Tańsze ubezpieczenie OC w zamian za rozważną i bezpieczną jazdę – takie rozwiązanie może już wkrótce stać się powszechne w Polsce. Informacje o stylu jazdy będą zbierane dzięki telemetrii.

Telemetria, czyli w największym skrócie gromadzenie i przesył danych, jest szeroko stosowana między innymi w transporcie, gdzie pomaga optymalizować koszty i korzystnie wpływa na bezpieczeństwo.

Ubezpieczyciele widzą dla telemetrii zastosowanie także w cywilnych samochodach. Aplikacje i urządzenia zgromadzą gromadzącym dane dotyczące stylu jazdy kierowców, takie jak osiągane prędkości czy dynamikę jazdy. Pozwoli to na ocenę czy kierowca potrafi jeździć bezpiecznie i nie wykazuje skłonności do nadmiernego ryzyka. Na podstawie takich ocen możliwe będzie precyzyjne dopasowanie stawek ubezpieczeniowych.

Zdaniem ubezpieczycieli kierowcy, których styl jazdy zostanie oceniony pozytywnie, będą mogli liczyć na znaczne zniżki. W Polsce jako pierwsza wprowadziła telemetrię firma Link4, która zaoferowała tę usługę części swoich klientów. Dane o stylu jazdy rejestrowane są za pomocą aplikacji mobilnej.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ