jako sprawcę? Czy z ubezpieczenia OC pojazdu poszkodowani mogą otrzymać wypłatę odszkodowania, gdy wypadek drogowy był wynikiem awarii samochodu?

Czy trzeba udowodnić winę kierowcy i wskazać sprawcę wypadku drogowego?

Nie zawsze kierowcy odpowiadają dokładnie na tych samych zasadach za wypadek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu cywilnego istnieje odpowiedzialność na zasadzie winy lub na zasadzie ryzyka.

Artykuł 415 Kodeksu cywilnego stanowi, że kto ze swojej winy wyrządził drugiemu szkodę, będzie miał obowiązek jej naprawienia. W zależności od okoliczności zdarzenia odpowiedzialność odszkodowawcza może się opierać na zasadzie winy lub ryzyka. Na czym to polega?

Zgodnie z art. 436 kodeksu cywilnego posiadacz pojazdu odpowiada za szkodę wyrządzoną przez ruch tego pojazdu. Nie trzeba tutaj wykazać winy kierowcy, a dotyczy to takich sytuacji jak np. potrącenie pieszego albo najechanie na inny pojazd, który nie jest w ruchu. Nie ma znaczenia, czy prowadzący ponosi winę – wystarczy, że do szkody doszło w wyniku ruchu z pojazdu i między tym ruchem pojazdu a szkodą występuje związek przyczynowo-skutkowy. W ramach odpowiedzialności na zasadzie ryzyka to prowadzący pojazd musi udowodnić, że istnieje przesłanka, która wyklucza jego odpowiedzialność np. działanie siły wyższej. Jednak nie zalicza się do nich wadliwie działających mechanizmów pojazdu np. awarii układu hamulcowego czy pęknięcia opon. Zatem kierowca ponosi odpowiedzialność, mimo że do zdarzenia doszło przez problem z pojazdem.

Natomiast zasada odpowiedzialności na zasadzie winy dotyczy takich zdarzeń, jak np. zderzenie dwóch pojazdów. Wtedy sprawca odpowiada za wypadek czy kolizję, do której doszło w wyniku jego zawinionego działania. To on spowodował zdarzenie.

Wypadek spowodowany awarią układu hamulcowego – czy ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy? | Motovoyager

Finansową odpowiedzialność za wypadek komunikacyjny ponosi ubezpieczyciel i to on wypłaci odszkodowanie poszkodowanym, bez względu na to, czy odpowiedzialność kierowcy kształtuje się na zasadzie ryzyka czy winy.

Kto ponosi winę za kolizję lub wypadek komunikacyjny?

Najczęściej odpowiedzialność na zasadzie winy dotyczy wszelkich sytuacji w ruchu drogowym, czyli stłuczek, kolizji i wypadków z udziałem innych pojazdów. Trzeba jednak pamiętać, że ruch pojazdu ma szerokie spektrum obowiązywania, ponieważ zgodnie z przepisami obejmuje również szkody powstałe:

  • podczas i w związku ze wsiadaniem lub wysiadaniem z pojazdu,
  • w czasie ładowania i rozładowywania,
  • w momencie zatrzymania lub postoju,
  • podczas poruszania się samochodu, nawet przy wyłączonym silniku.

Istnieje też odpowiedzialność na zasadzie ryzyka, która nie obowiązuje, jeśli szkoda powstała wskutek działania siły wyższej, z wyłącznej winy poszkodowanego lub z wyłącznej winy osoby trzeciej, za którą nie ponosisz odpowiedzialności. Taka odpowiedzialność ponoszona jest np. wtedy, gdy szkody wyrządzone są pieszym i rowerzystom czy pojazdom niebędącym w ruchu i przy odpłatnym przewozie.

Odszkodowanie z ubezpieczenia OC – kiedy należy się poszkodowanym?

Zasadniczo ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowym dla wszystkich właścicieli samochodów. Jeśli masz auto, musisz je ubezpieczyć, a następnie zachować ciągłość okresu trwania kolejnych polis OC. Ubezpieczenie samochodowe pozwala na uniknięcie odpowiedzialności finansowej za spowodowane szkody.

Ubezpieczenie OC komunikacyjne pojazdu ma chronić Cię przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód spowodowanych w ruchu drogowym. Mogą być osobowe lub majątkowe. Poszkodowany otrzyma odszkodowanie z Twojego OC, jeśli będziesz sprawcą kolizji lub wypadku drogowego. Ty sam możesz liczyć na pewną pomoc, nawet przy spowodowanym przez siebie wypadku, jeśli masz ubezpieczenie assistance lub autocasco wykupione np. do polisy OC.

Pamiętaj, że awaria pojazdu nie stanowi siły wyższej w rozumieniu art. 436 § 1 k.c. w zw. z art. 435 § 1 k.c. i nie wyłącza odpowiedzialności na zasadzie ryzyka. I tak ponosisz winę, a poszkodowani otrzymają od ubezpieczyciela odszkodowanie w ramach OC.

Artykuł sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Etui na kluczyki samochodowe – gadżet dla zmotoryzowanych

Zastanawiasz się nad zakupem etui na kluczyki samochodowe? Taki gadżet zdecydowanie przyda się wielu osobom zmotoryzowanym. Takie etui to w końcu nie tylko praktyczne...

Nie tylko motocykle. Ducati prezentuje kolekcję firmowej odzieży na sezon 2024

Ducati to marka kompletna. Oferuje nie tylko niepowtarzalne motocykle, ale też całą gamę produktów idealnie dopełniających te wspaniałe maszyny. Nowa kolekcja odzieży na sezon...

BMW R 12 nineT i R 12. Niespodziewane nowości na koniec sezonu

Gdy już wydawało się, że tegoroczny sezon premier się zakończył, BMW pokazało jeszcze dwa nowe motocykle. Tym razem coś dla fanów klasyki, czyli kolejne...

Walencja jest dziś czerwona. Pecco Bagnaia mistrzem świata MotoGP w sezonie 2023!

To był niesamowicie zacięty sezon w klasie królewskiej motocyklowych mistrzostw świata. Aby poznać tegorocznego mistrza, musieliśmy poczekać do ostatniego wyścigu. W niedzielnym starciu w...

Gdzie motocyklem na wakacje? Najlepsze miejsca w Europie

Podróżowanie motocyklem to nie tylko sposób na przemieszczanie się z punktu A do punktu B, ale przede wszystkim niezrównana przygoda, która pozwala w pełni...