Tr?id=1562240310946223&ev=PageView&noscript=1

Masz podrasowany rower elektryczny o zwiększonej mocy? Wypatruj policjantów z przenośną hamownią!

-

Rynek rowerów z pomocniczym napędem elektrycznym przeżywa właśnie okres intensywnego rozkwitu. Wielu użytkownikom nie wystarczają jednak fabryczne osiągi tych pojazdów, które są ograniczone przepisami prawa. Modyfikują więc rowery, znacznie zwiększając ich moc i prędkość maksymalną. Holenderscy policjanci znaleźli sposób na wyłapywanie i karanie kierujących takimi pojazdami. Jeżdżą na patrole z przenośnymi hamowniami.

Holandia to królestwo rowerów, nic więc dziwnego, że to właśnie tam jak w soczewce skupiają się problemy związane z powszechnym użytkowaniem tych pojazdów. Wraz ze wzrostem popularności rowerów ze wspomaganiem elektrycznym pojawiła się także kwestia pojazdów nielegalnie modyfikowanych. Mają one dużo mocniejsze silniki, a niektóre z nich pozwalają na rozpędzenie się do prędkości nawet powyżej 100 km/h.

Nie mam prawa jazdy. Jakimi motocyklami, motorowerami, skuterami mogę jeździć? [prawo, przepisy, kategorie]

Funkcjonariusze z Niderlandów odnotowali znaczny wzrost liczby wypadków z udziałem takich rowerów, również śmiertelnych. Dlatego postanowili działać. Na ulice i drogi rowerowe ruszyły patrole wyposażone w 247 przenośnych hamowni. Urządzenia te są niewielkie i stosunkowo lekkie. Umożliwiają precyzyjny pomiar rzeczywistych osiągów roweru i porównanie ich z obowiązującymi przepisami. Jeżeli policjanci potwierdzą, że pojazd jest zmodyfikowany, jego właściciel zostaje ukarany mandatem. Można się spodziewać, że z czasem podobne hamownie trafią również do innych krajów, w tym Polski.

Masz podrasowany rower elektryczny o zwiększonej mocy? Wypatruj policjantów z przenośną hamownią!
Giant Trance X E 2022

E-rower w zgodzie z przepisami

Jak szybko może jeździć rower elektryczny? Zgodnie z polskim prawem, rower powinien wykazywać się następującymi cechami:

  • jest to pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m, poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem
  • rowerem może być też pojazd wyposażony w silnik elektryczny, który ma się uruchamiać naciskiem na pedały i być jedynie napędem pomocniczym 
  • elektryczne wspomaganie może być zasilane prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V, o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W
  • moc wyjściowa ma się zmniejszać stopniowo i spadać do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h
  • rower może być też zaopatrzony w spalinowy silnik pomocniczy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, jeśli zachowuje przy tym wszystkie normalne cechy charakterystyczne budowy, umożliwiające jego zwykłą eksploatację jako roweru

Oczywiście rowerem da się legalnie jeździć z prędkościami powyżej 25 km/h, natomiast wtedy musimy już być zdani wyłącznie na siłę i wytrzymałość własnych mięśni. 

Zdjęcie tytułowe: politie.nl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY