czw, 13 Maj 2021

Szosa Transfogaraska, Rumunia. Kultowe winkle i straszna historia [TRASY MOTOCYKLOWE]

-

To smutny pomnik szaleństwa i totalitaryzmu. Zbudowana przez wojsko kosztem ogromnych ofiar, jest dziś jednym z najważniejszych miejsc turystycznych w Rumunii. Szosa Transfogaraska, cel motocyklowych pielgrzymek  z całej Europy.

Wybudowana przez Nicolae Ceauşescu Szosa Transfogaraska (DN7C) biegnie przez najwyższy odcinek południowych Karpat. Zbudowano ją w odpowiedzi na sowiecką interwencję w Czechosłowacji. Rumuński dyktator chciał mieć pewność, że w razie podobnej interwencji w Rumunii jego armia będzie w stanie dotrzeć w krótkim czasie do północnej granicy.

 

Budowa pochłonęła miliardy dolarów i wiele ofiar śmiertelnych wśród pracujących przy niej żołnierzy. Szosa Transfogaraska jest drugą co do wysokości nad poziomem morza drogą w Rumunii i bez wątpienia jedną z najbardziej malowniczych tras na świecie. Potwierdzili to dziennikarze znanego brytyjskiego programu motoryzacyjnego Top Gear w jednym ze specjalnych odcinków swojego programu.

Przy-budowie-zginęło-40-żołnierzyZbudowana w latach 1970 – 1974 Szosa Transfogaraska (droga DN7C) biegnie przełęczą pomiędzy dwoma najwyższymi szczytami w Rumunii: Moldoveanu i Negoiu, łącząc Transylwanię i Wallachię. Wznosi się na wysokość 2034 m n.p.m.

Na-Transfogaraskiej-znjaduje-się-pięć-tuneli Najbardziej spektakularnym odcinkiem trasy jest część północna, składająca się z ogromnej liczby agrafek, ostrych zakrętów i stromych podjazdów. Szosa Transfogaraska zamyka się na okres zimowy i wiosnę, zwykle od końca października do końca czerwca. Znaki informujące o możliwości zamknięcia znajdziemy na początkach trasy: w miejscowościach Curtea de Argeş i Cartisoara.

Na Szosie Transfogaraskiej  znajdziemy więcej tuneli i wiaduktów niż na jakiejkolwiek innej rumuńskiej drodze. W pobliżu najwyższego punktu, przy jeziorze Bâlea, szlak biegnie najdłuższym w kraju, nieoświetlonym tunelem – 884 m. Ze względu na liczne zakręty na drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h. Wzdłuż Szosy Transfogaraskiej zlokalizowano wiele hoteli i schronisk, nie brak także atrakcji turystycznych. Najważniejsze z nich to wodospad Balea i Twierdza Poenari, uznawana za dawną siedzibę Vlada Palownika, czyli hrabiego Drakuli.

Trzeba-się-liczyć-z-zamknięciami-z-powodu-śnieguOgromne wrażenie robi także zapora wodna na jeziorze Vidraru, która jest częścią Szosy Transfogaraskiej. Północna część drogi wykorzystywana była dawniej jako jeden z etapów wyścigu kolarskiego Turul României. W 2010 kręcono tam film Ghost Rider z Nicolasem Cagem. Trasę na naszym portalu opisaliśmy też w artykule Kufry pełne szczęścia.

Szosa Transfogaraska – informacje

Długość trasy: 151 km
Nawierzchnia: asfalt
Maksymalna wysokość: 2034 m n.p.m.
Serpentyny: tak
Stopień trudności: średni

Szosa Transfogaraska – mapa


Wyświetl większą mapę

 

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Czy jazda motocyklem po lasach będzie legalna? Wypełnij ankietę Lasów Państwowych i pomóż w podjęciu decyzji

Niezmiernie cieszy mnie wiadomość, że w końcu jedna z polskich instytucji wzięła pod uwagę motocyklistów i chcę liczyć się z ich zdaniem. W tym...

Na 60-lecie firmy Brembo powstał specjalny, podświetlany zacisk hamulcowy [VIDEO]

Tak naprawdę to nie wiem po co, nie wiem dlaczego i nie wiem jak. Faktem jest jednak, że firma Brembo obchodzi w tym roku...

BMW R 18 i R 18 z nowymi opcjami wyposażenia

BMW R 18 to model, który swoją premierą mocno namieszał w motocyklowym świecie. Nie ma się co dziwić - piękne połączenie wyjątkowego designu z...

Prawdziwy przyjaciel podróży. Suzuki V-Strom 650/XT Travel Pack Edition [test, opinie, dane techniczne, cena]

W podróży najlepiej sprawdza się zaufany przyjaciel. Ktoś, kto nie zawiedzie, dotrzyma kroku oraz pomoże dotrzeć do celu z uśmiechem na twarzy. Postanowiłem sprawdzić,...

Indian ROADSHOW w Bieszczadach już od 3 do 6 czerwca 2021 – wpadnij przetestować najnowsze modele motocykli w BPM

Indian ROADHSHOW to najgrubsza impreza najstarszej amerykańskiej marki motocykli, która w tym roku odbędzie się na początku czerwca w przepięknych okolicznościach. Jeżeli chcecie przetestować...