Przewrotka, gleba, parkingówka – niewiele jest rzeczy równie smutnych, co widok własnego motocykla leżącego na asfalcie. Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko jego upadku? Oto 10 szybkich rad dla początkujących.

Doświadczeni motocykliści mawiają, że dopiero po zaliczeniu pierwszej gleby parkingowej motocykliście zaczyna biec staż w siodle. Może jest w tym trochę prawdy, bo wywrotka motocykla zdarzy się prędzej czy później każdemu. Czasem powodem jest miękki grunt, czasem brak techniki, a innym razem zmęczenie, kiedy to zapominamy o rozłożeniu stopki.

Ryzyko porysowania plastików i złamania klamki można jednak znacząco zminimalizować. Wystarczy pamiętać o kilku drobnych sprawach – oto 10 rad jak uniknąć gleby podczas wolnej jazdy.

1. Ćwicz wolną jazdę

Powolna jazda wymaga nie mniejszej techniki niż jazda szybka. Znajomość zasad przeciwbalansu, płynnego operowania gazem i sprzęgłem oraz odpowiedniego dozowania hamulców jest kluczowa dla opanowania motocykla. Ujmując to najkrócej – cała rzecz w tym, by jechać najwolniej jak to możliwe wykorzystując do tego półsprzęgło, dohamowanie tylnym hamulcem i delikatny gaz.

2. Zachowuj prędkość

Im mniejsza prędkość, tym mniejsze siły zapewniające motocyklowi stabilność. Czasem wystarczy dodać odrobinę gazu w pochyleniu by zapobiec wywrotce. Tutaj także przydaje się umiejętność płynnego operowania gazem i tylnym hamulcem.

3. Prostuj przed hamowaniem

Użycie przedniego hamulca, kiedy kierownica jest skręcona kończy sięzwykle tak samo – wywrotką. Przed hamowaniem wyprostuj kierownicę, a jeśli chcesz zacieśnić skręt, użyj tylnego hamulca.

4. Patrz do przodu

Podczas wolnej jazdy lub zatrzymywania naturalną reakcją jest patrzenie w dół. Pokonaj ten odruch i patrz do przodu – znakomicie wpłynie to na zachowanie równowagi na motocyklu i pozwoli w porę dostrzec niebezpieczeństwa.

5. Używaj tylnego hamulca

Przedni hamulec świetnie sprawdza się kiedy chcesz wytracić dużą prędkość, podczas wolnych manewrów jest on jednak raczej utrudnieniem. Zamiast niego używaj hamulca tylnego, który ustabilizuje motocykl i pomoże zmniejszyć promień ciasnego skrętu.

6. Patrz po czym jedziesz

Rozlany olej, żwir czy mokry lepik zapewniają niemal zerową przyczepność oponom, ale też motocyklowym butom. Kiedy będziesz chciał się podeprzeć, może się okazać, że nie będziesz w stanie utrzymać motocykla. Zawsze sprawdzaj gdzie się zatrzymujesz.

7. Prowadź dobrze

Ćwicz prowadzenie motocykla. Jeśli to ciężki turystyk, chwyć go za obie manetki i delikatnie oprzyj o nogę dla stabilizacji. Jeśli motocykl jest lekki, możesz chwycić go za jedną manetkę i siodło.

8. Sprawdzaj stopkę

Zakończenie motocyklowej stopki ma stosunkowo niewielką średnicę. Pozwala to na bezpieczne podparcie motocykla tylko na twardym podłożu. Jeśli parkujesz na żwirze, trawie lub miękkim od słońca asfalcie, podłóż coś pod stopkę lub zamontuj specjalne poszerzenie. Uwaga na stopki, które składają się samoczynnie po podniesieniu motocykla!

9. Usuń blokady

Używasz blokady na tarczę hamulcową? Zadbaj o założenie tak zwanej przypominajki – jaskrawej linki łączącej blokadę z kierownicą. Jeśli spróbujesz ruszyć z założoną blokadą, najpewniej zaliczysz glebę.

10. Naucz się podnosić

Sztuka podnoszenia własnego motocykla to jedna z podstawowych umiejętności. Nie jest to czynność skomplikowana ani szczególnie trudna, pod warunkiem, że wiesz jak to zrobić. O tym jak samemu podnosić motocykl pisaliśmy w artykule “Samotna gleba. Jak podnieść motocykl w 8 krokach”5 KOMENTARZE

  1. Spoko artykuł. Dałbym poprawki do punktów 3 i 7.
    3 – zdjęcie sugeruje, że mówicie o jeździe z pełną prędkością. Opis jak mniemam tyczy się parkingu, więc warto byłoby zmienić fotkę bo może ktoś się nie domyślić i próbować prostować kierownicę przed hamowaniem podczas jazdy w zakręcie.
    7 – ciężkiego turystyka to nie ma innej opcji jak prowadzić siedząc na nim – podpierasz go nogami z obu stron, wszelkie inne sztuczki skończą się glebą prędzej czy później. Szczególnie prowadzenie go do tyłu.
    Punkt 10 faktycznie bardzo ważny, przydał mi się parę razy ;)

  2. aaaa i do punktu 6 należałoby dodać FARBĘ na pasach i strzałkach. Unikajcie hamowania i ostrego ruszania na niej. Gdy jest mokra lub mega nagrzana to potrafi się zrobić śliska jak lód.

  3. Czasownik “używać” łączy się z dopełniaczem (kogo? czego?) – w pkt 5 napisaliście poprawnie, ale już w pkt 9 błędnie! A młodziaki czytają i się źle uczą! :)

  4. Jak podnosic moto po glebie? Nie mam pojecia :p po mojej pierwszej glebie mialem taki zastrzyk adrenaliny ze moją fz6 dzwignalem jedna reką, nie mam pojecia jak tego dokonalem. Uszkodzenia moto? Polamane lusterko, przetarta klamka i koncowka kierownicy, wgniota i przetarty bak, zjechany caly crashpad, urwany podnozek, przetarty zadupek. Moje obrazenia? Zdarte cale przedramie po zewnetrznej i wewnetrznej stronie (nie mam pojecia jak to sie stalo, widocznie mnie przeturlało), zbite kolano, mocno obita kostka i mocno obity kciuk (2 dni nie moglem otworzyc dloni), polecialem przez kierownice i reka przyjela w sumie cala sile upadku. Tak, jechalem na zdrapke heh.. Aczkolwiek rekawice zawsze zakladam. Od tamtej pory zawsze zakladam kurtke na moto, nawet w 30 stopniowy upał xD BTW zdrapka sie ujowo goi ://

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.