Filigranowa, skromna blondynka. Niewielki, 12-konny Suzuki VanVan, któremu bliżej do motorynki niż do motocykla wyprawowego. Książka “Wszystko zaczyna się od marzeń” to zapis podróży Weroniki Kwapisz po 12 krajach Europy. Tym niewielkim jednośladem autorka przejechała ponad 12 tys. kilometrów.

Książka “Wszystko zaczyna się od marzeń” nie jest ciężkostrawnym daniem głównym. Brak w niej moralizatorstwa i wydumanych mądrości. To lekki deser, podręcznik podróży dla wszystkich, którym lęk przysłania ukryte pragnienia. Weronika objechała niemal całą Europę pokonując własny strach, uprzedzenia i przeciwności, które niejednego z nas mogłyby zniechęcić do podróży.

Niemal od pierwszego akapitu zaskakuje nas zachwyt autorki światem. To nie są jakieś przeklęte zawody, tu nie ma sędziów. Jadę sama dla siebie. Weronika odkrywanie piękna otaczającej rzeczywistości traktuje jak oczywistość. Przeszkody, które oddzielają ją od realizacji marzeń traktuje zadaniowo i metodycznie je eliminuje. Brak pieniędzy, który początkowo urastał do największego problemu zostaje szybko rozwiązany – wystarcza zmiana sposobu myślenia. Wszystko zaczyna się od marzeń(3)Weronika potrafi odnaleźć się w najdziwniejszych sytuacjach. Nie traci przy tym ani swojego zachwytu, ani motywacji do dalszej podróży. Odrzucając stereotypy poznaje wspaniałych ludzi – przemiłą gospodynię o cygańskich rysach, Rumunów ze złotymi łańcuchami i wielu innych, jakże prawdziwych i serdecznych mieszkańców odwiedzanych krajów. Wszystko zaczyna się od marzeń(5)Od początku opowieści w tle rosną nieporozumienia z Karoliną – towarzyszką podróży Weroniki. Początkowa ekscytacja wspólną pasją niepostrzeżenie i w trudny do wyjaśnienia sposób urasta do rangi konfliktu, który okazuje się punktem zwrotnym wyprawy. To kluczowe wydarzenie – uświadamia Weronice jak ważny jest dobór kompanów. Wspólna podróż jest przecież trochę jak wspólne życie – są chwile radości, ekscytacji, ale bywają także kryzysy i próby. W takich chwilach warto wiedzieć, że można liczyć na siebie nawzajem.   Wszystko zaczyna się od marzeń(7)Determinacja, z jaką Weronika przystosowuje się do zaskakujących, czasem nawet dramatycznych sytuacji budzi podziw. Nie tylko znajduje najlepsze rozwiązanie, ale także odszukuje w takich chwilach coś pięknego i ważnego. Co najważniejsze – nie sposób w narracji wyczuć choćby ślad zarozumiałości czy pretensjonalności. Weronika opowiada w sposób niezwykle prosty, bezpośredni, zachowując pokorę wobec otaczającego ją świata: gdzieś ponad tęczą jest ziemia, o której usłyszałem w kołysance.

Podczas lektury cały czas mamy wrażenie, że bierzemy udział w opisywanych zdarzeniach. Dzieje się tak za sprawą umiejętnego połączenia opisów ze światem emocji. Weronika tak subtelnie wplata w relację własne odczucia, że stają się one swoistą przyprawą, nadając narracji pożądany smak.

Wszystko zaczyna się od marzeń(2)Książka “Wszystko zaczyna się od marzeń” to ten rodzaj literatury podróżniczej, który przemyca nam idee, zaszczepia pragnienia nie tworząc jednocześnie dystansu, poczucia, że opisuje coś nam odległego. To rodzaj podręcznika, z którego płynie do nas bardzo proste przesłanie – wielkie wyzwania to w istocie coś dostępnego każdemu z nas.

AKTUALIZACJA

Podajemy link do niezależnej recenzji książki (klik). Podesłał Paweł.

Wszystko zaczyna się od marzeń(1)

3 KOMENTARZE

  1. chętnie zakupie jak będzie znowu dostępna. proszę o powiadomienie mnie o dostępności pod moim mailem jeśli to nie problem.

    pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here