Porady6 patentów na ból głowy i szyi na motocyklu, w trasie

6 patentów na ból głowy i szyi na motocyklu, w trasie

-

Rześka jesienna pogoda sprzyja podróżom. Nic, tylko odpalić maszynę i ruszyć w trasę.  Niestety – znienacka pojawia się on. Ból głowy. 

Włodek „Doktor” Dłużyński*

Ból głowy podczas jazdy motocyklem

Bóle głowy dzielimy na samoistne i objawowe. Zdecydowana ich większość – około 95% – to bóle samoistne, dobrze reagujące na leki przeciwbólowe. Jedną z ich odmian jest migrena, czyli ból głowy, zdecydowanie częściej występujący u kobiet. To ból połowiczy, z uczuciem wysadzania oka, nudnościami, wymiotami, światłowstrętem, nadwrażliwością na hałas i zapach. Trwa od kilku do nawet kilkunastu godzin. Jest konsekwencją zmęczenia, emocji czy spożywanych pokarmów (np. czekolady czy żółtego sera). Najlepszym lekarstwem jest wyciszenie w zaciemnionym pomieszczeniu i odizolowanie od otoczenia. Leki – Pyralgina, Ketonal, Paracetamol.

6 patentów na ból głowy i szyi na motocyklu, w trasie

Napięciowe bóle głowy u motocyklistów

U motocyklistów obu płci częste są natomiast napięciowe bóle głowy. Wywołane mogą być stresem, negatywnymi emocjami, przemęczeniem, brakiem snu, nadużywaniem alkoholu czy nawet zmianami pogodowymi. Objawiają się uczuciem ściskania głowy i zesztywnieniem karku. Leki: Ketonal, Pyralgina, Paracetamol oraz  dużo płynów i odpoczynek.

ból głowy szyi i karku na motocyklu

Ból szyi i karku

„Szyjopochodny” ból głowy (nazwa nie jest oczywiście do końca poprawna) ma z kolei swoje korzenie właśnie w okolicach szyi. Objawy: ból głowy okolicy potylicznej z uczuciem zesztywnienia mięśni karku, ograniczeniem ruchomości szyi, czasami drętwieniem rąk. Często pojawia się zresztą przy dłuższej jeździe motocyklem. Leki: Pyralgina, Ketonal, Paracetamol oraz leki obniżające napięcie mięśniowe  (po konsultacji z lekarzem). Po powrocie do domu wskazana jest wizyta u lekarza.

Objawowy ból głowy

I na koniec o objawowym bólu głowy – najbardziej niebezpiecznym, choć stanowiącym zaledwie 5% wszystkich bólów głowy. Jest on najczęściej przyczyną wielu groźnych chorób. Najgroźniejszy jest Nagły Silny Ból Głowy (jak nigdy dotąd) z nudnościami i wymiotami. Gdy pojawił się w trakcie wysiłku fizycznego, może być objawem krwotoku domózgowego. Niezbędne jest wtedy natychmiastowe wezwanie pogotowia lub pilna wizyta u lekarza oraz wykonanie badań.

Inne objawowe bóle głowy towarzyszą infekcjom wirusowym (grypie), bakteryjnym (ból zęba), zapaleniu zatok. Trzeba też pamiętać, że występują również w przebiegu nadciśnienia tętniczego, choroby oczu (jaskry),  zatrucia (substancje chemiczne, spaliny, dym tytoniowy) czy zapalenia opon.

Zapalenie zatok a ból głowy

Zapalenie zatok, najczęstszy objawowy ból głowy, zwykle poprzedzony jest katarem, przewianiem (częste u motocyklisty). Ból, występujący głównie w godzinach przedpołudniowych w okolicy twarzoczaszki (czoła i okolicy przynosowej) ma charakter rozpierający i nasila się przy pochylaniu do przodu. Leczenie: doraźne leki przeciwbólowe (Ibuprofen Pyralgin, Ketonal i wizyta u lekarza. Niezbędny może się okazać antybiotyk.

6 patentów na ból głowy

Ból umiarkowany: zażyj Pyralginę, Ketonal lub Paracetamol
Migrena: wycisz się i odpocznij
Ból napięciowy: pij dużo płynów
Ból szyjopochodny: rozluźnij mięśnie karku, odpocznij
Ból nagły, silny, dotąd niespotykany, często po wysiłku: wezwij pogotowie
Ból po przewianiu: wezwij lekarza, zażyj antybiotyk

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ