Serbia to piękny słowiański kraj o wielowiekowej tradycji. Znajdziecie tam wspaniałych ludzi, pyszną kuchnię, bardzo wiele ciekawych miejsc i dróg. Oto 10 największych atrakcji Serbii.

Często, kiedy myślimy o Serbii, nie przychodzi nam do głowy nic ponad opowieści o wojnach bałkańskich. Wielu z nas nie zna tego kraju, traktując go jako tranzyt w drodze do Rumunii, Bułgarii czy Grecji.

Tymczasem Serbia to państwo z potężną historią, niezliczonymi zabytkami, wspaniałą tradycją i kulturą. To prawdziwy kulturowy tygiel, co znajduje swój wyraz w muzyce, kuchni i architekturze. Podczas podróży motocyklem na Bałkany warto uwzględnić Serbię w swoich planach. Oto 10 największych atrakcji Serbii, które z przyjemnością wam polecam.

1. Dżerdap

10 największych atrakcji serbiiPark Narodowy Dżerdap leży na granicy serbsko-rumuńskiej wzdłuż Dunaju. Nie znam się na tutejszej przyrodzie, ale dla motocyklistów miejsce to jest naprawdę magiczne. Na jednej z najpiękniejszych w Serbii tras motocyklowych, znajduje się słynny zamek Golubac, stanowisko archeologiczne Lepenski Vir i potężna zapora z hydroelektrownią – Żelazna Brama.

2. Uvac

największe atrakcje serbiiRezerwat przyrody Uvac, utworzony wokół jeziora Sjenicko cały wart jest uwagi, jednak tym, co w nim najpiękniejsze są charakterystyczne meandry. Miejsce jest niewiarygodnie piękne, a widoki zwalają z nóg. Rezerwat Uvac – lokalizacja.

3. Tara

największe atrakcje serbii

Choć swą nazwę parku narodowy dzieli z rzeką w Czarnogórze, wspólnym mianownikiem jest tylko to, że rzeka Tara tworzy rzekę Drinę, która otacza Park Narodowy Tara. Oprócz nieziemskich widoków, znajdziecie tutaj fantastyczną motocyklową drogę. Park Narodowy Tara – lokalizacja.

4. Drvengrad

największe atrakcje serbiiW pobliżu parku Tara leży niewielka miejscowość Drvengrad (inaczej Kustendorf), zbudowana w 2000 r. przez reżysera Emira Kusturicę na potrzeby filmu “Życie jest cudem”. Jest tutaj 50 drewnianych chatek, które tworzą formę typowej serbskiej wioski. Czeka na was mnóstwo atrakcji – jeśli uda się znaleźć miejsce, a ceny nie zabiją, warto zatrzymać się tutaj na kilka dni. Drvengrad – lokalizacja.

5. Cele Kula

największe atrakcje serbiiW Niszu znajduje się interesujące i trochę straszne miejsce – Cele Kula – wieża czaszek. Jest to pamiątka po serbskich ofiarach w walce o wyzwolenie spod osmańskiej niewoli. Wysoką na 3 metry wieżę zbudowano z 952 czaszek, umieszczonych w 57 rzędach. Choć wiele czaszek zostało skradzionych, miejsce to nadal robi piorunujące wrażenie. Cele Kula – lokalizacja.

6. Guča

największe atrakcje serbiiMaleńkie miasteczko w południowo-zachodniej Serbii każdego roku w sierpniu zamienia się nie do poznania. Na najsławniejszy na świecie festiwal trębaczy – Festival Trubača u Guči – przyjeżdża, według szacunków, od 200 do 500 tysięcy ludzi. Wszędzie słychać energetyczną bałkańską muzykę, a zapach grillowanych przysmaków miesza zmysły. Guča – lokalizacja.

7. Dom na Drinie

największe atrakcje serbiiJedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Serbii. Maleńki domek na wystającej z rzeki skale zbudowali w 1969 okoliczni chłopcy jako miejsce do zabawy. W przeszłości wielokrotnie domek porywany był przez nurt rzeki, jednak jego gospodarze zawsze szukali go i umieszczali na miejscu. Dom na Drinie stoi już ponad 40 lat. Co ciekawe, trafiłem na to miejsce zupełnym przypadkiem podczas wyjazdu motocyklem do Albanii.

8. Davolja Varos

największe atrakcje serbiiLegenda głosi, że Bóg, zły na mieszkańców pewnej wioski za złamanie zasad moralnych, zamienił ich w skalne posągi. Miejsce to nazywa się Đavolja Varoš, czyli Miasto Diabła i składa się z 202 form skalnych o niezwykłym kształcie. Leży w południowej Serbii, w pobliżu miasta Kuršumlija. Đavolja Varoš – lokalizacja.

9. Fruška Gora

największe atrakcje serbiiNazwa określa pasmo górskie między Sawą a Dunajem. Region ten znany jest ze świetnych win, ale zadowoleni będą także miłośnicy architektury sakralnej, bowiem na terenie parku znajduje się kilkanaście monastyrów. Najpiękniejsze z nich to Velika Remeta, Krušedol (na zdjęciu), Grgeteg, Staro i Novo Hopovo, Vrdnik, Jazak, Šišatovac i Petkovica. Fruška Gora – lokalizacja.

10. Gamzigrad

Niewielka osada we wschodniej Serbii, znana ze stanowiska archeologicznego Felix Romuliana, na którym znajduje się zespół rzymskich budowli wzniesionych na przełomie III i IV wieku przez cesarza Galeriusza. Są tutaj pozostałości pałacu cesarskiego, świątyń, łaźni oraz mauzoleów cesarza i jego matki. Budynki w 2007 wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Felix Romuliana – lokalizacja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.