Ciągle zmieniające się przepisy i taryfikator sprawia, że konieczne jest bardzo częste wyjaśnianie wprowadzanych zmian. Jeszcze do niedawna postrachem każdego rowerzysty był alkohol, gdyż jadąc pod jego wpływem funkcjonariusze mogli zatrzymać prawo jazdy. Jak wygląda sytuacja w 2023 roku?
Coraz piękniejsza pogoda za oknem sprawia, że chętnie wybieramy jako swój środek transportu motocykl lub rower. W przypadku pierwszego z nich nie mamy żadnych wątpliwości, że prowadzenie jednośladu napędzanego silnikiem spalinowym pod wpływem alkoholu jest surowo zabronione, ale jak stanowi prawo wobec rowerzystów?
Jeszcze do niedawna zabieranie dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami jadąc na rowerze pod wpływem alkoholu było obligatoryjne, ale od niedawna w tej kwestii jest kilka zmian. Przede wszystkim tego typu od niedawna jest jedynie wykroczeniem, a nie jak kiedyś przestępstwem. W głos art. 87 par. 4 ustawy Kodeks wykroczeń w razie popełnienia wykroczenia, osoba znajdująca się w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu, może otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne. Sytuacja taka będzie miała miejsce po skierowaniu przez policjantów wniosku o ukaranie do sądu. Nie jest to jednak konieczność i na taką decyzję ma wpływ wiele czynników. Warto jednak wspomnieć, że zakaz orzeczony przez sąd może obowiązywać przez okres do 3 lat. W tym czasie kierujący nie będzie mógł wsiąść na rower. W wielu przypadkach nie jest to jednak koniec problemów, gdyż sąd dodatkowo może orzec w stosunku do pijanego rowerzysty karę aresztu (w areszcie kierujący może spędzić nawet 30 dni) oraz grzywny, która może sięgnąć kwoty nawet 30 000 złotych.
Jeżeli mundurowi nie zdecydują się skierować wniosku do sądu, dalsze postępowanie również może potoczyć się w dwie strony, a jego kierunek zależy od badania alkomatem – od 0,2 do 0,5 promila w wydychanym powietrzu mówimy o stanie po użyciu alkoholu, a powyżej 0,5 promila mowa o stanie nietrzeźwości. Rowerzysta jadący w stanie po użyciu alkoholu otrzyma mandat nie niższy niż 1000 zł (art. 87 par. 2 Kodeksu wykroczeń). W przypadku stanu nietrzeźwości grzywna nie będzie niższa niż 2,5 tys. zł (art. 87 par. 1a Kodeksu wykroczeń).
Za te wykroczenia na drodze otrzymasz aż 15 punktów karnych – kolejne zmiany od 1 września 2022 roku