To smutny pomnik szaleństwa i totalitaryzmu. Zbudowana przez wojsko kosztem ogromnych ofiar, jest dziś jednym z najważniejszych miejsc turystycznych w Rumunii. Szosa Transfogaraska, cel motocyklowych pielgrzymek  z całej Europy.

Wybudowana przez Nicolae Ceauşescu Szosa Transfogaraska (DN7C) biegnie przez najwyższy odcinek południowych Karpat. Zbudowano ją w odpowiedzi na sowiecką interwencję w Czechosłowacji. Rumuński dyktator chciał mieć pewność, że w razie podobnej interwencji w Rumunii jego armia będzie w stanie dotrzeć w krótkim czasie do północnej granicy.

IF

Budowa pochłonęła miliardy dolarów i wiele ofiar śmiertelnych wśród pracujących przy niej żołnierzy. Szosa Transfogaraska jest drugą co do wysokości nad poziomem morza drogą w Rumunii i bez wątpienia jedną z najbardziej malowniczych tras na świecie. Potwierdzili to dziennikarze znanego brytyjskiego programu motoryzacyjnego Top Gear w jednym ze specjalnych odcinków.

Przy-budowie-zginęło-40-żołnierzyZbudowana w latach 1970 – 1974 Szosa Transfogaraska (droga DN7C) biegnie przełęczą pomiędzy dwoma najwyższymi szczytami w Rumunii: Moldoveanu i Negoiu, łącząc Transylwanię i Wallachię. Wznosi się na wysokość 2034 m. n.p.m.

Na-Transfogaraskiej-znjaduje-się-pięć-tuneli Najbardziej spektakularnym odcinkiem trasy jest część północna, składająca się z ogromnej ilości agrafek, ostrych zakrętów i stromych podjazdów. Szosa Transfogaraska zamyka się na okres zimowy i na wiosnę, zwykle od końca października do końca czerwca. Znaki informujące o możliwości zamknięcia znajdziemy na początkach trasy: w miejscowościach Curtea de Argeş i Cartisoara.

Na Szosie Transfogaraskiej  znajdziemy więcej tuneli i wiaduktów niż na jakiejkolwiek innej rumuńskiej drodze. W pobliżu najwyższego punktu, przy jeziorze Bâlea, szlak biegnie najdłuższym w kraju, nieoświetlonym tunelem – 884 m. Ze względu na liczne zakręty na drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h. Wzdłuż Szosy Transfogaraskiej zlokalizowano wiele hoteli i schronisk, nie brak także atrakcji turystycznych. Najważniejsze z nich to wodospad Balea i Twierdza Poenari, uznawana za dawną siedzibę Vlada Palownika, czyli hrabiego Drakuli.

Trzeba-się-liczyć-z-zamknięciami-z-powodu-śnieguOgromne wrażenie robi także zapora wodna na jeziorze Vidraru, która jest częścią Szosy Transfogaraskiej. Północna część drogi wykorzystywana była dawniej jako jeden z etapów wyścigu kolarskiego Turul României. W 2010 kręcono tam film Ghost Rider z Nicolasem Cagem. Trasę na naszym portalu opisaliśmy w artykule Kufry pełne szczęścia.

Szosa Transfogaraska – informacje

Długość trasy: 151 km
Nawierzchnia: asfalt
Maksymalna wysokość: 2034 m n.p.m.
Serpentyny: tak
Stopień trudności: średni

Szosa Transfogaraska – mapa


Wyświetl większą mapę

Szosa Transfogaraska z siodła motocykla

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here