Niezatapialny i uparty. Buell planuje powrót do Europy

-

Amerykańską markę stworzoną w latach 80. przez Erika Buella kojarzymy głównie z agresywnych motocykli na bazie komponentów Harleya-Davidsona. To już jednak odległa przeszłość, przykryta kilkoma warstwami popiołów po poważnych kryzysach. Obecnie Buell znów mozolnie podnosi się z upadku, a dzięki świeżo pozyskanym funduszom planuje ekspansję poza Stany Zjednoczone, m.in. na rynki europejskie.

Buell znany jest z odwagi i dzielnego przyjmowania ciosów. Rynek zazwyczaj ze średnim entuzjazmem reagował na ambitne propozycje amerykańskiego producenta. Ostatni kryzys, mniej więcej z 2015 roku, zakończył się dziurą w budżecie firmy na poziomie 20 milionów dolarów. Po przejęciu marki przez nowych inwestorów za ułamek jej wcześniejszej wartości, Buell rozpoczął kolejną mozolną drogę – może nie na szczyt, ale ku stabilizacji. 

Buell SuperTouring 1190 – modułowy turysta z przyszłości

W tej chwili w ofercie Amerykanów znajdują się dwa modele napędzane 185-konnymi silnikami V2 o pojemności niemal 1200 cm3. Są to sportowy Hammerhead 1190 oraz streetfighter 1190SX. W niedługim czasie mają do nich dołączyć Super Cruiser, stworzony we współpracy z warsztatem custom Roland Sands, a także ciekawy, modułowy sportowy turystyk SuperTouring. W fazie koncepcyjnej jest również potężna pustynna rajdówka Baja 1190 Dune Racer.

buell hammerhead rx
Buell Hammerhead 1190

Sęk w tym, że wszystkie te maszyny są obecnie przygotowane (lub przygotowywane) wyłącznie na rynek amerykański. Nie spełniają europejskich norm i chociażby nie są wyposażone w system ABS. Niedługo ma się to zmienić, bowiem Buell ogłosił plany ekspansji. Najpierw na rynek kanadyjski, a następnie, w 2025 roku, m.in. na Japonię, Brazylię i rynki europejskie. Mają mu w tym pomóc fundusze na rozwój, pozyskane od dwóch amerykańskich organizacji handlowych: US Medium Enterprise Authority oraz Association for Economic Development of Michigan. 

Jako motocykliści czekamy oczywiście na maszyny Buella z dużą ciekawością. Natomiast pozostajemy mocno sceptyczni co do szans szerokiego powodzenia tego projektu. Tym niemniej, kibicujemy!

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY