Maroko – kraj pełen niezwykłych krajobrazów, unikalnych smaków i miejsc, których nie sposób wymazać z pamięci. Warto pojechać tam motocyklem, by przeżyć wspaniałą przygodę. Oto 8 miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć w Maroku.

Maroko to niezwykły miks kultur, które przez lata stworzyły unikalną symbiozę. Wpływy berberyjskie, francuskie i arabskie są tutaj widoczne na każdym kroku i sprawiają wrażenie perfekcyjnej harmonii.

Zwiedzanie Maroka motocyklem warto zaplanować z dala od głównych ośrodków turystycznych, gdzie na turystów czyha bezwzględna komercja. Można dać sobie małą dyspensę na Marrakesz czy Casablankę, ale jeden dzień spędzony wśród wszechobecnych naganiaczy w zupełności wystarczy.

1. Wąwóz Dades

Piękna, kręta droga, leżąca na zboczach wąwozu o czerwonych ścianach, jest niemal motocyklowym symbolem Maroka i jedną z najbardziej widowiskowych tras tego kraju. Setki ekscytujących zakrętów drogi R704 z Agoudal do Boumaine Dades mogą zawrócić w głowie. Wąwóz Dades – link do mapy.

2. Ksary

Ksar to pustynne miasto-twierdza. Między Marrakeszem i Agadirem wiele jest takich miejsc, część z ksarów wciąż jest zamieszkana. Jednym z najsłynniejszych, głównie ze względu na fakt, że kręcono tam kilka filmów (Gladiator, Gra o Tron, Aleksander, Klejnot Nilu), jest Ait Ben Haddou.

3. Studio filmowe Atlas

Największe na świecie studio filmowe. Kręcono tutaj niezliczoną ilość filmów i programów telewizyjnych, w tym jednego z Bondów (W Obliczu Śmierci), Asterixa i Obelixa, Grę o Tron i jeden z odcinków show The Grand Tour. Na gigantycznym terenie studia w Warzazat znajdziesz starożytne budowle i twierdze, samoloty, kolekcję sfinksów i inne filmowe rekwizyty. Studio Atlas – link do mapy.

4. Rzeka Ziz

W 1927 roku Legia Cudzoziemska zbudowała tunel, który otworzył drogę przez wąwóz rzeki Ziz. 60-kilometrowy odcinek między Er-Rich i Al-Raszidijja to jedna z najpiękniejszych dróg Maroka. Piękne zakręty, dobrej jakości asfalt i niezwykłe, niemal surrealistyczne krajobrazy stromych ścian wąwozu zapewniają niepowtarzalne doznania.

5. Wydmy pustyni Chebbi

Położona w pobliżu oazy Merzouga piaszczysta pustynia (erg) Chebbi przyciąga nie tylko miłośników off-roadu. Kosmiczne krajobrazy pomarańczowych pustynnych wydm tworzą idealną scenografię do zdjęć, co sprawia, że często pojawiają się tutaj producenci samochodów czy motocykli. Erg Chebbi – link do mapy.

6. Marrakesz

Mimo typowego dla afrykańskich miast hałasu i chaosu, Marrakesz ujmuje swoim kolorytem i bogactwem kulturowym. Ma też trudną do zdefiniowana luźną atmosferę, która urzeka i porywa. Warto zostać tutaj na jeden-dwa dni by poczuć rytm miasta lub po prostu leniwie rozsiąść się na placu Dżamaa al-Fina i skosztować jednego z najlepszych w Maroku tadżinów sprzedawanych w okolicznych restauracjach.

7. Kanion Todra

Głęboki miejscami na 300 metrów kanion Todra to jedno z tych miejsc, którego nie wolno przegapić. Przejazd drogą biegnącą dnem kanionu robi kolosalne wrażenie. Masz wrażenie, że ściany nachylają się nad tobą, jakby zamykały cię w uścisku. Kanion Todra – link do mapy.

8. Przełęcz Tizi N’Tichka

Droga N9 z Marrakeszu do Warzazat to jeden z najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych odcinków drogowych w Maroku. Biegnie przez majestatyczne pasmo górskie Atlas Wysoki. Droga, pełna ciasnych winkli i różnic wysokości oferuje niezrównane widoki. Przełęcz Tizi N’Tichka – link do mapy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.