Oferowany przez Hondę dla motocykli i opatentowany system DCT (podwójne sprzęgło) staje się w Europie coraz popularniejszy. Klienci Hondy coraz częściej wybierają ten system zamiast tradycyjnej skrzyni biegów.

Prace nad wdrożeniem i udoskonaleniem systemu DCT najwyraźniej się opłaciły, dlatego inżynierowie Hondy pracują nad drugą już generacją swojego systemu. Według japońskiego producenta od czasu wprowadzenia systemu do sprzedaży w 2010 r. sprzedano ponad 12,5 tys. sztuk motocykli z podwójnym sprzęgłem DCT. Pierwszym jednośladem seryjnie wyposażonym w ten system był model VFR1200F.

Honda sprzedaje w Europie cztery modele z opcjonalnym DCT: VFR1200F, NC700X, NC700S i Crosstourera. W system ten wyposażony jest także skuter Integra, jednak tam DCT oferowany jest w standardzie.

Japończycy wskazują, że aż 44% egzemplarzy NC700X sprzedanych w lutym 2013 r. zostało przez klientów doposażonych w opcjonalny system dwusprzęgłowy. Dla porównania w kwietniu 2012, kiedy wprowadzono możliwość wyboru tej opcji, odsetek wyniósł zaledwie 10%. W przypadku Crosstourera wzrost był jeszcze większy: 25% w lutym 2012 i aż 70% w lutym 2013.

Honda kontynuuje prace nad wprowadzeniem swojego rozwiązania do kolejnych modeli. W najbliższej przyszłości trafi on do CTX700 i CTX700N. Oznacza to, że dwusprzęgłowa skrzynia biegów po raz pierwszy pojawi się w cruiserach.

Podwójne sprzęgło, czyli system DCT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here