Droga na szczyt Sveti Jure w górach Dynarskich nie jest może najbardziej znanym szlakiem w Chorwacji, ale pozostawia niezatarte wrażenie na każdym, kto nią przejechał. Kolejny odcinek naszego cyklu Najpiękniejsze Trasy Motocyklowe.

Zapierające dech w piersiach widoki na Adriatyk, potężne urwiska i nieodparty urok parku narodowego Biokovo czynią Sveti Jure szlakiem wartym odwiedzenia. Droga wznosi się na wysokość 1 762 m n.p.m. roztaczając wspaniałą panoramę górskich pasm rozciągających się wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Na szczycie góry znajduje się wieża telewizyjna oraz mała kapliczka, która jest celem licznych pielgrzymek.

Góra Sveti Jure jest najwyższym wzniesieniem pasma górskiego Biokovo i drugim pod względem wysokości szczytem Chorwacji. Droga na szczyt jest płatna – wiedzie przez park narodowy Biokovo (otwarty w lecie od 7.00 do 20.00 jesienią i wiosną od 8.00 d0 16.00).

Drogą można podróżować cały rok, choć zimą park jest oficjalnie zamknięty. Przed wyjazdem warto sprawdzić pogodę, gdyż podróżowanie drogą Sveti Jure podczas silnego wiatru może być niebezpieczne.

SVETI JURE – INFORMACJE

Długość trasy 12 km

Nawierzchnia asfalt

Maksymalne nachylenie 20%

Maksymalna wysokość 1762 m. n.p.m.

Serpentyny tak

Stopień trudności trudny

Trasy motocyklowe: Sveti Jure (film)

Trasy motocyklowe: Sveti Jure (mapa)


Wyświetl większą mapę

7 KOMENTARZE

 1. Hejka,
  W tym roku od 16 lipca spędziłem siedem dni w Chorwacji na moto w trzy ekipy i było rewelacyjnie, a nasze plecaczki mogą to potwierdzić.
  Zwiedziliśmy wyspę Pag, odwiedziliśmy Rjiekę i piękny kurort Opatie. Jestem pod wrażeniem trasy nad Adriatykiem tj. Jardanką, gdyż jest w idealnym stanie, a winkli pod dostatkiem.
  Wyjazd był super i polecam.
  Pozdrawiam
  Lewa w górę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here