Pierwszy w historii Pakistanu kurs dla kobiet na motocyklowe prawo jazdy rozpoczął się właśnie w mieście Lahore. Kobiety uczą się jazdy jednośladem w oddzielnych grupach z mężczyznami.

Kobiety szkolą się w prywatnej szkole jazdy, a przy projekcie współpracuje lokalny oddział Hondy, która dostarczyła motocykle do części praktycznej oraz policja drogowa, współpracująca w zakresie materiałów dydaktycznych. Wiele innych organizacji odmówiło wsparcia projektu.

Część teoretyczna potrwa do połowy stycznia, później kursantki wyjadą na ulice Lahore na próbne jazdy. Po lutowych egzaminach  już w marcu pierwsze kobiety odbiorą dokument.

Kobiety w Pakistanie mogą prowadzić samochody, jednak z powodów kulturowych do tej pory nie mogły brać udziału w szkoleniach motocyklowych. A wysokie ceny aut w stosunku do zarobków wykluczały żeńską część populacji  z życia społecznego: podstawowym środkiem lokomocji w tym kraju są bowiem małolitrażowe jednoślady.

Pakistan to kraj z jednym  z najwyższych na świecie poziomów dyskryminacji kobiet. Konstytucja z 1973 roku gwarantuje wprawdzie równość płci, jednak  w praktyce nie jest ona realizowana. Wciąż obowiązują przepisy, zakazujące kobietom uprawiania sportu i nakazujące nakładania w miejscach publicznych purdah, podobnego do burki nakrycia głowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here