W Pakistanie rusza pierwszy w historii kurs dla kobiet na motocyklowe prawo jazdy

-

Pierwszy w historii Pakistanu kurs dla kobiet na motocyklowe prawo jazdy rozpoczął się właśnie w mieście Lahore. Kobiety uczą się jazdy jednośladem w oddzielnych grupach z mężczyznami.

Kobiety szkolą się w prywatnej szkole jazdy, a przy projekcie współpracuje lokalny oddział Hondy, która dostarczyła motocykle do części praktycznej oraz policja drogowa, współpracująca w zakresie materiałów dydaktycznych. Wiele innych organizacji odmówiło wsparcia projektu.

Część teoretyczna potrwa do połowy stycznia, później kursantki wyjadą na ulice Lahore na próbne jazdy. Po lutowych egzaminach  już w marcu pierwsze kobiety odbiorą dokument.

Kobiety w Pakistanie mogą prowadzić samochody, jednak z powodów kulturowych do tej pory nie mogły brać udziału w szkoleniach motocyklowych. A wysokie ceny aut w stosunku do zarobków wykluczały żeńską część populacji  z życia społecznego: podstawowym środkiem lokomocji w tym kraju są bowiem małolitrażowe jednoślady.

Pakistan to kraj z jednym  z najwyższych na świecie poziomów dyskryminacji kobiet. Konstytucja z 1973 roku gwarantuje wprawdzie równość płci, jednak  w praktyce nie jest ona realizowana. Wciąż obowiązują przepisy, zakazujące kobietom uprawiania sportu i nakazujące nakładania w miejscach publicznych purdah, podobnego do burki nakrycia głowy.

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY