To smutny pomnik szaleństwa i totalitaryzmu. Zbudowana przez wojsko kosztem ogromnych ofiar, jest dziś jednym z najważniejszych miejsc turystycznych w Rumunii. Szosa Transfogaraska, cel motocyklowych pielgrzymek z całej Europy.
Wybudowana przez Nicolae Ceauşescu Szosa Transfogaraska (DN7C) biegnie przez najwyższy odcinek południowych Karpat. Zbudowano ją w odpowiedzi na sowiecką interwencję w Czechosłowacji. Rumuński dyktator chciał mieć pewność, że w razie podobnej interwencji w Rumunii jego armia będzie w stanie dotrzeć w krótkim czasie do północnej granicy.
Budowa pochłonęła miliardy dolarów i wiele ofiar śmiertelnych wśród pracujących przy niej żołnierzy. Szosa Transfogaraska jest drugą co do wysokości nad poziomem morza drogą w Rumunii i bez wątpienia jedną z najbardziej malowniczych tras na świecie. Potwierdzili to dziennikarze znanego brytyjskiego programu motoryzacyjnego Top Gear w jednym ze specjalnych odcinków swojego programu.
Zbudowana w latach 1970 – 1974 Szosa Transfogaraska (droga DN7C) biegnie przełęczą pomiędzy dwoma najwyższymi szczytami w Rumunii: Moldoveanu i Negoiu, łącząc Transylwanię i Wallachię. Wznosi się na wysokość 2034 m n.p.m.
Najbardziej spektakularnym odcinkiem trasy jest część północna, składająca się z ogromnej liczby agrafek, ostrych zakrętów i stromych podjazdów. Szosa Transfogaraska zamyka się na okres zimowy i wiosnę, zwykle od końca października do końca czerwca. Znaki informujące o możliwości zamknięcia znajdziemy na początkach trasy: w miejscowościach Curtea de Argeş i Cartisoara.
Na Szosie Transfogaraskiej znajdziemy więcej tuneli i wiaduktów niż na jakiejkolwiek innej rumuńskiej drodze. W pobliżu najwyższego punktu, przy jeziorze Bâlea, szlak biegnie najdłuższym w kraju, nieoświetlonym tunelem – 884 m. Ze względu na liczne zakręty na drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h. Wzdłuż Szosy Transfogaraskiej zlokalizowano wiele hoteli i schronisk, nie brak także atrakcji turystycznych. Najważniejsze z nich to wodospad Balea i Twierdza Poenari, uznawana za dawną siedzibę Vlada Palownika, czyli hrabiego Drakuli.
Ogromne wrażenie robi także zapora wodna na jeziorze Vidraru, która jest częścią Szosy Transfogaraskiej. Północna część drogi wykorzystywana była dawniej jako jeden z etapów wyścigu kolarskiego Turul României. W 2010 kręcono tam film Ghost Rider z Nicolasem Cagem. Trasę na naszym portalu opisaliśmy też w artykule Kufry pełne szczęścia.
Szosa Transfogaraska – informacje
Długość trasy: 151 km
Nawierzchnia: asfalt
Maksymalna wysokość: 2034 m n.p.m.
Serpentyny: tak
Stopień trudności: średni
Szosa Transfogaraska – mapa
Byłem potwierdzam.. Wspaniałą trasa
Cóż – oczywiście piękna, ale moim zdaniem o wiele piękniejsza jest niedaleka i niedoceniania Transalpina.