[sam id=”24″ codes=”true”]Wodospady Czegemskie to miejsce bardzo znane i chętnie odwiedzane – tyle że przez Rosjan. Aby dostać się do tego cudu natury, trzeba pokonać bardzo piękną i niebezpieczną drogę, podczas której nad głową będziemy mieć ściany wysokiego kanionu.

Wodospady Czegemskie są jedną z turystycznych wizytówek regionu Kabardo-Bałkarii w górach Kaukaz. Leżą one na końcu głębokiego kanionu rzeki Czegem, w pobliżu miejscowości Chuszto-syrt.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Wodospady Czegemskie (1)Droga położona w kanionie jest bardzo zróżnicowana – nawierzchnia asfaltowa zmienia się miejscami w szutrową, a na niektórych odcinkach można spotkać nawet piach. Leżące na drodze fragmenty skał i śliska błotna maź nie należą do rzadkości, więc podczas jazdy trzeba bardzo uważać.

Wodospady Czegemskie (4)Na niektórych odcinkach szosa jest bardzo kręta i niebezpieczna, ale dostarcza także wspaniałych widoków, więc jazda z niższą z pewnością się opłaci. Zjawiskowe wodne kaskady i inne zaskakujące zjawiska czekają za każdym zakrętem, a majestatyczne, wysokie ściany kanionu rzeki Czegem budzą respekt, a czasem nawet grozę.

Wodospady Czegemskie (2)Wiosną i jesienią można spotkać tutaj zalegający na drodze śnieg i lód. Warto o tym pamiętać i obserwować czy asfalt nie błyszczy w świetle reflektora. Kolejnym niebezpieczeństwem są turyści, którzy zauroczeni pięknem przyrody potrafią znienacka wejść prosto pod koła motocykla.

Wodospady Czegemskie (6)

[sam id=”11″ codes=”true”]

Wodospady Czegemskie – informacje

Długość trasy 61 km

Nawierzchnia asfalt, szuter

Średnie nachylenie bd

Maksymalna wysokość bd

Serpentyny nie

Stopień trudności średni

Wodospady Czegemskie – mapa

 

Wodospady Czegemskie – film

3 KOMENTARZE

  1. Piękna trasa !Całe życie marzył mi się wyjazd na wschód ale przez tych naszych zasranych polityków za niedługo strach będzie do Czech jechać.

  2. Byłem tam w 2011 roku. Ładnie, i w okolicy wiele pięknych terenów i krajów (Inguszetia, Czeczenia, Dagestan, Azerbejdżan i oczywiście Gruzja…) polecam wszystkim nie bać się polityki i jechać – ludzie wszędzie bardzo przyjaźni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here