Niszczycielskie żywioły, rozterki mieszkańców i powolna agonia pięknego miasta. Tajemnice Craco kotłują się w tutejszych zakamarkach, strzeżone przez duchy ofiar smutnej historii tego miejsca.
Powstanie miasta Craco datuje się między VIII a IX wiekiem. Ze względów militarnych zdecydowano się je budować na skalistym zboczu wzgórza. Świetność tego opustoszałego dziś miasteczka to XVI w. Wówczas Craco mogło poszczycić się największą liczbą mieszkańców – 2590.
Najgorszy okres przypadł na połowę wieku XVII. Klęski żywiołowe pozbawiły wówczas życia setki osób. Miasto doświadczało plagi Czarnej Śmierci, ataków wrogich nacji, a także suszy i głodu. Mieszkańcy jednak zbyt mocno przywiązani byli do swoich gospodarstw domowych, by chcieć je opuszczać.
W połowie XX w. region nawiedziły trzęsienia ziemi, które spowodowały osuwanie gruntów. W 1963 r. zapadła decyzja o totalnym wyludnieniu miasta ze względów bezpieczeństwa. Ostatni mieszkaniec opuścił jednak „skruszone miasto” dopiero w roku 1991.
Craco nadal osuwa się, dlatego wejść tam można wyłącznie na własną odpowiedzialność, bądź pod przewodnictwem wyspecjalizowanych osób. Tajemnicze wyludnione miasto jest doskonałym przystankiem w podróży. Warto dodać, że kręcono tutaj sceny do jednej z części serii o Bondzie, a także ujęcia do filmu „Pasja”, Mela Gibsona.
W roku 2010 World Monuments Fund (Międzynarodowa organizacja dbająca o ochronę światowej architektury historycznej i dziedzictwa kulturowego) zaliczyła Craco do najbardziej zagrożonych zniszczeniem obiektów zabytkowych na świecie. Niech liczne serpentyny asfaltowe zachęcą do odwiedzenia tego miejsca. Nie zwlekaj, zbocze wciąż się osuwa.
Craco – informacje
Opłaty: Brak.
Oficjalnie wstęp jest zabroniony, jednak zakaz nie jest przestrzegany.