Rześka jesienna pogoda sprzyja podróżom. Nic, tylko odpalić maszynę i ruszyć w trasę.  Niestety – znienacka pojawia się on. Ból głowy. 

Włodek “Doktor” Dłużyński*

Ból głowy podczas jazdy motocyklem

Bóle głowy dzielimy na samoistne i objawowe. Zdecydowana ich większość – około 95% – to bóle samoistne, dobrze reagujące na leki przeciwbólowe. Jedną z ich odmian jest migrena, czyli ból głowy, zdecydowanie częściej występujący u kobiet. To ból połowiczy, z uczuciem wysadzania oka, nudnościami, wymiotami, światłowstrętem, nadwrażliwością na hałas i zapach. Trwa od kilku do nawet kilkunastu godzin. Jest konsekwencją zmęczenia, emocji czy spożywanych pokarmów (np. czekolady czy żółtego sera). Najlepszym lekarstwem jest wyciszenie w zaciemnionym pomieszczeniu i odizolowanie od otoczenia. Leki – Pyralgina, Ketonal, Paracetamol.

Napięciowe bóle głowy u motocyklistów

U motocyklistów obu płci częste są natomiast napięciowe bóle głowy. Wywołane mogą być stresem, negatywnymi emocjami, przemęczeniem, brakiem snu, nadużywaniem alkoholu czy nawet zmianami pogodowymi. Objawiają się uczuciem ściskania głowy i zesztywnieniem karku. Leki: Ketonal, Pyralgina, Paracetamol oraz  dużo płynów i odpoczynek.

ból głowy szyi i karku na motocyklu

Ból szyi i karku

„Szyjopochodny” ból głowy (nazwa nie jest oczywiście do końca poprawna) ma z kolei swoje korzenie właśnie w okolicach szyi. Objawy: ból głowy okolicy potylicznej z uczuciem zesztywnienia mięśni karku, ograniczeniem ruchomości szyi, czasami drętwieniem rąk. Często pojawia się zresztą przy dłuższej jeździe motocyklem. Leki: Pyralgina, Ketonal, Paracetamol oraz leki obniżające napięcie mięśniowe  (po konsultacji z lekarzem). Po powrocie do domu wskazana jest wizyta u lekarza.

Objawowy ból głowy

I na koniec o objawowym bólu głowy – najbardziej niebezpiecznym, choć stanowiącym zaledwie 5% wszystkich bólów głowy. Jest on najczęściej przyczyną wielu groźnych chorób. Najgroźniejszy jest Nagły Silny Ból Głowy (jak nigdy dotąd) z nudnościami i wymiotami. Gdy pojawił się w trakcie wysiłku fizycznego, może być objawem krwotoku domózgowego. Niezbędne jest wtedy natychmiastowe wezwanie pogotowia lub pilna wizyta u lekarza oraz wykonanie badań.

Inne objawowe bóle głowy towarzyszą infekcjom wirusowym (grypie), bakteryjnym (ból zęba), zapaleniu zatok. Trzeba też pamiętać, że występują również w przebiegu nadciśnienia tętniczego, choroby oczu (jaskry),  zatrucia (substancje chemiczne, spaliny, dym tytoniowy) czy zapalenia opon.

Zapalenie zatok a ból głowy

Zapalenie zatok, najczęstszy objawowy ból głowy, zwykle poprzedzony jest katarem, przewianiem (częste u motocyklisty). Ból, występujący głównie w godzinach przedpołudniowych w okolicy twarzoczaszki (czoła i okolicy przynosowej) ma charakter rozpierający i nasila się przy pochylaniu do przodu. Leczenie: doraźne leki przeciwbólowe (Ibuprofen Pyralgin, Ketonal i wizyta u lekarza. Niezbędny może się okazać antybiotyk.

6 patentów na ból głowy

Ból umiarkowany: zażyj Pyralginę, Ketonal lub Paracetamol
Migrena: wycisz się i odpocznij
Ból napięciowy: pij dużo płynów
Ból szyjopochodny: rozluźnij mięśnie karku, odpocznij
Ból nagły, silny, dotąd niespotykany, często po wysiłku: wezwij pogotowie
Ból po przewianiu: wezwij lekarza, zażyj antybiotyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.