Komenda Główna Policji ogłosiła ogólnopolską akcję pod kryptonimem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. W środę 22 marca możemy spodziewać się większej liczby patroli w okolicach przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych. Zwiększona uwaga w tych miejscach przyda nam się również po zakończeniu akcji.
Niestety w Polsce mamy słabo wykształcony zwyczaj dbania o niechronionych uczestników ruchu drogowego, głównie pieszych i rowerzystów. Z tego powodu liczba wypadków z udziałem tych osób jest u nas wciąż wyższa niż średnia unijna. Dzisiejsza akcja naszej drogówki ma na celu przypomnienie żelaznych zasad zachowania się w okolicach przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych. Zapewne dla wielu kierowców będzie to dosyć bolesna lekcja.
Przypominamy, że kodeks drogowy obliguje nas do zmniejszenia prędkości i zachowania szczególnej ostrożności w czasie zbliżania się do tych miejsc. Surowo zabronione jest omijanie i wyprzedzanie pojazdów, które zatrzymały się przed przejściem dla pieszych. Na drogach dwupasmowych nie wolno tu również wyprzedzać (wyjątkiem są przejścia i skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, gdy mamy zielone światło). Pamiętajmy również o przepuszczaniu pieszych zbliżających się do przejścia – nawet jeśli pielęgnujemy w sobie niezgodę na ich pierwszeństwo w tej sytuacji, co niestety jest wciąż powszechne.
Obecnie kara za wyprzedzanie lub omijanie pojazdów, które zatrzymały się przed przejściem dla pieszych wynosi co najmniej 1500 zł i 15 punktów. Jeśli dojdzie do tego znaczne przekroczenie prędkości, można zapłacić dużo więcej i od razu stracić prawo jazdy. Nieprzepuszczenie pieszego znajdującego się na pasach lub wchodzącego na nie to również 1500 zł i 15 punktów. Naprawdę, nie warto. Nie tylko przy okazji policyjnych akcji.