Czarnogóra to prawdziwa skarbnica atrakcji. Mimo niewielkich rozmiarów, kraj ten ma wszystko, co potrzebne podróżnikom: wspaniałe drogi, oszałamiającą przyrodę i doskonałą kuchnię. Oto 10 atrakcji Czarnogóry, które koniecznie musisz zobaczyć.

To niewiarygodne, że państwo o powierzchni mniej więcej województwa lubuskiego (13 812 km2), zamieszkane przez nieco ponad 600 tysięcy mieszkańców (mniej więcej tylu, ilu mieszka we Wrocławiu) ma tak wiele turystycznych atrakcji. Są zatem wspaniałe widokowe drogi, bajkowe kaniony, ujmujące plaże i niezliczona ilość miejsc tak pięknych, że chciałoby się zostać w nich na zawsze.

Choć nie było łatwo, spośród wielu atrakcji wybrałem 10 największych atrakcji Czrnogóry, które koniecznie musicie odwiedzić.

1. Zatoka Kotorska i Kotor

Przypominająca fiord zatoka o kształcie motyla ściąga co roku tłumy turystów. Trudno się dziwić – otoczona górami tafla błękitu emanuje niesłychanym pięknem i tworzy niezwykłą atmosferę w otaczających zatokę miejscowościach. Każda, nawet najmniejsza z nich oferuje mnóstwo miejsc noclegowych, czasem tuż nad samym jeziorem. A jednak znalezienie wolnego pokoju w sezonie letnim graniczy z cudem.

Wokół zatoki, zwanej tutaj “boką”, biegnie piękna, choć wąska i zatłoczona droga, którą motocykliści wybierają jako alternatywę dla promu kursującego między Lepetane a Kamenari. Nieodzownym elementem podczas zwiedzania zatoki jest Kotor – niezwykle klimatyczne miasto założone w IX wieku. Miejskie mury obronne o długości 4,5 kilometra wybudowano na stromym zboczu góry. Na jej szczycie znajduje się Twierdza św. Jana.

Ważna informacja – motocykle parkują tuż przed główną bramą miejską.

2. Park Narodowy Lovcen

Położony na szczycie masywu Lovcen park to znakomity punkt widokowy na Zatokę Kotorską. To także prawdziwy raj dla motocyklistów – przy granicy parku biegnie droga Cetinje – Kotor, która jest jedną z najbardziej krętych dróg w Europie. Prawdziwa symfonia zakrętów potrafi skutecznie zmęczyć niejednego motocyklowego melomana.

3. Kanion Tary

Najgłębszy kanion w Europie, którego ściany sięgają miejscami nawet 1300 metrów, został w latach 70. ubiegłego wieku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są tutaj miejsca tak zacienione, że nawet w sierpniu jest tam chłodno, wilgotno i trochę strasznie.

Podczas zwiedzania kanionu Tary obowiązkowo zatrzymajcie się przy moście na Tarze – niegdyś największym na świecie drogowym moście z betonu. Do dziś zachwyca on misterną konstrukcją i perfekcyjnym wkomponowaniem w otaczający krajobraz.

4. Kanion Pivy

Prawdziwie bajkowy fragment drogi łączącej przejście graniczne w Scepan Polje z miejscowością Pluzine. Przejazd tędy to uczta dla miłośników symbiozy dzikiej natury i inżynierii. Na 26 kilometrach trasy kanionu Pivy znalazło się kilka tuneli, mostów, zapora wodna i wiele ekscytujących zakrętów.

5. Jezioro Szkoderskie

Leżące na pograniczu Albanii i Czarnogóry Jezioro Szkoderskie to największy zbiornik słodkowodny na Bałkanach. Wpadające do niego rzeki Rijeka i Moraca tworzą niezwykły krajobraz mokradeł i meandrów. Na rozsianych po jeziorze wysepkach znajduje się wiele zabytkowych cerkwi i twierdz. Teren ten tworzy rezerwat przyrody.

6. Park Narodowy Durmitor

Masyw górski Durmitor, część Gór Dynarskich, to niemal kultowe miejsce wśród motocyklistów. Dzieje się tak za sprawą fascynującej drogi przez Durmitor, która rozpoczyna się w kanionie Pivy kilkoma tunelami, a następnie wiedzie stromo pod górę na płaskowyż z widokami, które poruszają serca największych twardzieli. Strzeliste szczyty gór w towarzystwie romantycznych zielonych łąk zachwycają i na długo zostają w pamięci.

7. Kanion Nevidio

Kanion Nevidio odkryto dopiero w 1965 roku i do tej pory nie został zbadany do końca. Ma 2,7 km długości, jego średnia głębokość to 150 metrów, a niektóre z występujących tam wodospadów mają ponad 100 metrów wysokości. Dno kanionu jest miejscami węższe niż metr. To jedno z największych wyzwań dla miłośników przepraw i wspinaczki.

8. Monastyr Ostrog

Ostrog to jeden z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych klasztorów w Czarnogórze. Unikalna jest jego konstrukcja – budynek wydaje się być płaskorzeźbą w skale. Jego powstanie datuje się na XVII wiek.

9. Sveti Stefan

Ni to wyspa, ni półwysep – skrawek gruntu o powierzchni 1,4 ha połączony jest ze stałym lądem wąską groblą. To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na czarnogórskim wybrzeżu. Choć słynie z wyjątkowej urody i długiej, sięgającej XV wieku historii, dziś Sveti Stefan dostępny jest tylko dla niezwykłych gości – od wielu lat cały półwysep jest drogim hotelem.

10. Stari Bar

Pochodząca z VI w. metropolia zachwyca niezwykłym klimatem i śladami niemal wszystkich kultur, które kształtowały historię tego miejsca. Choć zniszczone przez czas i trzęsienie ziemi, wciąż oddaje ducha dawnej potęgi i pozwala z bliska przyjrzeć się życiu dawnych mieszkańców. Plus – nie jest to zbyt oblegana atrakcja turystyczna.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.